Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sarap Saglik Saçiyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi Gida Mühendisligi ögretim görevlisi Prof. Dr. Selma Güven, düzenledigi basin toplantisinda, sarabin binlerce yildan bu yana üretilerek içildigini ve anavataninin Anadolu oldugunun tahmin edildigini belirterek, “Sarap, ülkelerin ekonomik gelismelerine, kültür düzeylerine olumlu katki saglamasinin yani sira, insanlarin yasam kosullarina uyum göstermeleri ve günlük problemleri daha iyimser çözümlemelerine yardimci olmustur” dedi.

Günde 1-4 kadeh arasinda sarap içenlerin, hiç içmeyen veya 4 kadehten fazla içenlere oranla daha saglikli olduklarinin arastirmalarla saptandigini da ifade eden Prof. Dr. Güven, sunlari söyledi:

“Burada bilinçli tüketimin öneminin altini çizmek gerekir. Sarap bagisiklik sistemini güçlendirerek, hastaliklara karsi direnç kazandirmaktadir. Ayrica, içerdigi mineraller, iz elementler, amino asitler, organik asitler, fenolik maddeler ve enzimler nedeniyle, saglik bakimindan da önem tasimaktadir. yüzde 10-11 alkol içeren 1 litre sek sarap 650 kalori vermektedir.”

Dünya ülkelerinde en fazla sarap üreten ülkenin Fransa oldugunu ve bu ülkede kalp hastaliklarina nadiren rastlandigini da vurgulayan Prof. Dr. Selma Güven, uzmanlarin bu durumun sarap tüketimiyle ilgili oldugunu bildirdigini kaydetti. Türkiye’nin bag alanlari bakimindan Ispanya, Fransa ve Italya’nin ardindan dünyada dördüncü sirada yer aldigini da ifade eden Prof. Dr.Güven, “Ancak sarap üretimi bakimindan dünyada 62 ülke arasinda 42. sirada yer almaktayiz” dedi.

Son yillarda gerek özel sektör, gerekse Tekel Sarap Isletmeleri’nde, sarap üretimine önem verildigine de isaret eden Prof. Dr. Güven, sadece miktari artirmanin degil, kaliteyi iyilestirmek ve ihracatin da önemsenmesi gerektigini belirtti. Prof. Dr. Güven, alinmasi gereken önlemler konusunda sunlari kaydetti:

“Sarap üretiminde hem yerli, hem de dünyaca ünlü saraplik üzüm çesitlerine yer verilmelidir. Baglarin gerekli bakimlari yapilmali, ayrica olgunluklari takip edilerek, üzüm üretimi için en uygun olgunlukta ve usulüne uygun olarak hasat edilmelidir. Üretim teknolojisinde gereken önem gösterilmelidir. Üzümlerin sap ve çöpleri ayrilmali, fermantasyon saf maya ile yaptirilmalidir. Sarapta etiket ve ambalajlanmaya özen gösterilmeli, ihracata önem verilerek gerekli reklamlar yaptirilmalidir. Ayrica, sarap üretimini ve tüketimini özendirmek için festivaller düzenlenmeli, uluslararasi fuarlara katilarak saraplarimiz tanitilmalidir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası