Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


KANSERDEN KORUNMAK MÜMKÜN MÜ?

Kanser üzerine yapilan arastirmalar, bir kisim risk faktörlerinin hastaligin gelismesini arttirdigini ortaya koymaktadir. Bu risk faktörlerinin bazilarindan korunmak ise mümkündür.

Memorial Hastanesi Iç Hastaliklari Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Yavuz Baykal, “Kanserde risk faktörleri ve korunma yollari” hakkinda bilgi verdi.

Unutulmamasi gerekenler;


Kanser herkeste orta çikabilir

Kanser hasara bagli olarak olusmaz

Kanser bulasici degildir, fakat bazi virüs ve bakteri enfeksiyonlari kanser riskini arttirabilir

Bir veya daha fazla risk faktörüne sahip olanlarda mutlaka kanser gelisecek degildir.

Bazi kisiler risk faktörlerine karsi daha duyarlidirlar.

Yas ilerledikçe kanser riski artiyor

Yas, kanser gelisiminde en önemli risk faktörüdür. Yasin ilerlemesiyle birlikte vücutta anarsi yaratan hücrelere karsi vücudumuzun savunmasi yetersiz kalmakta bu ise kanser hücrelerinin çogalmasini kolaylastirmaktadir. Kanserlerin büyük bir kismi 65 yas ve üzerinde gelismekte ise de, her yasta kanser gelisebilecegi unutulmamalidir. Yas ilerledikçe kanser riski artmaktadir. Kadinlarda meme ve üreme organlarina ait kanserler; erkeklerde prostat ve akciger kanserleri ileri yaslarda daha çok görülmektedir.

Sigara içilen ortamda bulunulmasi kanseri riskini yaklasik 1,5 kat arttiriyor

Kanserin yol açtigi tüm ölümlerin yüzde 30'u sigara ve diger tütün ürünlerine baglidir. Günde 1-10 adet sigara içmekle akciger kanseri riski içmeyenlere göre yüzde 20 artarken, iki paket içildiginde bu rakam yüzde 80'e varmaktadir. Öte yandan sigara içilmese bile sigara içilen ortamda bulunulmasi da (pasif içicilik) akciger kanseri riskini yaklasik 1,5 kat arttirmaktadir. Yaklasik 20 yil günde bir paket sigara içmis birinin akciger kanserine yakalanma riski sigarayi biraktiktan sonraki 10 yil içerisinde ancak yariya inmektedir. Sigara içmeyi birakmak kanser ve diger kalp, damar ve akciger hastaliklarinin olusma ihtimalini azaltmak için yapilabilecek en önemli korunmadir. Bu amaçla doktorunuza basvurdugunuzda sigarayi birakma sirasinda ihtiyaciniz olacak psikolojik ve ilaç (nikotin bantlari, sakizlari) destegini saglayacaktir.

Sigaranin akciger kanserleri basta olmak üzere bogaz, yemek borusu, mesane, pankreas, böbrek, rahim agzi ve meme kanserlerinin olusumunda çok önemli rol oynar. Tütünün içinde bulunan nikotinin yani sira nikel, kadmiyum, katran, monoksit, arsenik ve radon gibi çok sayida kanserojen madde, p53 tümör baskilayici geni mutasyona ugratarak, kanserin olusmasina neden olmaktadir. Pasif içiciler de risk altindadir. Çocuk kanserlerinin en önemli nedeni anne babanin sigara içmesidir. Hatta hamilelikte sigara kullanimi çocuk lösemilerinin en önemli nedenidir.

Kizartmalar ve yagli yiyeceklerden kaçinin

Beslenme düzenindeki yanlisliklar, kansere zemin hazirlarlar. Yediklerimiz, yiyecekleri nasil tükettigimiz, hatta nasil sakladigimiz ve pisirdigimiz dahi önemlidir. Çalismalar yüksek yag içerikli beslenme tarzinin meme, bagirsak, prostat ve rahim kanseri riskini arttirdigini göstermektedir. Kizartma yaglari kesinlikle tekrar kullanilmamalidir. Yaglardan alinan kalori günlük kalori aliminin yüzde 30'unu geçmemelidir.

Öte yandan lifli gidalara agirlik verilmeli, rafine gidalardan olabildigince uzak durulmalidir. Özellikle taze sebze ve meyveler ve son yillarda ülkemizde de tüketimi giderek yayginlasan tam islememis tahil ürünleri tercih edilmelidir. Füme gidalardan kaçinilmalidir.

Uzak Dogu ülkelerindeki yüksek mide kanseri sikligindan isli balik yeme geleneginin sorumlu oldugu kabul edilmektedir. Etleri pisirmede yeterince iyi yanmamis mangal atesi kullanilmasi da bazi kanser yapici kimyasal maddelerin olusmasina neden olmaktadir. Ayni risk yüksek miktarda nitrit içeren salam, sosis gibi sarküteri ürünleri için de geçerlidir.

Asiri tuz tüketimi kansere zemin hazirlayabilir

Tuzun kendisi kanser yapmasa da, mide yüzeyinin yapisini bozarak kanserojen maddelerin etkisine ortam hazirlamaktadir. Yine tuzun bol miktarda kullanildigi tursularda nitrozamin denilen maddeler kanser olusmasinda önemlidirler. Yapilan arastirmalar, dondurarak saklama yönteminin tercih edildigi ülkelerde mide kanseri görülme sikliginin yüzde 64 oraninda azaldigini göstermektedir.

“Fast food”a dikkat

Yapilan arastirmalar asiri karbonhidratli ve yüksek isida pisirilen bisküvi çesitlerinin, özellikle de çocuklara yönelik olanlarinin, kanser açisindan çok daha tehlikeli olabilecegini göstermektedir. Patates kizartmalari, tuzlu krakerler, yüksek isida pismis bisküviler, katkili konserveler, yagli ve iyice pismis et içerikli fast food’lar da tehlikeli yiyeceklerdir.

Küflenmis gidalar içerdikleri mantar zehirleri ile karaciger kanserine neden olabilmektedir.

Sebze ve meyveler iyi yikanmali

Tarim ilaçlarinin özellikle bilinçsiz kullanimi birçok kanser türü için risk faktörüdür. Üstelik bu tarim ilaçlari sebze meyveleri yikamakla da çikmamaktadirlar. Kabuklarini ayiklasaniz da çekirdeklerine kadar girdigi için büyük bir tehlike arz ederler. Dünyada kanserin artma nedenlerinin basinda tarim ilaçlarinin bilinçsiz kullanimi gelmektedir.

Sürekli kirmizi et yiyen kisilerin kanser olma riski, ayda bir kez kirmizi et yiyenlere göre 2.5 kat daha fazladir. Protein ihtiyacini karsilamak için kirmizi et yerine balik, tavuk, hindi etinin tercih edilmesi gerekir.

Obezite de önemli bir risk faktörü

Fiziksel aktivitenin azalmasi ve sismanlik, kanser türlerinde artisina neden olur. Bilimsel çalismalar meme, rahim, barsak, yemek borusu ve böbrek kanserlerinde sismanligin bir risk faktörü oldugu göstermektedir. Bu risk artisi sismanliga bagli olarak östrojen artisi ile baglantili oldugu düsünülmektedir. Bu nedenle özellikle sismanligin engellenmesi ve fiziksel aktivitenin artirilmasi kanserin olusumunun engellenmesinde önemli bir faktör olarak kabul edilir.

Alkol bagimliligi tehlike çani anlamina geliyor

Kronik alkol bagimliligi, basta karaciger kanseri olmak üzere, özellikle sigara ile birlikte tüketildiginde agiz, bogaz, yemek borusu, girtlak ve mide kanserine neden olabilir. Eger içkiden vazgeçemiyorsaniz kendinizi günde 2 kadehle sinirlamali ve sigarayi da birakmalisiniz.

Beslenme aliskanliklariniz degistirin

Uluslarin beslenme aliskanliklarini ve belli kanserlerin görülme sikligini dikkate alinarak yapilan çalismalar, yüksek yag ve protein, düsük lif içeren gidalar yenmesinin kalin bagirsak, meme, rahim, pankreas ve prostat kanserleri riskini artirdigini ortaya koymuslardir. Yanlis beslenmenin bütün kanserlerin yüzde 35'inden sorumlu olduguna inanilmaktadir. Ideal bir diyet, dengeli ve her gün en az 5 ögün sebze ve meyve, hububat, ekmek, tahil (gerekli liflerin saglanmasi için) ve düsük yag içeren yiyeceklerin alinmasi oldukça önemlidir. Fazla yagli gidalarla beslenme, alkol kullanimi, menopoz sonrasi kilo almak meme kanseri riskini arttirmaktadir. Bebekleri emzirme, genç yaslardan itibaren düzenli egzersiz yapmak ve bazi vitaminler meme kanserinden korunmada faydasi olabilir.

Diyet ile yeterli miktarda sebze ve meyve tüketmeyen insanlarin kansere yakalanma orani, tüketenlere göre iki kat daha fazladir.

Bazi vitaminler, belirli kanserlere karsi koruyucu etki gösterebilir. Buna ragmen vitaminlerin dogal kaynaklardan alinmasi tercih edilmelidir. Yüksek yagli diyetler meme, rahim ve prostat kanseri ile baglantili olabilmektedir. Yüksek oranda soya içerikli yiyeceklerin tüketilmesi, insanlarda meme, bagirsak ve prostat kanserine karsi koruyucu olabilir. Bu durumun soya içeriginde bulunan “Genisteine” adli maddenin kanser hücre büyümesi için gerekli proteinlerin üretimini engellemesine baglanmaktadir.

Ultraviyole isinlari ve radyoaktif maddeler: Ultraviyole radyasyon; günes, solaryum deride erken yaslanma ve hasar olusturarak cilt kanserine neden olabilir. Cilt kanserinden korunmak için özellikle çocukluk çaginda düzenli günesten koruyucu krem kullanmak, günes isinlarinin en tehlikeli oldugu saatlerde (11:00-15:00 arasinda) günese çikmamak, sapka, uzun kollu giyecekler giyerek günesten korunmak gerekmektedir. Cildinizdeki benlere dikkat etmeli, herhangi bir büyüme, ciltten kabariklik, renkte koyulasma veya sinirlarinda düzensizlik fark edildiginde beklemeden uzman doktora basvurmak

Pillere dikkat

Kanserin ortaya çikmasindan sorumlu önemli bir neden ise giderek artan çevre kirliligidir.

Insanoglu topragi kazip pek çok madeni yeryüzüne çikarmakta, ne var ki aslinda yeryüzünde bulunmamasi gereken bu madenlerin atiklarini zararsizlastirmada ayni duyarliligi göstermemektedir. Her gün kullanilip çöpe atilan "piller" bunun en basit örnekleridir. Çevre kirliliginin kanser olusumuna katkisi ozon tabakasinin incelmesi ve mesleki faktörleri de isin içine kattigimizda yüzde10'u bulmaktadir. Stratosferik ozonun azalmasi ultraviyole isinlarinin zararli etkilerini artirmistir ve ultraviyolenin cilt kanserine neden olucu etkisi kesindir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası