Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BAYRAM SEKERI DIS SAGLIGINIZI BOZMASIN!

Plusdent Agiz ve Dis Sagligi’ndan Dis Hekimi Mehmet Kazandi Ramazan Bayrami'nda fazla tüketilen seker ve tatlilarin bir çok dis sorunlarina neden olabilecegi konusunda uyarilarda bulunuyor. Bayram boyunca ziyaretlerde ikram edilen tatli ve sekerlerin agiz ortamini asidik hale getirip dis çürügü olusumunu hizlandirdigini belirtiyor.

Dis hekimi Mehmet Kazandi bayramlarda tatli ve seker tüketiminin arttigini hatirlatarak, dikkat edilmedigi takdirde bu durumun ciddi agiz ve dis sagligi sorunlarina sebep olabilecegini ve beraberinde vücudumuzun genel sagligi için de olumsuz etkilerinin olabilecegini belirtiyor. Özellikle seker ve benzeri tatli yiyecekler yenildikten sonra dis firçalama imkani olmayanlar için bol su ya da sütle agzin çalkalanmasi ya da sekersiz sakiz çignenmesini tavsiye ediyor. Ayrica bayramlarda dislerin bas düsmani olan yiyecegin lokum gibi dislerin arasinda kalan ve uzun süre dislerden uzaklastirilamayan tatlilar oldugunu vurguluyor. Çünkü agiz içinde kalan seker ve tatli kalintilarinin bakteri üremesini arttirdigini , bakterilerin de asit olusturdugunu ve dis çürüklerine neden oldugunu söylüyor. Ayrica bayram ziyaretlerinde de sikça tüketilen kola gibi asitli içeceklerin de bu süreci hizlandirdigini vurguluyor. Sekerli gidalarin dislerin yüzeyine yapistigini ve çürük baslangici olan bölgelerdeki hassasiyeti arttirdigini söylüyor ve söyle devam ediyor:

''Dislerini düzenli olarak firçalayan, dis hekimlerinin önerdigi sekilde agiz bakimlarini yapan kisilerin disleri, seker tüketimi olsa bile bu durumdan çok fazla etkilenmez. Asil sorun, dislerin firçalanmamasi veya bakimlarinin ihmal edilmesidir. Ayrica yenen bir sütlü tatli ile serbetli ya da lokum gibi yapiskan tatlilarin dislere verecegi zarar ayni degildir. Dislerini firçalamayi ihmal edenler için bayramda dislere en fazla zarar veren yiyecek lokum gibi dislerin arasinda kalan tatlilardir. Bununla birlikte bu tip yapiskan özellikli tatlilarin fazla tüketilmesi agzinda(hareketli, sabit) protezleri bulunan hastalarin protezlerinin hareket etmesine hatta yerinden çikmasina neden olabilir.'' Ayrica Dis hekimi Mehmet Kazandi , bayramda yenilen tatlinin, fark edilmeyen ya da önemsenmeyen çürüklerin ani bir agriyla ortaya çikmasina sebep olabilecegini belirterek ''Bayramda fazla tüketilen seker ve tatlilarin dis sagligina verdigi zararlari dis firçalayarak ve dis ipi kullanarak azaltabilirsiniz. ''seklinde uyarida bulunuyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası