Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde meme büyümesi psikolojik sorunlara yol açiyor.

Jinekomasti, erkeklere kadinsi bir görünüm veren meme bölgesinde büyüme olarak tanimlaniyor. Hastalarda psikolojik strese neden olan jinekomasti bazi ilaçlarin yan etkisi olarak ya da hormonal bozukluklara bagli olarak ortaya çikiyor.

Sema Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Ibrahim Askar “ergenlik sirasinda ortaya çikan jinekomasti bazen kendiliginden ortadan kalkar, kalici Jinekomasti’nin tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.” dedi.

Hormonal degisikliklere bagli olarak jinekomasti en sik 13 yas ya da daha büyük erkeklerde ortaya çikiyor. Bu erkeklerin %90’inda meme büyümesi kendiliginden bir yil içinde geçiyor. Bunun nedeni ise ergenlik döneminde hormonal dengede olusan degisiklikler meme dokusunda büyümeye yol açarken, belli bir sürede bu denge tekrar kuruldugunda meme dokusu kendiliginden düzeliyor.

Yetiskin erkeklerde ortaya çikan jinekomastinin belirli bir nedeni olmadigini söyleyen Doç Dr. Askar, hepatit, siroz, akciger hastaliklari, bazi kanserler, tiroid hastaliklari, testis hastaliklari, eroin ve benzeri uyusturucu madde, steroid kullanimi ve bazi ilaçlarin kullaniminin erkeklerde meme büyümesine sebep olabildigini söyledi. Eriskin erkeklerde ortaya çikan kendiliginden geçmeyen jinekomastinin tedavisinin cerrahi müdahale oldugunu sözlerine ekledi. Cerrahi tedavide uygulanan yöntemler jinekomastinin derecesi ve tipine göre Liposuction ve/veya fazla meme dokusunun çikarilmasidir.

Doç Dr. Ibrahim Askar, sorunlarini önce, egzersiz ya da kilo kaybi ile düzeltmeye çalismayan obez ya da asiri kilolu erkekler için ameliyat önermedigini ifade etti. Ameliyat olmaya uygun hastalara ilk önce meme ultrasonu çekiliyor. Bu plastik cerrahlara meme dokusundaki büyümenin yag dokusundan mi yoksa Glandüler dokudan mi olustugunu gösteriyor. Hastaya göre lokal veya genel anestezi tercih ediliyor. Yag dokusu fazla ise ameliyat Liposuction ile kombine edilip, önce Liposuction yapilir, sonra da ters yarim daire seklinde kesi ile meme ucu çevresinden girilerek, fazla meme dokusu çikariliyor. Agir jinekomastili hastalarda deri dokusu da çikarilmasi ve deri altina lastik dren denilen borular konulmasi gerekebiliyor. Ameliyat ortalama 20–60 dakika sürüyor.

Ameliyat sonrasi memede sislik, agri ve morluk olabilir, ancak bu durum geçicidir. Meme ucu ve çevresinde uyusukluk olabilir, bu durum da çogu zaman geçicidir. Hasta ayni gün hastaneden taburcu edilir ve birkaç gün içine günlük aktivitelerine dönebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH -
Ege Üniversitesi Çocuk Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Çocuk hastaya acil B rh negatif granülosit ihtiyacı var. Lütfen destek verelim. Gelmeden önce arayınız.

Tarih: 2/10/2020 6:54:44 AM
Yıldız Akuş
  Aranan Kan: B RH +
Antalya MedikalPark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05053714764

B rh + granülosit ihtiyacı var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 2/1/2020 4:44:46 AM
Emir Haberal
  Aranan Kan: AB RH +
Ankara Gazi Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05353037319

AB rh pozitif trombosit ihtiyacı. Gelmeden önce arayınız. SAĞOLUN

Tarih: 1/31/2020 6:55:16 AM
Abdullah Abdulsamed
  Aranan Kan: A RH +
Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0506 069 3484

Yardım em. Acil. A rh pozitif kana ihtiyaç var. Gelmeden önce arayınız. Sağolun

Tarih: 1/26/2020 3:05:57 AM
Zana Hanım
  Aranan Kan: 0 RH -
Denizli Pamukkale Üniversitesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05448744869

Lütfen destek. 0 rh - negatif *beyaz* kan ihtiyacı var. Şartlar: 60 yaş altında olmak, son 10 gündür ilaç kullanmş olmak. Destek olalım. Gelmeden önce arayınız. Sağolun.

Tarih: 1/24/2020 6:28:44 AM
Minire Kıymaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası