Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SISMANLIK VE DIYABET MEME KANSERI RISKINI ARTTIRIYOR

Ondokuz Mayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Onkoloji Bilim Dali Baskani ve Tibbi Onkoloji Dernegi Baskani Prof. Dr. Idris Yücel, kilo ve seker problemi olan bayanlari uyardi: Meme kanseri riskiniz daha fazla.

13-16 Aralik 2007 tarihlerinde San Antonio-Teksas’ta yapilan 30. Meme Kanseri Sempozyumu'nda önemli bulgular olduguna dikkat çeken Yücel, menapoz sonrasi kadinlarda sismanlik ve diyabetin meme kanseri riskinin arttirdigini vurguladi. Yücel, sempozyumda çok sayida hasta üzerinde yapilan çalismalarda özellikle sismanlikla yakin ilgili olan tip-II diyabet ve diyabetik olmayan sismanlarda da meme kanseri gelisme riskinin arttiginin belirtildigini, meme kanseri nedeniyle tedavi edilmis ve iyilesmis hastalarin da yagdan zengin, lifli gidalar(sebze) dan fakir diyetle beslenenlerde meme kanseri nüks ve metastazlarinin görülme oraninin arttigini söyledi. Meme kanserinin, kadinlarda kansere bagli ölümlerde akciger kanserinden sonra ikinci sirada yer aldigini ve meme kanserinde erken tani ve tedavinin önemli oldugunu belirten Yücel sözlerine söyle devam etti: “Meme kanseri nedeniyle tedavi edilmis ve iyilesmis hastalarin da yagdan zengin, lifli gidalar(sebze) dan fakir diyetle beslenenlerde meme kanseri nüks ve metastazlarinin görülme oraninin arttigi, yine çok sayida hastayi kapsayan çalismalarla gösterildi. Sismanlarda olusan insülin direncinin, insülin ve insüline benzer büyüme faktörlerini arttirarak buna yol açtigi belirtildi. Menapoza giren hanimlara özellikle ailelerinde meme kanseri varsa kilo almaktan kaçinmalarini, ayni zamanda meme kanseri tedavisi gören hastalarimizin da yine kilo almamalari gerektigini vurgulamak istiyorum. Bunun içinde yeterli bir fizik aktivite(günde yarim saat yürüyüs gibi), sebzeden zengin, yagdan fakir bir beslenme rejimi uygulamalarini öneriyorum.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası