Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kalp Hastalarina Hüseyni, Otistik Çocuklara Rast Makami

Medical Park Saglik Grubu, ney, ud, rebab gibi otantik Türk müzigi çalgilariyla icra edilen ve su sesinin rahatlatici etkisinden faydalanarak uygulanan “Müzikle Terapi”yi hastalarina sunuyor. Yaklasik bin yillik bir geçmise sahip Müzikle Terapi, Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde fizik tedavi ve rehabilitasyondan nörolojiye, kalp-damar cerrahisinden onkolojik bilimlere kadar birçok bransta uygulanacak.

Avrupa’nin ve Amerika’nin önde gelen bazi hastanelerinde ameliyat stresine, cerrahi müdahale ve dogum sonrasinda ortaya çikan agrilara karsi uygulanan Müzikle Terapi, Türkiye’de de Medical Park Saglik Grubu tarafindan baslatiliyor. Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde 22 Ekim Pazartesi günü, gerçeklestirilen basin toplantisinda Medical Park Saglik Grubu Müzikle Terapi Projesi tanitildi.

Medical Park Saglik Grubu Yönetim Kurulu Baskani Muharrem Usta ve Müzikle Terapi Uzmani Yrd. Doç. Dr. Oruç Güvenç'in katilimi ile gerçeklestirilen toplantida, Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde fizik tedavi ve rehabilitasyondan nörolojiye, kalp-damar cerrahisinden onkolojik bilimlere kadar birçok bransta hastalara Müzikle Terapi'nin ücretsiz uygulanacagi belirtildi. Yrd. Doç. Dr. Oruç Güvenç'in kurucusu oldugu Türk Müzigini Arastirma Grubu (TÜMATA) tarafindan Müzikle Terapi seanslari uygulanacak. Müzikle Terapi Seanslari ney, ud, rebap, çeng gibi otantik Türk müzigi çalgilariyla icra ediliyor. Bin yil önce Orta Asya'da temelleri atilan Müzikle Terapi uygulanirken su sesinin rahatlatici etkisinden de faydalaniliyor. Aktif ve pasif olmak üzere iki asamadan olusan Müzikle Terapi seanslari yaklasik iki saat sürüyor.

Medical Park Saglik Grubu Yönetim Kurulu Baskani Muharrem Usta, “Medical Park Saglik Grubu olarak tip teknolojisindeki yeniliklere, saglikta nitelikli insan gücüne dayali yatirim projelerimizi yasama geçirirken en önem verdigimiz konularin basinda ise “Hasta Memnuniyeti” geliyor. Hasta memnuniyeti odakli hizmet anlayisimiz çerçevesinde Türkiye’de bir ilke imza atarak Medical Park Bahçelievler Hastanesi’nde “Müzikle Terapi Projesi”ni baslatiyoruz. Müzik ve dansin içice oldugu terapiler ile ameliyat ve anestezi korkusu duyan hastalari rahatlatmayi, dogum ve ameliyat sonrasinda yasanan agrilarin dindirilmesine katkida bulunmayi amaçliyoruz” dedi.

OTISTIK ÇOCUKLARA RAST MAKAMI

Berlin'de Urban Hastanesi basta olmak üzere dünyanin birçok yerinde hastalara Müzikle Terapi uygulayan Yrd. Doç. Dr. Oruç Güvenç, her makamin hastalar üzerinde farkli etkisi oldugunu belirtti: “Müzikle terapide bilinen 400’den fazla makamdan 15’inden yararlaniliyor. Nese ve huzur veren rast makami, kemik ve kas sistemine karsi etkilidir. Spazm çözücü özelligi nedeniyle spastik ve otistik çocuklara dinlettiriliyor. Gerilim tipi bas agrisi çekenlere gevsemeleri için öneriliyor. Hüseyni makami, sükunet ve rahatlik hissi veriyor. Kalp, karaciger ve mide hastalarinin müzikle terapisinde kullaniliyor.” Almanya’da Berlin ve Manhaym, Isviçre’de Zürih, Ispanya’da Barselona ve Madrid’te Müzikle Terapi Kurslari’nda egitmenlik yapan Güvenç'in CD'lerini dünyaca ünlü Kalp-Damar Cerrahi Prof. Dr. Mehmet Öz de Columbia Üniversitesi Presbyterian Tip Merkezi'nde ameliyata hazirladigi hastalarina dinlettiriyor.

MÜZIKLE TERAPININ ETKISI HORMONLARDA TESPIT EDILIYOR

Oruç Güvenç, “TÜMATA ve Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Algoloji Bilim Dali ile birlikte gerçeklestirdigimiz 'Müzikle Terapinin Agrili Hastalar Üzerindeki Etkisi' konulu arastirma ile Müzik Terapisinin agrilara karsi olumlu etkisi ortaya kondu” dedi. Güvenç, sözlerini söyle sürdürdü: “Gazi Üniversitesi Tip Fakültesi Hastanesi Algoloji Bilim Dali Baskani Prof. Dr. Avni Balaban ile birlikte 2007 yilinin basinda bir proje baslatildi. Bel, boyun ve bas agrisi çeken hastalarin müzikle terapi seansi öncesinde ve sonrasinda hormon düzeyleri incelendi. Otantik müzigi dinletilen hastalarin kronik agrilarinda yüzde 40'a varan oranda azalma tespit edildi. Psikiyatri bilim dali ile yapilan çalismalarda otistik çocuklara müzikle tedavi uygulaniyor ve sonuçlar hormonal seviyede ölçülüyor. Her iki çalisma da devam ediyor.”

DANS TERAPISI DE UYGULANIYOR

Oruç Güvenç, müzikle terapinin aktif ve pasif olmak üzere iki sekilde uygulandigini anlatti: “Orta Asya hekimleri müzik ve dansi, tedavide kullaniliyorlardi. Kazakistan, Kirgizistan, Altay, Mogolistan ve Sibirya bölgelerinde halen devam eden bu dans terapisinde kol, omuz ve bas hareketleriyle faaliyete geçen ruhi enerjinin bütün vücudu sarmasi ile elde edilen trans hali sonucu hastalarin rahatlamasi amaçlaniyor. Yaklasik bin yil önce Orta Asya’da, Horasan ve Uygur bölgelerinde geliserek yayilan makam musikisiyle yapilan pasif müzikle terapi Amasya, Sivas, Kayseri, Manisa, Bursa, Istanbul (Fatih Külliyesi) ve Edirne sifahanelerinde de 100 yil öncesine kadar uygulanmistir. Pasif Müzikle Terapide hastalar, yere serilen minderlere uzaniyorlar. Saglik sorununa göre seçilen makam esliginde 45 dakika ile bir saat arasinda dinleniyorlar. Bu terapideki amaç, duygu durumlarini degistirerek hastalari rahatlatmak ve kendilerine güvenlerini kazanmalarina yardimci olmak.”

USSAK MAKAMI NESE, ZIRGÜLE MAKAMI UYKU VERIYOR

Oruç Güvenç, makamlarin etkisi hakkinda bilgi verdi:

Rast Makami: Nese ve huzur verir. Kemik-kas sistemine, basa ve göze karsi etkilidir. Spazm çözücü özelligi nedeniyle spastik ve otistik çocuklara dinlettiriliyor. Gerilim tipi bas agrisi çekenlere gevsemeleri için öneriliyor..

Hüseyni Makami: Sükunet ve rahatlik hissi. Kalp, karaciger ve mide hastalarinin müzikle terapisinde kullaniliyor.

Rehavi Makami: Sonsuzluk hissi,

Küçek Makami: Hassasiyet,

Neva Makami: Ferahlik ve lezzet,

Ussak Makami: Gülme arzusu ve nese,

Zirgüle Makami: Rahatlik ve uyku,

Buselik Makami: Kuvvet.,

Hicaz Makami: Alçakgönüllülük duygusunun makamidir.

MÜZIKLE TERAPININ ETKILI OLDUGU HASTALIKLAR

Yapilan arastirmalara göre; Müzikle Terapinin onkoloji, kardiyoloji, kalp cerrahisi, nöroloji, geriatri, onkoloji ve psikiyatri hastalarinda olumlu etkisi var. Müzikle terapinin çözümüne yardimci oldugu saglik sorunlari:

Kalp ameliyati olacak hastalarda ameliyat stresinin ortadan kaldirilmasi,

Herhangi bir nedenle cerrahi müdahale geçirecek hastalarda ameliyat ve anestezi korkusunun üstesinden gelinmesi,

Strese bagli bas, boyun ve bel agrilari,

Normal dogumun daha kolay gerçeklesmesi,

Dogum sonrasindaki agrilarinin hafifletilmesi,

Ameliyat sonrasindaki agrilarinin dindirilmesi,

Otistik çocuklarin rehabilite edilmesi,

Sinirlilik, stres, uykusuzluk, fobi, panik atak gibi sorunlara karsi,

Yogun bakim hastalari,

Kanser hastalarinin psikolojik sorunlara karsi etkili olarak bagisiklik sistemlerinin güçlendirilmesi,

Kanser agrilarinin hafifletilmesine karsi uygulanabiliyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nde Müzikle Terapi seanslarina katilmak isteyenler 484 1 484 numarali telefondan bilgi alarak terapiye katilabilecekler.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası