Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAYRAM SEKERI DIS SAGLIGINIZI BOZMASIN!

Plusdent Agiz ve Dis Sagligi’ndan Dis Hekimi Mehmet Kazandi Ramazan Bayrami'nda fazla tüketilen seker ve tatlilarin bir çok dis sorunlarina neden olabilecegi konusunda uyarilarda bulunuyor. Bayram boyunca ziyaretlerde ikram edilen tatli ve sekerlerin agiz ortamini asidik hale getirip dis çürügü olusumunu hizlandirdigini belirtiyor.

Dis hekimi Mehmet Kazandi bayramlarda tatli ve seker tüketiminin arttigini hatirlatarak, dikkat edilmedigi takdirde bu durumun ciddi agiz ve dis sagligi sorunlarina sebep olabilecegini ve beraberinde vücudumuzun genel sagligi için de olumsuz etkilerinin olabilecegini belirtiyor. Özellikle seker ve benzeri tatli yiyecekler yenildikten sonra dis firçalama imkani olmayanlar için bol su ya da sütle agzin çalkalanmasi ya da sekersiz sakiz çignenmesini tavsiye ediyor. Ayrica bayramlarda dislerin bas düsmani olan yiyecegin lokum gibi dislerin arasinda kalan ve uzun süre dislerden uzaklastirilamayan tatlilar oldugunu vurguluyor. Çünkü agiz içinde kalan seker ve tatli kalintilarinin bakteri üremesini arttirdigini , bakterilerin de asit olusturdugunu ve dis çürüklerine neden oldugunu söylüyor. Ayrica bayram ziyaretlerinde de sikça tüketilen kola gibi asitli içeceklerin de bu süreci hizlandirdigini vurguluyor. Sekerli gidalarin dislerin yüzeyine yapistigini ve çürük baslangici olan bölgelerdeki hassasiyeti arttirdigini söylüyor ve söyle devam ediyor:

''Dislerini düzenli olarak firçalayan, dis hekimlerinin önerdigi sekilde agiz bakimlarini yapan kisilerin disleri, seker tüketimi olsa bile bu durumdan çok fazla etkilenmez. Asil sorun, dislerin firçalanmamasi veya bakimlarinin ihmal edilmesidir. Ayrica yenen bir sütlü tatli ile serbetli ya da lokum gibi yapiskan tatlilarin dislere verecegi zarar ayni degildir. Dislerini firçalamayi ihmal edenler için bayramda dislere en fazla zarar veren yiyecek lokum gibi dislerin arasinda kalan tatlilardir. Bununla birlikte bu tip yapiskan özellikli tatlilarin fazla tüketilmesi agzinda(hareketli, sabit) protezleri bulunan hastalarin protezlerinin hareket etmesine hatta yerinden çikmasina neden olabilir.'' Ayrica Dis hekimi Mehmet Kazandi , bayramda yenilen tatlinin, fark edilmeyen ya da önemsenmeyen çürüklerin ani bir agriyla ortaya çikmasina sebep olabilecegini belirterek ''Bayramda fazla tüketilen seker ve tatlilarin dis sagligina verdigi zararlari dis firçalayarak ve dis ipi kullanarak azaltabilirsiniz. ''seklinde uyarida bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası