Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayram Kahvaltisi Hafif Olmali

Sekerli besinlerin yasi sira et tüketiminin arttigi Kurban Bayrami'nda yapilan beslenme hatalari kalp ve sindirim sistemi sorunlarini tetikliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme Uzmani Emel Unutmaz, bayram sabahi hafif bir kahvalti yapilmasi gerektigini belirterek “Tüm gün et grubu tüketiminin fazla miktarda olabilecegi gözönüne alinarak kahvaltida et grubu içinde yer alan peynir ve yumurta tüketilmemeli, bunun yerine yulaf, misir gevregi gibi tahillar light (yagsiz) süt ile tercih edilmeli” dedi.

Düzenli beslenmenin genelde gözardi edildigi bayram ziyaretlerinde dengesiz beslenmeye bagli çesitli saglik sorunlari ortaya çikabiliyor. Kurban Bayrami boyunca seker ve sekerli besinlerin yani sira et ve et grubu besinlerin asiri miktarda tüketildigini hatirlatan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme Uzmani Emel Unutmaz, “Kirmizi et tüketmeyi seven bir toplum olarak her ne kadar fazla tüketimin zararlari hatirlatilsa da kirmizi etten vazgeçilmesi oldukça zor. Ancak unutulmamali ki bayram boyunca asiri seker, çikolota, tatli, kirmizi et tüketimi kalp ve sindirim sistemi sorunlarini tetikleyebiliyor” dedi. Unutmaz, sindirim sistemi sorunlarini engellemek için Kurban Bayrami'nda kahvaltinin hafif yapilmasi gerektigini hatirlatti: “Tüm gün et grubu tüketiminin fazla miktarda olabilecegi gözönüne alinarak kahvaltida et grubu içinde yer alan peynir ve yumurta tüketilmemeli, bunun yerine yulaf, misir gevregi gibi tahillar light (yagsiz) süt ile tercih edilmeli.”

Kronik rahatsizligi olanlarin bayram boyunca diyetlerine devam etmesi gerektigine dikkat çeken Emel Unutmaz, “Diyabet, kalp-damar, böbrek hastalari gibi özel diyet uygulayan hastalar, bayram süresince diyetlerine uymalilar. Yemek istedikleri besinleri mutlaka diyetisyenlerine danisip önerilen miktarda tüketmeliler” diye konustu.

Beslenme Uzmani Emel Unutmaz, Kurban Bayrami'nda saglikli beslenme için neler yapilmasi gerektigini söyle anlatti:

- Ana ve ara ögünler atlanmamali. En azindan 3 ana ve 1-2 ara ögün tüketilmeli.

- Vücudun yapitaslari proteinlerin baslica kaynagi olan et grubu besinler, birçok vitamin ve mineral açisindan da zengin bir gruptur. Ancak et grubu besinlerde posa orani düsük ve C vitamini az oldugu için beraberinde mutlaka posa ve C vitamininden zengin sebze grubu tüketilmeli.

- Hizli ve fazla yenen yemeklerden sonra kalp krizi geçirme riski artar. Bu nedenle yavas yavas ve az miktarda sik beslenmeye çalisin.

- Her çikolata ve seker ikramini “Evet” derseniz 4 gün boyunca ne kadar fazla kalori, yag ve seker alacaginizi gözünüzde canlandirin. Bayram ziyaretlerinde ikramlarin bir kismina “Hayir” demelisiniz. Firsatiniz varsa hamur tatlilari yerine sütlü tatli veya meyve tatlilarini tercih edin.

- Su tüketiminizi gözardi etmeyin. Günlük 8-10 bardak su içmeye çalisin. Günde 1-2 fincandan fazla kahve tüketmeyin, açik çay için.

- Yeni kesilen etin hemen yenmesi etin sertligi ve sindirimin zorlugu açisindan uygun degildir. Buzdolabi isisinda en az 1 gün bekletildikten sonra pisirilmelidir.

- Etler saklama amaçli buzdolabina kaldirirken, uygun sekilde ayrilmali, et görünür yaplarindan uzaklastirilmali ve tek kullanimlik olacak miktarlarda posetlenmeli veya yagli kagitlara sarilarak buzluklara kaldirilmalidir.

- Dondurulmus et çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmamali hemen pisirilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası