Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Pasif Içicilik Dis Kaybina Neden Oluyor

Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk sigaranin yetiskinlerde dis ve dis eti hastaliklari sebeplerinden biri oldugunu belirtiyor. ‘Bilindigi üzere kalp-damar, kanser gibi ciddi hastaliklara neden olan sigara, içerisinde bulundurdugu nikotin ile dis sagligini da bozuyor’. Plusdent Dis Klinigi’nden Dis Hekimi Onur Öztürk, sigara içen kisilerde dis ve özellikle dis eti hastaliklarinin daha hizli bir sekilde ilerledigini kaydediyor.

"Sigara kullaniminin kisiye verecegi zararlar elbette saymakla bitmez ancak sigara tüketimi gençler arasinda maalesef gittikçe yayginlasmaya basladi. Sigara dis çürüklerinin ve dis eti hastaliklarinin olusumunu önemli derecede etkiler. Dis etlerine yeterince kan gitmesini engelleyerek dis eti sagligini bozar. Sigara kullanan hastalarda siklikla disetlerinde ve damakta kirmizi renkli iltihabi olusumlar gözlenir. Dis eti hastaligina yatkinlik artar, agizda doku bozukluklarina ve kötü kokuya neden olur. Ayrica dis eti çekilmesi ileriki asamalarda agiz kanserine sebebiyet verebilir.”

Sigara tiryakilerinde erken yaslarda dis kaybinin görüldügüne deginen dis hekimi Onur Öztürk,

“ Sigara içerisindeki nikotin dis yüzeylerine çökerek bir tabaka olusturur ve bu tabaka dis estetigini bozdugu gibi agizda bakteri olusumunu hizlandirip dislerin çürüge karsi direncini de azaltir. Agzinda dis çürügü olan birisi sigara içtigi taktirde bu çürük daha hizli bir sekilde yayilir.”

Dis Hekimi Onur Öztürk pasif içiciligin de dis kaybina sebep olabilecegini belirtti ve ekledi:

“Sigara dumani sadece kullanan kisileri degil yaninda duran kisiyi de oldukça büyük bir zarara ugratir. Yapilan birçok çalisma sigara içilen ortamlarda bulunan kisilerin sigara içmeseler bile, içen kisiler kadar sigaradan etkilendikleri ortaya koymustur.Her yil binlerce pasif içici sadece sigara dumanini soludugu için çesitli hastaliklara yakalanmaktadir ve hatta hayatlarini kaybetmektedirler.”

Daha saglikli dislere sahip olmak için sigara dumanina daha az maruz kalmamiz gerektigini söyleyen Dis Hekimi Onur Öztürk arastirmalarin Avrupa birliginde tartisilmaya devam eden halka açik yerlerde sigara içme yasagini da destekleyecegini söylüyor.

Sigara içme yasagi Ingiltere’ de uygulamaya geçti. Hükümet bu yasakla, sigara kullanmayanlari pasif içiciligin zararlarindan korumayi amaçliyor. Uzmanlar diger ülkelerin de bu yasagi takip edeceklerini ve benzer yasalar ortaya çikaracaklarini söylüyorlar.

Sigarayi birakmak için hiçbir zaman geç degildir. Daha saglikli bir hayat için atabileceginiz en önemli adimdir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası