Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


FAZLA TUZ KULLANAN ÇOCUKLAR SAGLIKSIZ YETISKINLER OLUYOR...

Arastirmalar, çocuklarin tükettigi gidalarin tuz deposu oldugunu ortaya koydu. Bu, gelecek nesillerin yüksek tansiyon tehditi altinda oldugunu gösteriyor.

CASH-“Consensus Action on Salt and Health” Kurumu’ nun verdigi bilgiye göre Ingiltere’de 6 yasindaki bir çocuk, tek bir porsiyonda günlük maksimum tuz limitinin yarisini alabiliyor. Arastirma ebeveynlerin de tuz içeren gidalar konusunda kafalarinin karisik oldugunu gösterdi.

Londra St. George Hastanesi hekimlerinden CASH Baskani Profesör Graham Mac Gregor yaptigi açiklamada “ geçen yil yayinlanan bir arastirma, çok tuzlu beslenen çocuklarin, daha az tuz tüketen çocuklara göre daha yüksek tansiyonlari oldugunu ortaya koydu” dedi. Arastirma, çocukluktaki tansiyon degerlerinin eriskin yasama tasindigini; yani çocukken daha yüksek tansiyonu olanlarin eriskin yasamda da tansiyonlarinin daha yüksek oldugunu göstermistir.

Asiri tuz tüketimine bagli yüksek tansiyon sadece kalp krizi ve felç riskini tetiklemekle kalmiyor; arastirmalara göre mide kanseri ve kemik erimesi olarak bilinen osteoporozun da fazla tuz tüketimi ile iliskisi var. Hatta yüksek oranda tuz kullanimi astim belirtilerini de agirlastirabiliyor.

Uzmanlara göre, özellikle çocuklarin tükettigi tatli bisküvi, kek, puding gibi bazi gidalarda da yüksek oranda tuz bulunabiliyor ve bu gidalar “tatli” olarak görüldügü için aileler çocuklarinin ne kadar yüksek oranlarda tuz tükettiklerini fark etmiyor.

28 Ocak ve 3 Subat tarihleri arasinda her yil dünya genelinde halki bilinçlendirmek amaciyla Dünya Tuza Dikkat Haftasi düzenleniyor. Bu yilki haftanin temasi çocuklar ve tuz olarak belirlendi. Hafta nedeniyle çocuklarin eriskinlere oranla daha az tuz tüketmeleri gerektigi ve ailelerin çocuklarinin yiyeceklerindeki tuza özen göstermeleri çagrisinda bulunuldu.

Dünya Tuza Dikkat Haftasi aralarinda Türkiye, ABD, Ingiltere, Avustralya, Kanada, Israil, Pakistan’in da bulundugu 18 ülkede çesitli etkenliklerle halki uyarmak amaciyla yürütülüyor.

Bu haftayi kamuoyunun dikkatine getiren Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi, ülkemiz için konunun özel bir yeri oldugunu düsünüyor. Dernek Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa Arici, bu hafta nedeniyle yaptigi açiklamada “Tuz, hipertansiyon gelisiminde en önemli risk faktörlerinden birisidir. Dernegimizin daha önce yaptigi çalismalar ülkemizde 18 yas üzerinde her 3 kisiden 1’inin hipertansiyonu oldugunu göstermistir. Türkiye nüfusu oldukça genç bir nüfustur. Ülkemizde 0-18 yas nüfus orani, son rakamlara göre % 30’un üzerindedir. Eger çocuklarda ve yetiskinlerde tuz tüketimine dikkat edilmez ise, ilerleyen yillarda daha çok eriskin hipertansiyon ve getirdigi saglik sorunlari ile karsi karsiya kalacaktir” dedi.

Dr. Arici, “ülkemizde insanlarimizin ne kadar tuz tükettiklerine iliskin saglikli bilgiler olmadigini, kendi klinik gözlemlerine göre eriskinlerin günlük ihtiyacin en az 2-3 kati tuz tükettiklerini” söyledi. “Çocuklarimizin ne kadar tuz tükettikleri konusunda hemen hemen hiç bilgi olmadigini” söyleyen Dr. Arici, “Türk Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Dernegi’nin bu sene 8 ilde eriskinlerde tuz tüketimine iliskin bir çalisma yürüttügünü ve sonuçlarin Mayis ayinda 10. Ulusal Hipertansiyon ve Böbrek Hastaliklari Kongresi’nde sunulacagini” belirtti. Dr. Arici, “kamuoyunun tuz ve zararlari konusunda bilgilendirilmesinin, yiyeceklerdeki tuz miktarinin azaltilmasinin ve gida paketleri üzerine günlük tuz ihtiyacinin ne kadarini içerdiginin yazilmasinin saglik açisindan faydali olacagini” söyledi. Dr. Arici, tuz konusunda “Ulusal Eylem Plani” hazirlanmasinin mutlaka gerekli oldugunun da altini çizdi.

Ek Bilgi:

Ingiltere’de hükümete beslenme konusunda bilimsel danismanlik yapan konseyin (UK Scientific Advisory Committee on Nutrition ) verilerine göre yas gruplarina göre alinmasi gereken tuz miktarlari su sekildedir:

Yas Ortalama tuz alimi hedefi (g/gün)
0-6 aylar <1 g
7-12 aylar 1 g
1-3 yaslar 2 g
4-6 yaslar 3 g
7-10 yaslar 5 g
11-14 yaslar 6 g
Yetiskinler 6 g
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası