Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Türkiye’nin Akciger Kanseri Haritasi ‘Sigara Alarmi’ Verdi

Toraks Dernegi Türkiye çapinda yürütülen ‘Akciger Kanseri Harita Çalismasi’ni tamamladi

Akciger kanseri konusunda Türkiye çapinda bugüne kadar yapilmis en genis kapsamli çalismayi tamamlayan Türk Toraks Dernegi, 15-17 Kasim’da Istanbul Polat Renaissance Oteli’nde yapilacak Uluslararasi Sempozyumda tüm bulgulari masaya yatiracak. Sempozyum’da ayrica akciger kanseri tani ve tedavisindeki son gelismeler de tartisilacak.

Türk Toraks Dernegi - Akciger ve Plevra Maligniteleri Çalisma Grubu’nun Türkiye çapinda yürüttügü ‘Türkiye’nin Akciger Kanseri Haritasi’ tamamlandi. Çalisma sonucunda en öldürücü kanser tiplerinden biri olan akciger kanserinin birincil nedeninin sigara oldugu ortaya konuldu. Akciger Kanseri Haritasi bulgularina göre Türkiye’de her yil, 16.502’si erkek, 1.977’si kadin olmak üzere toplam 18.479 yeni akciger kanser tanisi konulmasi bekleniyor. Bu hastaliktan korunmanin tek yolu ise sigara kullanim aliskanligi ile etkili bir sekilde mücadele etmekten geçiyor.

Türkiye’deki akciger kanser sikligi ile birlikte epidemiyolojik ve klinik özellikleri konu eden çalisma Türkiye’nin 7 bölgesini temsilen Izmir, Bursa, Antalya, Sivas, Erzurum, Trabzon, Diyarbakir ile Istanbul ve Ankara’nin içinde bulundugu toplam 9 ilde gerçeklestirildi. 1 Ocak 2005 – 31 Aralik 2005 tarihleri arasinda arastirma yapilan il sinirlari içinde yasayan primer akciger kanseri tanisi almis yeni hastalarin incelendigi çalismada 111 arastirmaci görev aldi.

Türkiye’de sigara içme orani dünya ortalamasinin üzerinde…

Türk Toraks Dernegi, Türkiye’nin Akciger Kanseri Haritasini 15-17 Kasim’da Istanbul Polat Renaissance Oteli’nde uzman doktorlarin katilimiyla gerçeklesecek Uluslararasi Akciger Sempozyumu’nda tartismaya açacak. Sempozyum öncesinde bir basin toplantisi düzenleyen Çalisma Grubu Baskani ve Ege Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Bashekim Yardimcisi Doç. Dr. Tuncay Göksel; bugüne kadar yapilan çalismalardan Türkiye’nin akciger kanseri fotografini çekmenin mümkün olmadigini dile getirirken, yaptiklari bu harita sayesinde akciger kanserinin görülme sikligi, bölgelere göre farkliliklari ve bölgesel risk faktörlerinin ortaya koyulabildigini ifade etti.

Akciger kanserinin dünyada ve Türkiye’de ilk siralarda gelen kanser türü olduguna dikkat çeken Göksel, 20. yüzyilin baslarinda nadir görülen bir hastalikken sigara kullanim aliskanligindaki artisa paralel olarak akciger kanserinin görülme sikliginin arttigini, tüm dünyada kanser vakalarinin yüzde 12.8’inden ve kanser vakalari içindeki ölümlerinin yüzde 17.8’inden akciger kanserinin sorumlu oldugunu kaydetti. Sigara içme aliskanliginin ayni hizda devam etmesi durumunda 2020 yilina kadar tüm yetiskinlerin üçte birinin ölümüne yol açmasinin beklendigini söyleyen Doç. Dr. Tuncay Göksel, “dünyada kadinlarin yüzde 10-

12’si, erkeklerin ise yüzde 47-52’si sigara içiyor. Türkiye’de sigara içme orani ise kadinlarda yüzde 24, erkeklerde yüzde 63 ile dünya ortalamasinin oldukça üzerinde. Türkiye gibi genç nüfusa sahip bir ülkede bu yüksek sigara içme orani gelecekte pek çok ölümcül hastalik için açik bir tehlike yaratiyor” seklinde konustu.

Akciger kanseri vakalarinin yüzde 90.5’ini erkekler, yüzde 9.5’ini kadinlar olusturuyor

Türkiye’nin Akciger Kanseri Haritasi’na bakildiginda vakalarin cinsiyet dagiliminda erkeklerin daha yüksek oranda bu hastaliga yakalandigi ortaya çikti. Tüm bölgelerde gözlenen bu yüksek oranin tek açiklamasi erkeklerdeki sigara içme aliskanliginin yayginligi olarak belirlendi. Ana kanserojen faktör olan sigaranin kullanim yayginliginin düsük oldugu kadinlarda hastalik görülme hizi Türkiye ortalamasinin altinda kaldi. Öte yandan erkeklerde 70-74 yas araliginda riskin çok arttigi ve Türkiye ortalamasinin 7 katina çiktigi; kadinlarda ise 80-84 yas araliginda hastaliga rastlanma oraninin Türkiye ortalamasinin 9 kat üzerine çiktigi kaydedildi.

Akciger kanserine yakalanma nedenlerine de detayli olarak yer verilen çalismada, Çernobil kazasinin yarattigi çevresel etkiyle kanser olgularinin arttigi iddia edilen Karadeniz bölgesinde akciger kanseri açisindan Trabzon ölçeginde belirgin bir artis izlenmedi. Sigara yüzde 91.5 ile akciger kanserine yol açan nedenler arasinda birinci sirayi alirken, ikinci sirada yüzde 11.6 ile çevresel asbeste maruz kalma, üçüncü sirada yüzde 9.6 ile ailede akciger kanseri görülmesi, dördüncü sirada yüzde 7 ile tüberkülozun yaptigi hasar yer aldi.Çalismaya katilan hastalarin yüzde 21.6’inde yine sigaradan kaynaklanan KOAH (Kronik Obstrüktif Akciger Hastaligi) oldugu da tespit edildi.

Erken teshis hayat kurtariyor

Türkiye’de sigara içme yayginliginin her yil katlanarak büyüdügüne dikkat çekilen Akciger Kanseri Haritasi’nda risk faktörleri açisindan ayri bir sorun çevresel asbest maruziyeti olarak gösterildi. Ülkemizde bazi bölgelerde toprakta bulunan asbestin yöre insaninin siva ve badana malzemesi olduguna isaret edilen çalismada, duvardan düsen bu dirençli minerallerin solunum yoluyla akcigere alinmasinin kansere neden oldugu ifade edildi. Akciger kanserli hastalarda asbestli topraga maruziyetinin en yüksek oldugu iller yüzde 43.6 ile Sivas ve yüzde 28.3 ile Diyarbakir oldu.

Hastaligin teshisine iliskin verilerin yer aldigi bölümde ise akciger kanserine yakalanan hastalarin yüzde 2.8’inin herhangi bir yakinmasi olmadigi tespit edildi. En sik görülen sikayetin öksürük oldugu belirtilen çalismada, baska hastaliklarla karistirilan bu silik belirtilerin akciger kanseri tanisini geciktirdigi vurgulandi. Geç teshis nedeniyle akciger kanseri hastalarinin tedaviye geç basladigi, bu nedenle neredeyse yüzde 50’sinde kanserin baska bir organa siçradigi ve tedavide olumlu sonuçlar alinamadigi dile getirildi.

TÜRK TORAKS DERNEGI 1992 yilinda kurulan Türk Toraks Dernegi Gögüs Hastaliklari Uzmanlarinin, kâr amaci gütmeyen, ulusal, mesleki ve bilimsel uzmanlik dernegidir. Dernegin amaçlari uzmanlik alaninda mezuniyet sonrasi egitimi iyilestirmek, sürekli mesleki gelisimi saglamak, arastirmalari desteklemek, hasta bakim standartlarini yükseltmek, ulusal politikalar olusturarak solunum hastaliklarinda en etkin koruma, tani ve tedaviyi saglamak, sonuçta ulusal akciger sagligini gelistirmektir. 2005 yilinda sube sayisini 15’e çikartan Toraks, 1900’ ü asan üye sayisi ile solunum hastaliklari alaninda Türkiye’nin en büyük uzmanlik örgütüdür. Toraks Dernegi altinda 16 ayri bilimsel çalisma grubu yer almaktadir. Çalisma gruplari egitim çalismalarini planlamakta, çok merkezli çalismalari yürütmekte, tani ve tedavi standartlari gelistirilmekte ve kendi alanlarinda ulusal politikalar olusturulmasina katkida bulunmaktadir. Türk Toraks Dernegi’nin düzenli olarak yayimlanan 5 yayin organi vardir ayrica uluslararasi alanda çok önemli isbirlikleri içindedir. Bölge ülkeleriyle birlikte olusturulan FEMTOS, dünyadaki bir çok sivil toplum kurulusu ve Dünya Saglik Örgütü ile birlikte olusturulan GARD bunlardan biridir. Türk Toraks Dernegi geçtigimiz aylarda FERS’e kabul edilmistir. (Forum of European Respiratory Societies) TTD ile ERS (European Respiratory Society) arasinda ortak üyelik anlasmasi vardir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası