Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÇOCUKLARDA SINÜZIT ISITME KAYBINA SEBEP OLABILIR!

Kis aylarinda ve okul döneminde çocuklarda sinüzit olusumundaki artisin önemli bir saglik sorunu oldugunu fakat çogu kez gözden kaçirilarak ihmal edildigini belirten Kulak Burun Bogaz Uzmani Opr. Dr. Süreyya Seneldir, sinüzitin isitme kaybi ile sonlanabilecek orta kulak iltihaplanmalarina ya da kronik akciger sorunlarina yol açabilecegine dikkat çekti…

Kulak Burun Bogaz Uzmani Opr. Dr. Süreyya Seneldir; çocuklarda bagisiklik sisteminin henüz tam gelismemis olmasinin, alerjik egilimlerin ve üst solunum yolu enfeksiyonlarinin sikça görülmesinin, çocuklari sinüzit hastaligina daha egilimli kildigini söyledi.

Çocuk sinüzitlerinin inatçi ve sik sik tekrarlayabilen bir hastalik oldugunu vurgulayan Dr. Seneldir, sinüzitin yazin iyilestigini ancak kisin yeniden tekrarladigini da sözlerine ekledi.

Opr. Dr. Süreyya Seneldir, çocuklarin sinüzit olup olmadigini anlayabilmek için aileleri bazi belirtilere dikkat etmesi konusunda uyardi: “Çocukluk yas grubunda sinüzite ait bulgular soguk alginligi ile hemen hemen aynidir. Semptomlar 7 veya 10 günden daha uzun sürerse sinüzit açisindan degerlendirmek gerekir. Genellikle sinüs enfeksiyonlarinda asagidaki bulgular saptanir.”

Ates

Sari- yesil burun akintisi

Öksürük

Bas agrisi

Yüzde agri veya basinç hissi

Konjesyon

Göz etrafinda sislik

Hapsirma ataklari

Sinüzitin Tanisi Nasil Konur?

KBB Uzmani tarafindan çocugun kulaklari, burnu ve bogazi muayene edilir. Olasi taniya götürebilecek sekilde hastaligi hakkinda aileden bilgi alinir. Muayene esnasinda burnun içerisini ve geniz bölgesini görebilmek için özel ince endoskoplarin kullanilmasi ile kesin tani konulabilir. Bu endoskopik muayene; çocukla güvene dayanan, bir iletisim kurabilen her deneyimli uzman tarafindan muayenehane kosullarinda ve her yasta çocuga rahatlikla yapilabilir. Sik olmayarak sinüslerin durumunu degerlendirebilmek amaciyla ‘Bilgisayarli Tomografi’ de istenebilir.

Sinüzit Nasil Tedavi Edilir?

Akut Sinüzit

Bir üst solunum yolu enfeksiyonu gibi henüz baslamis sinüzitlerde çogu çocuk antibiyotik tedavisine oldukça iyi yanit verir. Akinti kesici ilaçlar ve burun açici spreylerin kisa dönem kullanimi ile burun açikligi saglanabilir. Tuzlu su damlalari veya spreyleri ile akintilarin kivami yumusatilabilir ve mukozanin iyilesmesi hizlandirilabilir. Eger çocukta akut sinüzit varsa, bu tedavi ile belirtilerde birkaç gün içinde düzelme baslar. Ancak burada belirgin düzelme olsa da, özellikle antibiyotik tedavisini sonuna kadar tamamlamak çok önemlidir. Bu asamada ayrica sinüzitin agirlasmasina katkida bulunabilecek alerji veya diger hastaliklar da tedavi ve takip edilmelidir.

Kronik Sinüzit

Eger çocugun sinüzit belirtileri 2-3 ay kadar sürüyorsa bu duruma kronik yani ‘müzmin sinüzit’ diyoruz. Eger çocukta kronik sinüzit varsa veya senede 4-6 defa tekrarlayan akut sinüzit ataklari yasiyorsa mutlaka bir Kulak-Burun-Bogaz (KBB) uzmani tarafindan degerlendirilmelidir. Bu durumda, kronik sinüzite neden olabilecek altta yatan sebepler belirlenir ve ancak bu sebeplerin dogru saptanmasi halinde bu inatçi hastaligin uygun tedavisi yapilabilir.

Hastaligin Önlenmesi Için Neler Yapilabilir?

Günlük hayatinizdaki kosullarda küçük degisikler yaparak çocugunuzda sinüzit riskini azaltabilirsiniz. Örnegin kis aylarinda, özellikle kaloriferli evlerde iyice kuruyan havayi, solunum yollari için ideal olan yüzde 35 ilâ yüzde 50 nem oranina ulasacak sekilde bir nemlendirme cihazi ile nemlendirmek yararlidir. Yaz aylarinda çocugunuz yüzme havuzuna giriyorsa, basini suyun disinda tutmasini ve derine dalmamasini tavsiye ediniz. Sigara içiyorsaniz, birakiniz. Çocugunuz allerjik bünyeliyse, allerji önlemlerine ve tedavisine her zaman özen göstermelisiniz. Ayrica mümkün oldugu kadar sik banyo yapmasini saglamalisiniz.

Çocuklara sinüzit cerrahisi uygulanabilir mi?

Çocuklarda, ciddi bir ilaç tedavisi ile çözülemeyen sinüzit vakalarinda ameliyat gündeme gelebilir, ancak çocuklarin, yüz ve kemik gelisimi henüz tamamlanmadigi için yapilacak olan ameliyatin geç dönem sonuçlarinin problem yaratabilme ihtimali vardir. Asimetrik yüz gelisimi gibi ihtimallere karsi bu ameliyat için çok fazla düsünülmeli ve çocugun mümkün oldugu kadar büyümesi beklenmelidir. Pratikte 10 yasin altinda ameliyat endikasyonu çok nadirdir. Buna karsin kronik sinüzitli bir çocukta geniz eti ameliyati en kisa sürede yapilmalidir. Hipertrofik geniz etleri, hem burnu tikadigi hem de bakterilere yuva olusturdugu için alinmalidir. Bu, en azindan yillik olarak geçirilen enfeksiyon sayisini azaltmaya yarayacaktir.

dr@sureyyaseneldir.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası