Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR ENFEKSIYONLARINA DIKKAT!

Havalarin bir isinip bir sogudugu Eylül ve Ekim aylari, gribal basta olmak üzere birçok enfeksiyonun sik görüldügü ve alerjik rahatsizliklarin nüks ettigi aylardir, o yüzden bu mevsimde bazi önlemlerin alinmasi gerekmektedir.

Etiler Memorial Poliklinigi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, “Sonbahar enfeksiyonlari” hakkinda bilgi verdi.

Düzenli egzersiz ve vitamin takviyesi yapilmali

Sicak ve günesli günlerin ardindan daha soguk ve günesin kendini az gösterdigi sonbahar mevsiminde, insan metabolizmasinda bazi olumsuz degisimler de olusabilir. Yazin hizlanan ve aktivite artisi ile daha çok enerji harcamamizi saglayan metabolizmamiz isi ve enerji korumak amaçli olarak yavaslamaya baslar, vücut metabolizmasindaki yavaslama, besinlerin depolanarak vücutta yag miktarinin artmasina yol açar. Sonbaharla birlikte yavaslamaya baslayan metabolizma nedeniyle hem kilo almaya egilim artabilir, hem de vücut direncimiz düsebilir. Bunu yenebilmek için düzenli beslenip, vitamin takviyesi alip, egzersiz yapmak en iyi çözümdür.

Altin kural dogru beslenmek

Sonbahar ve kis aylarinda vücut, depoladigi birçok vitamin ve direnç arttirici maddeyi tükettiginden, bol taze meyve ve sebze yenilmesi gerekmektedir. Bu mevsim dönümünde insanlarda bir takim hormonal degisiklikler de gözlenir, örnegin; böbrek üstü bezinde üretilen bazi hormonlarin düzeyindeki degisiklikler nedeniyle hastalarin bagisiklik sistemlerinde bir zayiflama gözlenir. Buna ek olarak sürekli isinip, soguyan hava, kendini bir gösterip, bir saklanan günes nedeniyle insanlar giyinmelerinde de problem yasar, bu da vücut direncini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlara ek olarak alerjik rahatsizliklar da özellikle isi degisimi ve viral enfeksiyonlarin tetiklemesiyle belirgin bir artis gösterir. Evlerde ve isyerlerinde artan rutubet ve havadaki nem nedeniyle küf mantarlari ve bunlara bagli reaksiyonlarda da artis gözlenir.

Kapali ve havasiz ortamlara dikkat!

Mevsim dönümlerinde bagisiklik sisteminin ve enfeksiyonlara karsi savunmanin zayiflamasi, özellikle; yasli, çocuk, gebe ve kronik hastaligi olan grup için önemlidir. Okullarin açilmasi ve insanlarin kapali ortamlarda toplu halde bulunmaya baslamalari ile birlikte hastaliklarin tasinmasi ve bulasmasi da artis gösterir, toplu yasam alanlari, isyerleri ile kreslerde küçük salginlar dahi görülebilir.

Giysiler hava ile uyumlu olmali

Basta solunum yolunu ilgilendiren hastaliklar ile çocukluk hastaliklari, hem vücut direncindeki düsme hem de bulasma ortaminin olusmasi nedeniyle daha sik görülmeye baslar, sonbahar aylarinda karsi karsiya oldugumuz bu tehlikeleri bilip buna karsi önlem almamiz baslica amacimiz olmalidir. Örnegin; hava durumunu iyi takip edip uygun giysilerle disari çikmak, havasiz ve kapali mekanlarda uzun süre kalmamak, öpüsmemek, alerjenlerin yogun oldugu bölgelerde uzun süre kalmamak, bol taze meyve ve sebze tüketmek, gerektiginde vitamin takviyesi almak bizi enfeksiyonlara karsi bir miktar koruyabilir.

Gribal enfeksiyonlar zatürreye kadar götürebilir

Yetiskinlerde gribal enfeksiyonlar da sonbahar aylari ile birlikte gittikçe artan siklikta görülmeye baslar, hem is gücü kaybi, hem de hayat kalitesinde önemli düsüs yapan bu hastalik bir takim virüslerin solunum sistemi yoluyla alinmasi ile olusur; ates, halsizlik, yaygin kas, eklem agrilari, istahsizlik, bas agrisi belli basli klinik bulgusudur. Özel bir tedavisi olmamakla birlikte hastalara kesin yatak istirahati, vitamin takviyesi ve klinik bulgulara göre ilaç tedavisi verilmelidir, gribal enfeksiyonun nezle ve basit üst solunum yolu enfeksiyonundan ayirici tanisinin dikkatle yapilmasi gerekmektedir, hastalarda özellikle iki günden uzun süren ates ve diger bulgulardan herhangi biri mevcut ise doktor yardimi almalari önemlidir. Gribal enfeksiyon sonrasi zatürre gibi agir enfeksiyonlar gelisebilir.

Sonbahar mevsiminde vücut direncinin düsük olabilecegini bilip önlem alarak hastaligin bulasmasini ve yerlesmesini önlemek en iyi yöntemdir; tabi ki bunda mevsiminde grip asisi ve kizamik, kizamikçik, kabakulak gibi viral enfeksiyonlarin asilarini da eksiksiz olmak önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası