Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bayram Kahvaltisi Hafif Olmali

Sekerli besinlerin yasi sira et tüketiminin arttigi Kurban Bayrami'nda yapilan beslenme hatalari kalp ve sindirim sistemi sorunlarini tetikliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme Uzmani Emel Unutmaz, bayram sabahi hafif bir kahvalti yapilmasi gerektigini belirterek “Tüm gün et grubu tüketiminin fazla miktarda olabilecegi gözönüne alinarak kahvaltida et grubu içinde yer alan peynir ve yumurta tüketilmemeli, bunun yerine yulaf, misir gevregi gibi tahillar light (yagsiz) süt ile tercih edilmeli” dedi.

Düzenli beslenmenin genelde gözardi edildigi bayram ziyaretlerinde dengesiz beslenmeye bagli çesitli saglik sorunlari ortaya çikabiliyor. Kurban Bayrami boyunca seker ve sekerli besinlerin yani sira et ve et grubu besinlerin asiri miktarda tüketildigini hatirlatan Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme Uzmani Emel Unutmaz, “Kirmizi et tüketmeyi seven bir toplum olarak her ne kadar fazla tüketimin zararlari hatirlatilsa da kirmizi etten vazgeçilmesi oldukça zor. Ancak unutulmamali ki bayram boyunca asiri seker, çikolota, tatli, kirmizi et tüketimi kalp ve sindirim sistemi sorunlarini tetikleyebiliyor” dedi. Unutmaz, sindirim sistemi sorunlarini engellemek için Kurban Bayrami'nda kahvaltinin hafif yapilmasi gerektigini hatirlatti: “Tüm gün et grubu tüketiminin fazla miktarda olabilecegi gözönüne alinarak kahvaltida et grubu içinde yer alan peynir ve yumurta tüketilmemeli, bunun yerine yulaf, misir gevregi gibi tahillar light (yagsiz) süt ile tercih edilmeli.”

Kronik rahatsizligi olanlarin bayram boyunca diyetlerine devam etmesi gerektigine dikkat çeken Emel Unutmaz, “Diyabet, kalp-damar, böbrek hastalari gibi özel diyet uygulayan hastalar, bayram süresince diyetlerine uymalilar. Yemek istedikleri besinleri mutlaka diyetisyenlerine danisip önerilen miktarda tüketmeliler” diye konustu.

Beslenme Uzmani Emel Unutmaz, Kurban Bayrami'nda saglikli beslenme için neler yapilmasi gerektigini söyle anlatti:

- Ana ve ara ögünler atlanmamali. En azindan 3 ana ve 1-2 ara ögün tüketilmeli.

- Vücudun yapitaslari proteinlerin baslica kaynagi olan et grubu besinler, birçok vitamin ve mineral açisindan da zengin bir gruptur. Ancak et grubu besinlerde posa orani düsük ve C vitamini az oldugu için beraberinde mutlaka posa ve C vitamininden zengin sebze grubu tüketilmeli.

- Hizli ve fazla yenen yemeklerden sonra kalp krizi geçirme riski artar. Bu nedenle yavas yavas ve az miktarda sik beslenmeye çalisin.

- Her çikolata ve seker ikramini “Evet” derseniz 4 gün boyunca ne kadar fazla kalori, yag ve seker alacaginizi gözünüzde canlandirin. Bayram ziyaretlerinde ikramlarin bir kismina “Hayir” demelisiniz. Firsatiniz varsa hamur tatlilari yerine sütlü tatli veya meyve tatlilarini tercih edin.

- Su tüketiminizi gözardi etmeyin. Günlük 8-10 bardak su içmeye çalisin. Günde 1-2 fincandan fazla kahve tüketmeyin, açik çay için.

- Yeni kesilen etin hemen yenmesi etin sertligi ve sindirimin zorlugu açisindan uygun degildir. Buzdolabi isisinda en az 1 gün bekletildikten sonra pisirilmelidir.

- Etler saklama amaçli buzdolabina kaldirirken, uygun sekilde ayrilmali, et görünür yaplarindan uzaklastirilmali ve tek kullanimlik olacak miktarlarda posetlenmeli veya yagli kagitlara sarilarak buzluklara kaldirilmalidir.

- Dondurulmus et çözdürüldükten sonra tekrar dondurulmamali hemen pisirilmelidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası