Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde meme büyümesi psikolojik sorunlara yol açiyor.

Jinekomasti, erkeklere kadinsi bir görünüm veren meme bölgesinde büyüme olarak tanimlaniyor. Hastalarda psikolojik strese neden olan jinekomasti bazi ilaçlarin yan etkisi olarak ya da hormonal bozukluklara bagli olarak ortaya çikiyor.

Sema Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Ibrahim Askar “ergenlik sirasinda ortaya çikan jinekomasti bazen kendiliginden ortadan kalkar, kalici Jinekomasti’nin tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.” dedi.

Hormonal degisikliklere bagli olarak jinekomasti en sik 13 yas ya da daha büyük erkeklerde ortaya çikiyor. Bu erkeklerin %90’inda meme büyümesi kendiliginden bir yil içinde geçiyor. Bunun nedeni ise ergenlik döneminde hormonal dengede olusan degisiklikler meme dokusunda büyümeye yol açarken, belli bir sürede bu denge tekrar kuruldugunda meme dokusu kendiliginden düzeliyor.

Yetiskin erkeklerde ortaya çikan jinekomastinin belirli bir nedeni olmadigini söyleyen Doç Dr. Askar, hepatit, siroz, akciger hastaliklari, bazi kanserler, tiroid hastaliklari, testis hastaliklari, eroin ve benzeri uyusturucu madde, steroid kullanimi ve bazi ilaçlarin kullaniminin erkeklerde meme büyümesine sebep olabildigini söyledi. Eriskin erkeklerde ortaya çikan kendiliginden geçmeyen jinekomastinin tedavisinin cerrahi müdahale oldugunu sözlerine ekledi. Cerrahi tedavide uygulanan yöntemler jinekomastinin derecesi ve tipine göre Liposuction ve/veya fazla meme dokusunun çikarilmasidir.

Doç Dr. Ibrahim Askar, sorunlarini önce, egzersiz ya da kilo kaybi ile düzeltmeye çalismayan obez ya da asiri kilolu erkekler için ameliyat önermedigini ifade etti. Ameliyat olmaya uygun hastalara ilk önce meme ultrasonu çekiliyor. Bu plastik cerrahlara meme dokusundaki büyümenin yag dokusundan mi yoksa Glandüler dokudan mi olustugunu gösteriyor. Hastaya göre lokal veya genel anestezi tercih ediliyor. Yag dokusu fazla ise ameliyat Liposuction ile kombine edilip, önce Liposuction yapilir, sonra da ters yarim daire seklinde kesi ile meme ucu çevresinden girilerek, fazla meme dokusu çikariliyor. Agir jinekomastili hastalarda deri dokusu da çikarilmasi ve deri altina lastik dren denilen borular konulmasi gerekebiliyor. Ameliyat ortalama 20–60 dakika sürüyor.

Ameliyat sonrasi memede sislik, agri ve morluk olabilir, ancak bu durum geçicidir. Meme ucu ve çevresinde uyusukluk olabilir, bu durum da çogu zaman geçicidir. Hasta ayni gün hastaneden taburcu edilir ve birkaç gün içine günlük aktivitelerine dönebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası