Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Obezite Insan Yasamini Kisaltiyor

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Iç Hastaliklari Anabilim Dali Endokroniloji Bilim Dali Ögretim Üyesi Doç. Dr. Murat Sert, obezitenin insan yasam süresini kisalttiginin yapilan bilimsel arastirmalarla ortaya konuldugunu belirterek, önceleri sadece estetik yönüyle daha çok tip disindaki kisiler tarafindan ticari amaçlarla istismar edilen hastaligin, günümüzde tip alaninda önemli bir çalisma konusu oldugunu söyledi.

Doç. Dr. Sert, obezitenin kalp-damar, seker ve gut hastaliklarina, hipertansiyona, beyin kanamasina, varislere, safra kesesi tasi olusumuna, karacigerde yaglanmaya, meme, prostat ve uterus gibi kanser türlerinde artisa, solunum sikintisina, deri enfeksiyonlari, mantar, fitik ve dogumda çesitli risklere neden oldgunu belirtti.

Obezinenin psikolojik ve sosyal problemlere, kendine güvenmeme, is bulma sikintisi ve depresyona da yol açtigina dikkati çeken Doç. Dr. Sert, tüm bu olumsuzluklarin ortadan kaldirilmasi için hastaligin tedavisinin kaçinilmaz oldugunu bildirdi.

Doç. Dr. Sert, obezinenin tüm dünyada oldugu gibi Türkiye’de de önemli bir halk sagligi sorunu haline geldigini belirterek, tedavide genelde kulaktan dolma bilgilerin uygulandigini, bunda da televizyonda ve gazetelerde yer alan “manken, artist” diyetlerinin önemli rol oynadigini ifade etti.

Sadece diyetisyen önerileri ile tedaviye gidilmesinin yanlisligina dikkati çeken Doç. Dr. Sert, “Oysa, tedaviden sonuç alabilmek için endokrinolog, psikolog ve diyetisyenler ortak çalismali ve bir ekip tedavisi uygulanmali” dedi.

Doç. Dr. Sert, sunlari kaydetti: “Hastalara tek yönlü gidalar, artist, manken diyetleri, kesinlikle önerilmemeli. Aileler, obezite bireyler için suçlayici ve küçük düsürücü davranmamali. Tedavinin yararlari anlatilmali ve 6 ayda mevcut agirligin yüzde 5-15’inin verilmesi hedeflenmelidir. Bunun için de hastalarin öyküsü alinmali, ailesinin durumu, yeme, spor aliskanliklari ve ruh hali sorgulanmalidir.”

Doç. Dr. Sert, tedavi sonrasi gelinen asamanin kalici olmasi için egitim verilerek gida tüketimi ve fizik aktiviteler konusunda degisiklikler yapilmasi gerektigini anlatti. Sert, söyle devam etti: “Ögün arasinda atistirmalar, yemek artirmama yaklasimi, TV izlerken çerez tüketilmesi, hanimlarin günlerde pasta-börek ziyafetleri, yemekle ödüllendirme gibi aliskanliklar, obeziteyi tetikleyen faktörlerdir.

Obezler, bu zararli aliskanliklarindan mutlaka vazgeçmelidir. Bunun yani sira otomobil kullanimini azaltma, uzaga park etme, iki durak önce inme, asansör kullanma yerine merdiven tercihi, ev, bahçe isleri gibi olabildigince vücudu çalistiracak aktivitelerde bulunulmalidir.”

Doç. Dr. Sert, obezitenin, hipertansiyon, diabet gibi tedavisi yasam boyu sürdürülmesi gereken bir hastalik oldugunu, bu nedenle uzun süreli hedeflerin gözetilmesi gerektigini belirterek, “Yüzde 5-10 oranindaki bir zayiflama bile obeziteye bagli yasam süresindeki kisalmanin yüzde 40’ini geri kazandirir” dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası