Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Guatr hakkinda merak edilenler

Sema Hastanesi Genel Cerrahi Uzmani Dr. Alaattin Öztürk ile guatr hakkinda görüstük. Guatr hakkinda merak edilenler…

Guatr nedir?

Boyun ön kisimda bulunan tiroid (kalkan) bezinin iltihap ve kanser disindaki bir sebeple büyümesine guatr denir.

Tiroid bezinin görevi nedir?

Tiroid bezi boynumuzun ön kisminda yerlesik, iki parçali, küçük bir içsalgi bezidir. Salgiladigi hormon ile vücudumuzun çalisma hizini belirler. Ürettigi hormon azalirsa vücudumuzun çalisma hizi düser, fazla hormon salgilarsa vücudumuzun çalisma hizi artar.

Guatr nasil bir hastaliktir? ‘Ben guatr hastasiyim’ denilince ne anlamak gerekir?

Guatr tek bir hastalik degildir. Belirtileri ve tedavileri birbirinden farkli hastaliklar grubudur. Bu sebeple guatr hastasiyim demek, biz hekimler için yetersiz bir tanimlamadir. Tiroid bezinin iltihaplarini ve kanserlerini bir kenara birakirsak, guatr hastaliklarini üç ana gruba ayirabiliriz. Bu gruplar da kendi içinde alt gruplara ayrilir.

Bunlar:

Tiroid bezinin az hormon salgiladigi durumlar; hipotiroidi hastaligi. Daha çok iç hastaliklari veya endokrinoloji uzmanlarinin tedavi ettigi hastaliklardir. Bezin salgiladigi hormon yetersiz oldugu için vücudun hizi yavaslar, hareketler agirlasir, duygular küntlesir. Bu hastalara gereken hormon ilaç seklinde verilerek tedavi edilir.

Hormon dengesizligi olmayan guatr hastalari. Bu grupta üç çesit guatr bulunur. Birincisi tiroid bezinin dengeli sekilde tamaminin büyüdügü (diffüz guatr); ikincisi, tiroid bezinde tek bir yumrunun (nodül) oldugu (soliter tiroid nodülü) ve üçüncüsü tiroidde çok sayida yumrunun oldugu (multinodüler guatr) hastaliklar.

Tiroidin fazla hormon salgiladigi hastaliklar. Bu gruba zehirli guatr da denilir. Vücutta fazla tiroid hormonu bulunmasi sebebiyle vücudun çalisma hizi artmistir. Ellerde titreme, kalp çarpintisi görülür. Bu grupta da üç tip guatr vardir. Birincisi bezin tamaminin büyüdügü (Basedow Hastaligi), ikincisi fazla hormon salgilayan tek bir yumrunun oldugu (Toksik Adenom), üçüncüsü irili ufakli çok sayida yumrunun oldugu (Plummer Hastaligi) hastaliklar.

Hastaligin belirtileri nelerdir?

Yukarida saydigimiz hastalik çesitlerine göre guatr hastasinin sikayetleri de degisir. Hormonlarin fazla üretildigi (zehirli guatr) tiplerde, ellerde titreme-terleme, kalp çarpintisi, sinirlilik, gözlerin yuvalarindan tasmasi, ishal, istah artmasi ama kilo alamama, adet düzensizlikleri görülür. Hormonlarin az üretildigi durumlarda ise hareketlerde ve duygularda yavaslama, ellerde kuruma, saçlarda kuruma-dökülme, adet düzensizlikleri görülür. Hormonal dengesizligin olmadigi tiplerde sadece tiroid bezinde büyüme veya nodül olusumu . Bu hastaliklarin hepsinde tiroid bezi büyüyebilir, nodül olusabilir.

Iç/dis guatr, disi/erkek guatr, zehirli guatr nedir?

Tibbi olarak böyle bir siniflama olmamasina ragmen hastalara durumunu açiklarken kullanilan terimlerdir. Tiroid bezinin büyümedigi, muayenesinin normal oldugu, sadece hormon dengesizligi oldugu durumda guatr hastaligi iç guatr olarak açiklanmis olabilir. Fazla hormon salgilayan guatr hastaligini “zehirli” guatr olarak adlandiriyoruz. Ameliyat sonrasi nükseden guatr hastaligini açiklamak için de “disi guatr” terimi kullanilmis. Yine de bu terimler tibbi bir ayirimi ifade etmezler.

Guatr hastaliklarinin iyot ile ilgisi nedir? Iyot alsak hastaligi engeller miyiz?

Tiroid bezi Iyot elementini kullanarak hormon üretir. Bu elementin eksik oldugu yerlerde guatr çok görülür. Iyot eksikliginin giderilmesiyle guatr hastaligi engellenir.

Guatr hastaligi oldugundan süphelenen kisiye hangi testler yapiliyor?

Basitçe kandaki hormon miktarlarini kontrol etmek ve tiroid bezinin yapisini görmek için ultrason yaptirmak genellikle teshiste yeterlidir. Bu iki testten sonra gerekli görülürse sintigrafi ve igne biyopsisi gibi baska testler de yapilir.

Guatr hastaliklari teshis edildikten sonra nasil tedavi ediliyor?

Tedavide üç durum söz konusudur.

Hormon yetersizligi olan guatr hastalarina bu hormon ilaç seklinde verilir.

Hormon fazlaligi olan hastalara hormon yapimini engelleyecek ilaçlar verilir. Hormon seviyesi normale inince ameliyat veya radyoaktif iyot ile nihaî tedavi yapilir.

Hormon dengesizligi olmadigi ama tiroid bezinde nodüllerin oldugu durumda da genellikle ameliyat gerekir.

Her guatr hastaligi ameliyat gerektiriyor mu?

Tiroid bezinin tamamen büyüdügü ya da içinde nodüllerin oldugu durumda ameliyat bir tedavi seçenegidir. Her guatr hastaligi ameliyat gerektirmez.

Bir guatr hastasini ameliyat etmek için dört sebep vardir:

Boynunda büyümüs guatrin olusturdugu estetik problem

Büyümüs guatrin ya da nodüllerin yemek borusunu ve soluk borusunu sikistirmalarindan kaynaklanan sikâyetler olmasi

Büyümüs guatrin hormon dengesizligi yapmasi

Guatrda kanser tespit edilmesi veya kanser süphesi

Guatr hastaliginda kanser olur mu?

‘Guatr, tiroid bezinin kanser harici büyümeleridir’ diye tarif etmistik. Ama bu büyümelerin kanser olup olmadigi ancak bazi incelemelerden hatta ameliyattan sonra belli olur. Dolayisiyla bütün guatrli hastalar düsünüldügünde %15 oraninda kanser gelisme ihtimali vardir.

Ameliyattan baska tedavi yöntemleri var mi?

Her guatr ameliyat ile tedavi edilmez. Yukarida saydigimiz hastaliklarin bazi tiplerinde ilaç tedavisi, bazisinda radyoaktif iyot tedavisi (radyasyon ile tiroid bezinin tahrip edilmesi), bazisinda da ameliyat gerekir.

Guatr ameliyatinda ne yapiliyor?

Guatrin hastaliklari çesitli oldugu gibi ameliyatlari da çesitlidir. Tiroid bezinin iki parçali oldugunu belirtmistik. Ameliyatta bu parçalardan biri tamamen çikarilabilir, her iki parçasi çikarilabilir veya her iki parçasindan bir miktar çikarilabilir. Ne kadar tiroid bezi çikarilacagi, yani bu ameliyat seçeneklerinden hangisinin uygulanacagi hastaligin çesidine göre planlanir.

Ameliyatta ne gibi riskler var? Ses telleri zarar görebilir mi?

Guatr ameliyatlari günümüzde oldukça güvenle yapilan ameliyatlardir. Her ameliyatta oldugu gibi guatr ameliyatinda da istenmeyen durumlar olabilir. Bunlarin en basinda da ses tellerinin zarar görmesi riski vardir. Ancak bu durum %3-5 (yüz guatr ameliyatindan 3 ile 5’inde) oraninda görülür. Ameliyat sahasinda kanama ve paratiroid bezlerinin zarar görmesi (vücut kalsiyum dengesini ayarlayan bezlerin hasari) diger risklerdir.

Ameliyat veya ilaç tedavisi sonrasi guatr tekrar eder mi?

Evet edebilir. Hormon eksikligi ilaçlarla giderildikten sonra hastalik tekrar edebilir. Bazen nodüller ilaçlarla geriledikten sonra tekrar büyüyebilirler. Bu durumda hasta tekrar degerlendirmeye ve tedaviye alinir.

Ameliyat edildikten sonra da guatr tekrar edebilir. Özellikle çok sayida nodülü olan guatr hastaliginda geride birakilan tiroid dokusunda da nodül kalmissa zamanla bu nodüller büyüyüp guatrin tekrar etmesine yol açabilir. Bu sebeple ilk basta ameliyati, hastaliga uygun planlamak önemlidir.

Ameliyat olan hastalarin kontrolleri var mi?

Hastaliginin çesidine göre ameliyat sonrasi hiç ilaç kullanmadan ömür boyu yasayabilecegi gibi, ömrünün geri kalaninda ilaç kullanmak zorunda olan hastalar da vardir. Ancak bütün guatr hastalari hastaliklarina bagli olmak üzere belirli araliklarla kontrol edilmelidirler ki hem hastaligin tekrarindan korunsunlar hem de olusabilecek istenmeyen durumlar erkenden tedavi edilebilsin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası