Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Katarakt Ameliyatlari Artik Fako Yöntemi ile Çok Kolay

Sema Hastanesi Göz Hastaliklari Uzmani Op. Dr. Aydin Yildirim katarakt ve Fako yöntemini anlatiyor…

Katarakt nedir?

Göz bebeginin arkasinda bulunan ve gelen görüntünün sinir tabakasina odaklanmasini saglayan göz merceginin seffafligini kaybetmesidir. Böylece arkadaki sinir tabakasina net görüntü düsmesi zorlasmaktadir.

Kataraktin sebepleri nelerdir?

En büyük sebebi yasliliktir. 50 yasin üzerinde göz mercegi bulaniklasmaya baslar. Seker hastaligi, kortizon grubu ilaçlar, sigara, asiri günes isigina maruz kalma, beslenme bozukluklari kataraktin daha erken yasta ve daha sik görülmesine yol açabilir. Göze darbe gelmesi her yasta katarakt olusmasina sebep olabilir. Bebeklerde dogumsal katarakt da görülebilir. Anne karninda geçirilen atesli hastaliklar, metabolik problemler ve dogum travmasi, dogustan katarakt yapabilir. Ailede katarakt olmasi çocuklarda görülme riskini arttirir.

Kataraktin belirtileri nelerdir?

Katarakt, uzagi veya yakini görememe, isik kamasmasi, insan yüzlerini veya yol isaretlerini taniyamama ve sulanma sikayetleri yapabilir. Görme kaybi yavas yavas olusur. Çocuklarda, görme kaybina bagli kayma ilk ortaya çikan belirti olarak karsimiza çikar.

Katarakt’in belirtileri kataraktin çesidi ve derecesiyle yakin iliskilidir. Çekirdek kataraktinda uzak görme bulanik ancak yakin görmede geçici de olsa ciddi bir rahatlama vardir. Arka zar kataraktinda ise, uzak görme nispeten iyi ancak yakin görme çok bozulmustur, ayrica parlak isikta siddetli kamasma vardir. Katarakt ilerledigi zaman uzak ve yakin görme iyice bozulur. Olgunlasmis kataraktta görme tamamen kaybolmustur. Yalnizca isik hissi algilanir.

Katarakt teshisi nasil konur?

Hastanin sikayetleri ve ayrintili göz muayenesi esliginde katarakt teshisi kolayca konabilir. Ancak çekirdek veya arka zar kataraktinin çok erken devrelerinde dikkatli muayene yapilmazsa gözden kaçabilir.

Kataraktin tedavisi nasil yapilir?

Kataraktin ilaçla veya gözlükle tedavisi mümkün degildir. Ilerlemesini de durdurabilecek etkili bir yöntem bulunabilmis degildir. Tek tedavisi ameliyattir. Ameliyat, seffafligini kaybetmis olan göz merceginin alinip yerine yeni bir göz merceginin yerlestirilmesi sistemine dayanmaktadir.

Katarakt tedavisinin en güncel olan ameliyat sistemi Fako cerrahisidir. Fako cihazi, saniyede 40 000 defa titresen ses dalgalari yardimiyla katarakti göz içerisinde eritir. Böylece katarakt temizlendikten sonra, katlanabilir ve akrilik maddeden üretilmis mercek göz içerisine yerlestirilir.

Fako cihazi sayesinde göz içerisine çok küçük bir bölgeden girilerek ameliyat tamamlanmaktadir. Her türlü katarakta uygulanabilmektedir. Islem süresi kisalmakta ve ameliyatin emniyeti artmaktadir. Islemi tamamlarken dikis atmak gerekmemektedir. Ameliyat sonrasi iyilesme çok hizli olmakta ve hastanin günlük faaliyetleri etkilenmemektedir.

Fako ameliyati nasil uygulanir?

Ameliyat öncesinde hastanin ayrintili göz muayenesi yapilir. Ultrason ile göz merceginin numarasi ölçülür. Hasta hastaneye yatmadan, ameliyat olur. Fako ameliyati çocuklarda narkoz ile yapilir. Asiri sinirli ve duramayacak hastalara göz etrafina igne yapilarak anestezi saglanir. Ancak hastalarin çogunda yalnizca damla yardimiyla ameliyat yapilabilmektedir. Fako ile katarakt temizlendikten sonra, göz mercegi ikiye katlanir ve Fako cihazinin göz içerisine girdigi bölgeden yerlestirilir. Ameliyattan sonra hastanede yatirilmaz ve ayni gün taburcu edilir.10 dakika gibi kisa bir sürede gerçeklestirilen ameliyat sayesinde hastalar günlük yasantisina çok çabuk dönebilmektedir.

Katarakt ameliyatinda yerlestirilen göz merceginin özelikleri nelerdir?

Tamamen seffaf ve akrilik denilen özel bir maddeden yapilmistir. Oldukça dayanikli ve zaman içerisinde seffafligi kaybolmayan bir maddedir. Hastanin göz yapisina göre ölçüsü de degismektedir. Ameliyat öncesi yapilan ve biyometri denilen ultrason ölçümü bunu belirlemektedir.

Akrilik göz merceginin kaliteli olmasi oldukça önemlidir. Amerika veya Avrupa kaynakli olan ve FDA(Amerikan Gida ve Ilaç Örgütü) veya CE onayi olan merceklerin tercih edilmesi gereklidir.

Kendi göz mercegimiz, özellikle genç yasta, uzak ve yakina uyum yapabilme yetenegine sahiptir. Katarakt ameliyati sonrasinda göz içerisine yerlestirilen merceginin ise uzagi ve yakini esit netlikte gösterebilme özelligi yeterli degildir. Çok odakli göz içi mercekleri(multifokal) bunu bir miktar saglayabilse de istenilen amaca tam olarak ulasamamistir.

Fako ameliyati sonrasi iyilesme seyri nasildir?

Ameliyattan hemen sonra görme bulaniklasmaktadir, ancak ertesi gün önemli ölçüde netlesme ortaya çikmaktadir.1-2hafta içerisinde iyilesme tamamlanmaktadir. Bu devrede, enfeksiyon ve alerji problemlerine karsi ilaç kullanimi ve göz içerisinin su temasindan uzak tutulmasi gereklidir. Ameliyat sonrasi uzak veya yakin için küçük derecede bir gözlük kullanimi gerekecektir.

Katarakt ameliyati sonrasi yeniden katarakt olusabilir mi?

Fako ameliyati sirasinda göz merceginin arka zari disinda kalanlari tamamen temizlenmektedir. Dolayisiyla kataraktin tekrarlamasi söz konusu degildir. Ancak ameliyatta yerinde birakilan ve yapay göz merceginin oturdugu arka zar zamanla kalinlasabilir. Bu kalinlasma, vücut yapisi ve kullanilan göz içi merceginin kalitesi ile iliskilidir. Ikincil katarakt denilen bu problem YAG laser cihazi ile kolayca halledilebilmektedir.

Fako ameliyatinin basarisi nedir?

Tecrübeli bir elde ve gelismis Fako cihazi varliginda sonuçlari çok basarili bir ameliyattir. Görme kabiliyetini engelleyebilecek herhangi bir retina yani sinir tabakasi problemi yoksa ameliyat sonrasinda net görme ortaya çikacaktir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası