Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAYRAM SEKERI DIS SAGLIGINIZI BOZMASIN!

Plusdent Agiz ve Dis Sagligi’ndan Dis Hekimi Mehmet Kazandi Ramazan Bayrami'nda fazla tüketilen seker ve tatlilarin bir çok dis sorunlarina neden olabilecegi konusunda uyarilarda bulunuyor. Bayram boyunca ziyaretlerde ikram edilen tatli ve sekerlerin agiz ortamini asidik hale getirip dis çürügü olusumunu hizlandirdigini belirtiyor.

Dis hekimi Mehmet Kazandi bayramlarda tatli ve seker tüketiminin arttigini hatirlatarak, dikkat edilmedigi takdirde bu durumun ciddi agiz ve dis sagligi sorunlarina sebep olabilecegini ve beraberinde vücudumuzun genel sagligi için de olumsuz etkilerinin olabilecegini belirtiyor. Özellikle seker ve benzeri tatli yiyecekler yenildikten sonra dis firçalama imkani olmayanlar için bol su ya da sütle agzin çalkalanmasi ya da sekersiz sakiz çignenmesini tavsiye ediyor. Ayrica bayramlarda dislerin bas düsmani olan yiyecegin lokum gibi dislerin arasinda kalan ve uzun süre dislerden uzaklastirilamayan tatlilar oldugunu vurguluyor. Çünkü agiz içinde kalan seker ve tatli kalintilarinin bakteri üremesini arttirdigini , bakterilerin de asit olusturdugunu ve dis çürüklerine neden oldugunu söylüyor. Ayrica bayram ziyaretlerinde de sikça tüketilen kola gibi asitli içeceklerin de bu süreci hizlandirdigini vurguluyor. Sekerli gidalarin dislerin yüzeyine yapistigini ve çürük baslangici olan bölgelerdeki hassasiyeti arttirdigini söylüyor ve söyle devam ediyor:

''Dislerini düzenli olarak firçalayan, dis hekimlerinin önerdigi sekilde agiz bakimlarini yapan kisilerin disleri, seker tüketimi olsa bile bu durumdan çok fazla etkilenmez. Asil sorun, dislerin firçalanmamasi veya bakimlarinin ihmal edilmesidir. Ayrica yenen bir sütlü tatli ile serbetli ya da lokum gibi yapiskan tatlilarin dislere verecegi zarar ayni degildir. Dislerini firçalamayi ihmal edenler için bayramda dislere en fazla zarar veren yiyecek lokum gibi dislerin arasinda kalan tatlilardir. Bununla birlikte bu tip yapiskan özellikli tatlilarin fazla tüketilmesi agzinda(hareketli, sabit) protezleri bulunan hastalarin protezlerinin hareket etmesine hatta yerinden çikmasina neden olabilir.'' Ayrica Dis hekimi Mehmet Kazandi , bayramda yenilen tatlinin, fark edilmeyen ya da önemsenmeyen çürüklerin ani bir agriyla ortaya çikmasina sebep olabilecegini belirterek ''Bayramda fazla tüketilen seker ve tatlilarin dis sagligina verdigi zararlari dis firçalayarak ve dis ipi kullanarak azaltabilirsiniz. ''seklinde uyarida bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası