Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Yirmilik disin mi var, derdin var!...

Yirmi yas disleri, diger bir deyisle akil disleri, agizda en son çikan ve en fazla soruna neden olan dislerdir. Genellikle 17 ilâ 25 yaslari arasinda çikmaya baslar.

Çenede yeterli alan olmadigi durumlarda 20 yas disleri tam çikamaz; gömük, ya da yari gömük kalir. Dis yüzeye çikamadigi için kisiye rahatsizlik verir, kimi durumlarda yüzde ani sisliklere veya çenelerin kilitlenmesine yol açar. Siddetli agrilar, görülür. Bu sebeplerle sorun yaratan 20’lik dislerin mutlaka kontrol edilmesi ve dis hekiminin uygun görmesi halinde çekilmesi önemlidir. 20 yas disi için genç yaslarda yapilan operasyonlar teknik bakimdan daha kolay olurken, iyilesme de daha kisa sürede olur.

Öte yandan, 20 yas dislerinin agizda birakilip birakilmamasi konusu tartismalidir. Dis Hekimi Protez Doktoru Çagdas Kislaoglu, 20 yas disi eger dogru pozisyonda sürüyorsa ve çevre dokulara zarar vermiyorsa bu disin yerinde kalmasinda bir sakinca olmadigini söylüyor. Dr. Kislaoglu’na göre, çene kemigine kaynasmis ve anormal pozisyonlu bir disin (röntgenle tespit edilmis) ileride yol açacagi sikintilar göz önüne alinarak çekimine karar verilebilir.

Dis arkindaki yer darligi durumlarinda disin sürmesi diseti- kemik ve diger komsu dis engeline takilabilir.

20 yas disi hangi durumlarda çekilir?

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, 20 yas disinin su durumlarda çekilmesi gerekebilecegini söyledi:

- Çürük: 20 yas disinin pozisyonundan dolayi o diste veya komsu diste çürük görülebilir.

- Dis eti enfeksiyonu: 20 yas disinin tam çikmadigi durumlarda yemek artiklari ve bakteriler 20 yas disinin çevresindeki dis etinin altina girerek enfeksiyona neden olur. Bunun sonucunda agiz kokusu, agri, yüzde sisme ve agiz açikliginda azalma görülebilir. Enfeksiyon lenfler araciligi ile yanak ve boyuna dogru yayilabilir.

- Basinç agrisi: Sürmeye çalisan 20 yas disinin komsu dislere basinç yapmasindan dolayi agri olabilir. Bazi vakalarda bu basinçtan dolayi dislerde asinma olur.

- Ortodonti: Pek çok genç hasta dislerindeki çaprasikliklari düzelttirtmek için ortodontik tedavi görmektedir. 20 yas disleri sürerken yer darligi nedeniyle özellikle ön bölgede dis çaprasikliklarinin artmasina neden olur.

- Protez: Total protez kullanan hastalarda gömük 20 yas disleri sürmeye baslarsa protezde uyumsuzluk, vuruk ve kullanamama problemlerine sebep olabilirler. Bu yüzden total protez yapilacak hastalarda da panoromik röntgen incelemesi büyük önem tasir.

- Kist olusumu: Gömük yada yari gömük 20 yas disinin çevresindeki yumusak dokuda kist olusabilir. Bu kist ve disin alinmasi, ileride olusabilecek kemik ve komsu dis harabiyetini önleme açisindan büyük önem tasir. Nadiren de olsa kistin içinde tümör gelisebilir veya kistin asiri büyümesine bagli olarak çenede spontan kiriklar meydana gelebilir.

Diger dis çekimlerinden farkli midir?

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, yirmilik disin konumu, sekli ve boyutuna bagli olarak uygulanacak islemin zorluk derecesinin degistigini söyledi. Çekimden sonra hafif bir sislik, agri ve kanama olabilecegini belirten Dr. Kislaoglu, “Daha özel islemler gerektiren bazi kompleks çekimler de uygulanabiliyor. Dis hekiminizin alacagi önlemler ve bulunacagi tavsiyeler yan etkileri en az seviyeye indirger” dedi. 20 yas disinin çekimi sonrasi “dry soket” denen bir iyilesme bozuklugu yasanabilir. Dr. Kislaoglu, bununla ilgili olarak da “Çekim boslugunda kan birikmez ve agri olabilir. Birkaç gün içinde durum düzelir. Dis hekiminin tavsiyelerine uyuldugu sürece hastanin bu olayla hiç de karsilasmamasi mümkündür” diye konustu. Çagdas Kislaoglu, 20’ yas disiyle sorun yasayanlar için, ileri yaslarda kemik yapisi yogunlastigi ve esneklik azaldigi için çekimin zorlasacagi, iyilesmenin de daha yavas olacagi hatirlatmasinda bulundu.

Operasyon sonrasi bakim nasil olmali?

Dis hekimi Çagdas Kislaoglu, 20’lik disin çekilmesinden sonra neler yapilmasi gerektigini de söyle anlatti:

- Yara yeri kesinlikle kurcalanmamali, yoksa agri, enfeksiyon veya kanama gelisebilir.

- Ilk 24 saat boyunca dis çekilen tarafla çigneme yapilmamali.

- Ilk 24 saat sigara içilmemeli, Çünkü sigara kanamayi arttirip iyilesme sürecini uzatir.

- Hastanin tükürmemesi gerekir, yoksa kanama artar ve pihti yerinden oynayabilir.

- Kanama kontrol edilmeli. Eger dikis atilmamissa steril gazli bezle tampon yapilir. Pihti olusumu için tampon yarim saat agizda tutulmali. Tampon alindiktan sonra kanama devam ediyorsa yenisi konur.

- Siskinligin kontrolü. Operasyon sonrasi bölgeye soguk bir tampon uygulayarak dolasim yavaslatilir ve yüzün sismesinin önüne geçilir. Uygulama söyle olmalidir: 20 dakika soguk tampon, 20 dakika ara, sonra tekrar 20 dakika soguk tampon seklindeki periyotlarla devam edilir.

- Ilk 24 saatten sonra her 2 saatte bir ilik tuzlu suyla agzi gargara yapmak gerekir. Karisim, 1 bardak ilik suya 1 çay kasigi tuz ilave edilerek hazirlanir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası