Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Erkeklerde meme büyümesi psikolojik sorunlara yol açiyor.

Jinekomasti, erkeklere kadinsi bir görünüm veren meme bölgesinde büyüme olarak tanimlaniyor. Hastalarda psikolojik strese neden olan jinekomasti bazi ilaçlarin yan etkisi olarak ya da hormonal bozukluklara bagli olarak ortaya çikiyor.

Sema Hastanesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmani Doç. Dr. Ibrahim Askar “ergenlik sirasinda ortaya çikan jinekomasti bazen kendiliginden ortadan kalkar, kalici Jinekomasti’nin tek tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.” dedi.

Hormonal degisikliklere bagli olarak jinekomasti en sik 13 yas ya da daha büyük erkeklerde ortaya çikiyor. Bu erkeklerin %90’inda meme büyümesi kendiliginden bir yil içinde geçiyor. Bunun nedeni ise ergenlik döneminde hormonal dengede olusan degisiklikler meme dokusunda büyümeye yol açarken, belli bir sürede bu denge tekrar kuruldugunda meme dokusu kendiliginden düzeliyor.

Yetiskin erkeklerde ortaya çikan jinekomastinin belirli bir nedeni olmadigini söyleyen Doç Dr. Askar, hepatit, siroz, akciger hastaliklari, bazi kanserler, tiroid hastaliklari, testis hastaliklari, eroin ve benzeri uyusturucu madde, steroid kullanimi ve bazi ilaçlarin kullaniminin erkeklerde meme büyümesine sebep olabildigini söyledi. Eriskin erkeklerde ortaya çikan kendiliginden geçmeyen jinekomastinin tedavisinin cerrahi müdahale oldugunu sözlerine ekledi. Cerrahi tedavide uygulanan yöntemler jinekomastinin derecesi ve tipine göre Liposuction ve/veya fazla meme dokusunun çikarilmasidir.

Doç Dr. Ibrahim Askar, sorunlarini önce, egzersiz ya da kilo kaybi ile düzeltmeye çalismayan obez ya da asiri kilolu erkekler için ameliyat önermedigini ifade etti. Ameliyat olmaya uygun hastalara ilk önce meme ultrasonu çekiliyor. Bu plastik cerrahlara meme dokusundaki büyümenin yag dokusundan mi yoksa Glandüler dokudan mi olustugunu gösteriyor. Hastaya göre lokal veya genel anestezi tercih ediliyor. Yag dokusu fazla ise ameliyat Liposuction ile kombine edilip, önce Liposuction yapilir, sonra da ters yarim daire seklinde kesi ile meme ucu çevresinden girilerek, fazla meme dokusu çikariliyor. Agir jinekomastili hastalarda deri dokusu da çikarilmasi ve deri altina lastik dren denilen borular konulmasi gerekebiliyor. Ameliyat ortalama 20–60 dakika sürüyor.

Ameliyat sonrasi memede sislik, agri ve morluk olabilir, ancak bu durum geçicidir. Meme ucu ve çevresinde uyusukluk olabilir, bu durum da çogu zaman geçicidir. Hasta ayni gün hastaneden taburcu edilir ve birkaç gün içine günlük aktivitelerine dönebilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası