Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SONBAHAR ENFEKSIYONLARINA DIKKAT!

Havalarin bir isinip bir sogudugu Eylül ve Ekim aylari, gribal basta olmak üzere birçok enfeksiyonun sik görüldügü ve alerjik rahatsizliklarin nüks ettigi aylardir, o yüzden bu mevsimde bazi önlemlerin alinmasi gerekmektedir.

Etiler Memorial Poliklinigi Iç Hastaliklari Bölümü’nden Uz. Dr. Murat Görgülü, “Sonbahar enfeksiyonlari” hakkinda bilgi verdi.

Düzenli egzersiz ve vitamin takviyesi yapilmali

Sicak ve günesli günlerin ardindan daha soguk ve günesin kendini az gösterdigi sonbahar mevsiminde, insan metabolizmasinda bazi olumsuz degisimler de olusabilir. Yazin hizlanan ve aktivite artisi ile daha çok enerji harcamamizi saglayan metabolizmamiz isi ve enerji korumak amaçli olarak yavaslamaya baslar, vücut metabolizmasindaki yavaslama, besinlerin depolanarak vücutta yag miktarinin artmasina yol açar. Sonbaharla birlikte yavaslamaya baslayan metabolizma nedeniyle hem kilo almaya egilim artabilir, hem de vücut direncimiz düsebilir. Bunu yenebilmek için düzenli beslenip, vitamin takviyesi alip, egzersiz yapmak en iyi çözümdür.

Altin kural dogru beslenmek

Sonbahar ve kis aylarinda vücut, depoladigi birçok vitamin ve direnç arttirici maddeyi tükettiginden, bol taze meyve ve sebze yenilmesi gerekmektedir. Bu mevsim dönümünde insanlarda bir takim hormonal degisiklikler de gözlenir, örnegin; böbrek üstü bezinde üretilen bazi hormonlarin düzeyindeki degisiklikler nedeniyle hastalarin bagisiklik sistemlerinde bir zayiflama gözlenir. Buna ek olarak sürekli isinip, soguyan hava, kendini bir gösterip, bir saklanan günes nedeniyle insanlar giyinmelerinde de problem yasar, bu da vücut direncini olumsuz yönde etkilemektedir. Bunlara ek olarak alerjik rahatsizliklar da özellikle isi degisimi ve viral enfeksiyonlarin tetiklemesiyle belirgin bir artis gösterir. Evlerde ve isyerlerinde artan rutubet ve havadaki nem nedeniyle küf mantarlari ve bunlara bagli reaksiyonlarda da artis gözlenir.

Kapali ve havasiz ortamlara dikkat!

Mevsim dönümlerinde bagisiklik sisteminin ve enfeksiyonlara karsi savunmanin zayiflamasi, özellikle; yasli, çocuk, gebe ve kronik hastaligi olan grup için önemlidir. Okullarin açilmasi ve insanlarin kapali ortamlarda toplu halde bulunmaya baslamalari ile birlikte hastaliklarin tasinmasi ve bulasmasi da artis gösterir, toplu yasam alanlari, isyerleri ile kreslerde küçük salginlar dahi görülebilir.

Giysiler hava ile uyumlu olmali

Basta solunum yolunu ilgilendiren hastaliklar ile çocukluk hastaliklari, hem vücut direncindeki düsme hem de bulasma ortaminin olusmasi nedeniyle daha sik görülmeye baslar, sonbahar aylarinda karsi karsiya oldugumuz bu tehlikeleri bilip buna karsi önlem almamiz baslica amacimiz olmalidir. Örnegin; hava durumunu iyi takip edip uygun giysilerle disari çikmak, havasiz ve kapali mekanlarda uzun süre kalmamak, öpüsmemek, alerjenlerin yogun oldugu bölgelerde uzun süre kalmamak, bol taze meyve ve sebze tüketmek, gerektiginde vitamin takviyesi almak bizi enfeksiyonlara karsi bir miktar koruyabilir.

Gribal enfeksiyonlar zatürreye kadar götürebilir

Yetiskinlerde gribal enfeksiyonlar da sonbahar aylari ile birlikte gittikçe artan siklikta görülmeye baslar, hem is gücü kaybi, hem de hayat kalitesinde önemli düsüs yapan bu hastalik bir takim virüslerin solunum sistemi yoluyla alinmasi ile olusur; ates, halsizlik, yaygin kas, eklem agrilari, istahsizlik, bas agrisi belli basli klinik bulgusudur. Özel bir tedavisi olmamakla birlikte hastalara kesin yatak istirahati, vitamin takviyesi ve klinik bulgulara göre ilaç tedavisi verilmelidir, gribal enfeksiyonun nezle ve basit üst solunum yolu enfeksiyonundan ayirici tanisinin dikkatle yapilmasi gerekmektedir, hastalarda özellikle iki günden uzun süren ates ve diger bulgulardan herhangi biri mevcut ise doktor yardimi almalari önemlidir. Gribal enfeksiyon sonrasi zatürre gibi agir enfeksiyonlar gelisebilir.

Sonbahar mevsiminde vücut direncinin düsük olabilecegini bilip önlem alarak hastaligin bulasmasini ve yerlesmesini önlemek en iyi yöntemdir; tabi ki bunda mevsiminde grip asisi ve kizamik, kizamikçik, kabakulak gibi viral enfeksiyonlarin asilarini da eksiksiz olmak önemlidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası