Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Obezite Insan Yasamini Kisaltiyor

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Endokroniloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert, obezitenin insan yasam süresini kisalttiginin yapilan bilimsel arastirmalarla ortaya konuldugunu belirterek, önceleri sadece estetik yönüyle daha çok tip disindaki kisiler tarafindan ticari amaçlarla istismar edilen hastaligin, günümüzde tip alaninda önemli bir çalisma konusu oldugunu söyledi.

Doç. Dr. Sert, obezitenin kalp-damar, seker ve gut hastaliklarina, hipertansiyona, beyin kanamasina, varislere, safra kesesi tasi olusumuna, karacigerde yaglanmaya, meme, prostat ve uterus gibi kanser türlerinde artisa, solunum sikintisina, deri enfeksiyonlari, mantar, fitik ve dogumda çesitli risklere neden oldgunu belirtti.

Obezinenin psikolojik ve sosyal problemlere, kendine güvenmeme, is bulma sikintisi ve depresyona da yol açtigina dikkati çeken Doç. Dr. Sert, tüm bu olumsuzluklarin ortadan kaldirilmasi için hastaligin tedavisinin kaçinilmaz oldugunu bildirdi.

Doç. Dr. Sert, obezinenin tüm dünyada oldugu gibi Türkiye’de de önemli bir halk sagligi sorunu haline geldigini belirterek, tedavide genelde kulaktan dolma bilgilerin uygulandigini, bunda da televizyonda ve gazetelerde yer alan “manken, artist” diyetlerinin önemli rol oynadigini ifade etti.

Sadece diyetisyen önerileri ile tedaviye gidilmesinin yanlisligina dikkati çeken Doç. Dr. Sert, “Oysa, tedaviden sonuç alabilmek için endokrinolog, psikolog ve diyetisyenler ortak çalismali ve bir ekip tedavisi uygulanmali” dedi.

Doç. Dr. Sert, sunlari kaydetti: “Hastalara tek yönlü gidalar, artist, manken diyetleri, kesinlikle önerilmemeli. Aileler, obezite bireyler için suçlayici ve küçük düsürücü davranmamali. Tedavinin yararlari anlatilmali ve 6 ayda mevcut agirligin yüzde 5-15’inin verilmesi hedeflenmelidir. Bunun için de hastalarin öyküsü alinmali, ailesinin durumu, yeme, spor aliskanliklari ve ruh hali sorgulanmalidir.”

Doç. Dr. Sert, tedavi sonrasi gelinen asamanin kalici olmasi için egitim verilerek gida tüketimi ve fizik aktiviteler konusunda degisiklikler yapilmasi gerektigini anlatti. Sert, söyle devam etti: “Ögün arasinda atistirmalar, yemek artirmama yaklasimi, TV izlerken çerez tüketilmesi, hanimlarin günlerde pasta-börek ziyafetleri, yemekle ödüllendirme gibi aliskanliklar, obeziteyi tetikleyen faktörlerdir.

Obezler, bu zararli aliskanliklarindan mutlaka vazgeçmelidir. Bunun yani sira otomobil kullanimini azaltma, uzaga park etme, iki durak önce inme, asansör kullanma yerine merdiven tercihi, ev, bahçe isleri gibi olabildigince vücudu çalistiracak aktivitelerde bulunulmalidir.”

Doç. Dr. Sert, obezitenin, hipertansiyon, diabet gibi tedavisi yasam boyu sürdürülmesi gereken bir hastalik oldugunu, bu nedenle uzun süreli hedeflerin gözetilmesi gerektigini belirterek, “Yüzde 5-10 oranindaki bir zayiflama bile obeziteye bagli yasam süresindeki kisalmanin yüzde 40’ini geri kazandirir” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
  Aranan Kan: A RH -
Kartal Koşuyolu İhtisas'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05321714515

yarın saat 8 de beyin ameliyatına girecek hastz için acil A RH (-) kana ihtiyaç vardır.

Tarih: 10/3/2019 11:56:16 AM
Murat Şişmanoğlu
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası