Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde meme büyümesi psikolojik sorunlara yol açiyor.

Jinekomasti, erkeklere kadinsi bir görünüm veren meme bölgesinde büyüme olarak tanimlaniyor. Hastalarda psikolojik strese neden olan jinekomasti bazi ilaçlarin yan etkisi olarak ya da hormonal bozukluklara bagli olarak ortaya çikiyor.

Sema Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Ibrahim Askar “ergenlik sirasinda ortaya çikan jinekomasti bazen kendiliginden ortadan kalkar, kalici Jinekomasti’nin tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.” dedi.

Hormonal degisikliklere bagli olarak jinekomasti en sik 13 yas ya da daha büyük erkeklerde ortaya çikiyor. Bu erkeklerin %90’inda meme büyümesi kendiliginden bir yil içinde geçiyor. Bunun nedeni ise ergenlik döneminde hormonal dengede olusan degisiklikler meme dokusunda büyümeye yol açarken, belli bir sürede bu denge tekrar kuruldugunda meme dokusu kendiliginden düzeliyor.

Yetiskin erkeklerde ortaya çikan jinekomastinin belirli bir nedeni olmadigini söyleyen Doç Dr. Askar, hepatit, siroz, akciger hastaliklari, bazi kanserler, tiroid hastaliklari, testis hastaliklari, eroin ve benzeri uyusturucu madde, steroid kullanimi ve bazi ilaçlarin kullaniminin erkeklerde meme büyümesine sebep olabildigini söyledi. Eriskin erkeklerde ortaya çikan kendiliginden geçmeyen jinekomastinin tedavisinin cerrahi müdahale oldugunu sözlerine ekledi. Cerrahi tedavide uygulanan yöntemler jinekomastinin derecesi ve tipine göre Liposuction ve/veya fazla meme dokusunun çikarilmasidir.

Doç Dr. Ibrahim Askar, sorunlarini önce, egzersiz ya da kilo kaybi ile düzeltmeye çalismayan obez ya da asiri kilolu erkekler için ameliyat önermedigini ifade etti. Ameliyat olmaya uygun hastalara ilk önce meme ultrasonu çekiliyor. Bu plastik cerrahlara meme dokusundaki büyümenin yag dokusundan mi yoksa Glandüler dokudan mi olustugunu gösteriyor. Hastaya göre lokal veya genel anestezi tercih ediliyor. Yag dokusu fazla ise ameliyat Liposuction ile kombine edilip, önce Liposuction yapilir, sonra da ters yarim daire seklinde kesi ile meme ucu çevresinden girilerek, fazla meme dokusu çikariliyor. Agir jinekomastili hastalarda deri dokusu da çikarilmasi ve deri altina lastik dren denilen borular konulmasi gerekebiliyor. Ameliyat ortalama 20–60 dakika sürüyor.

Ameliyat sonrasi memede sislik, agri ve morluk olabilir, ancak bu durum geçicidir. Meme ucu ve çevresinde uyusukluk olabilir, bu durum da çogu zaman geçicidir. Hasta ayni gün hastaneden taburcu edilir ve birkaç gün içine günlük aktivitelerine dönebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası