">
Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜRKIYE’DE HER YIL 15 BIN KISI AKCIGER KANSERINDEN HAYATINI KAYBEDIYOR

Türk Akciger Kanseri Dernegi’nin Kibris’ta düzenledigi "Akciger Kanseri Tedavisinde Yenilikler ve Destek Tedavileri Sempozyumu’nda akciger kanserinin ülkemizdeki boyutlarina dikkat çekildi.

Düzenlenen basin toplantisinda konusan Türk Akciger Kanseri Dernegi ve Sempozyum Baskani Prof. Dr. Fadil Akyol, günümüzde kanserin ölüm nedenleri arasinda kalp hastaliklarindan sonra ikinci sirada oldugunu belirtti. Teknoloji ve tipdaki tüm gelismelere ragmen 1974-2001 yillari arasindaki verilere bakildiginda akciger kanserinden ölüm oraninda bir azalma olmadigini söyleyen Akyol “Türkiye’deki kanser ölümlerine baktigimizda akciger kanseri erkeklerde %40’la birinci, kadinlarda ise %8 ile dördüncü sirada yer almaktadir. Ülkemizde yilda yaklasik 20.000 kisiye akciger kanseri tanisi konmakta ve yaklasik 15.000 kisi bu hastalik nedeni ile hayatini kaybetmektedir” dedi.

SIGARA ELE ALINMASI GEREKEN EN ÖNCELIKLI KONUDUR

Akciger kanserinin en önemli nedeninin sigara aliskanligi oldugunun altini çizen Akyol, önemli istatistikler vererek ülkemizdeki öldürücü boyutlari göz önüne serdi. Akyol “Ülkemizdeki son istatistiklere bakildiginda sigara içme orani erkeklerde % 50, kadinlarda % 18, genel olarak ise % 31’dir. Eriskin olmayan, diger bir deyisle çocuk ve genç bireylerimizdeki, erkeklerdeki %11, kizlardaki % 4 ve saglik çalisanlarindaki % 42 sigara içme oranlari dikkat çekicidir. Bu durum ele alinmasi ve çözülmesi gereken en öncelikli konudur zira akciger kanserine yakalanma nedenin sebebi %85 - %90 oraninda sigaradir” diye konustu. Öldürücülügünün yani sira tani ve tedavisinin oldukça zor ve çok pahali olduguna deginen Akyol, “Bu nedenle belki de önümüzdeki yillarda dünyadaki devletlerin ve sigorta sirketlerinin tedavi ödemesi yapmada çok zorlanacagi akciger kanseri, sigara içilmemesi gibi basit ve maliyeti olmayan bir önlemle % 85-90 oranlarinda engellenebilir. Bu konuda devlete ve biz bireylere büyük görevler düsmektedir” diye konustu.

DEVLETE BÜYÜK GöREVLER DÜSMEKTE

Gemi, metalurji, maden, boya ve kimya sanayilerinde mesleki olarak maruz kalinan asbest, radon, aromatik hidrokarbonlar, krom ve nikel gibi bazi kanserojen maddelerin de akciger kanserine yol açtigini vurgulayan Prof. Dr. Fadil Akyol, önemli uyarilarda bulundu. Gelismis ülkelerin kalite güvenirliligi, çevre ve toplum bilinci ile bu sanayi kollarinda çok siki önlemler aldiklarini ve hatta bu sanayilerdeki yatirimlarini giderek gelismekte olan ülkelere kaydirdiklarina deginen Akyol sözlerine söyle devam etti: “Karadeniz sahilindeki variller, söküm için yurdumuza getirilen asbestli gemiler ve Iskenderun Körfezi’ nde radyoaktif külüyle batan gemi hatirlandiginda devletimizin ve bir fert olarak bizlerin ne kadar dikkatli olmamiz gerektigi bir defa daha ortaya çikmakta ve çok büyük önem tasimaktadir. Öldürücülügünün yani sira tani ve tedavisi oldukça zor ve çok pahali olan, bu nedenle de belki de önümüzdeki yillarda dünyadaki devletlerin ve sigorta sirketlerinin tedavi ödemesi yapmada çok zorlanacagi akciger kanseri, sigara içilmemesi gibi basit ve maliyeti olmayan bir önlemle %85-90 oranlarinda engellenebilir. Bu konuda devlete ve biz bireylere büyük görevler düsmektedir.”

Türk Akciger Kanseri Dernegi olarak yogun çaba sarf ettiklerinin altini çizen Akyol, Bu yil 8-10 Mayis 2008’de Zonguldak bölgesel toplantisini, 5-8 Kasim 2008’de Izmir’de III. Ulusal Akciger Kanseri Kongresi’ ni ve bu kongre öncesinde tümü konusunda uzman yabanci konusmacilarin katilimi ile bir günlük Akciger Kanseri Cerrahisi Kursunu düzenleyeceklerini de belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası