Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sarap Saglik Saçiyor

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Mimarlik Fakültesi Gida Mühendisligi ögretim görevlisi Prof. Dr. Selma Güven, düzenledigi basin toplantisinda, sarabin binlerce yildan bu yana üretilerek içildigini ve anavataninin Anadolu oldugunun tahmin edildigini belirterek, “Sarap, ülkelerin ekonomik gelismelerine, kültür düzeylerine olumlu katki saglamasinin yani sira, insanlarin yasam kosullarina uyum göstermeleri ve günlük problemleri daha iyimser çözümlemelerine yardimci olmustur” dedi.

Günde 1-4 kadeh arasinda sarap içenlerin, hiç içmeyen veya 4 kadehten fazla içenlere oranla daha saglikli olduklarinin arastirmalarla saptandigini da ifade eden Prof. Dr. Güven, sunlari söyledi:

“Burada bilinçli tüketimin öneminin altini çizmek gerekir. Sarap bagisiklik sistemini güçlendirerek, hastaliklara karsi direnç kazandirmaktadir. Ayrica, içerdigi mineraller, iz elementler, amino asitler, organik asitler, fenolik maddeler ve enzimler nedeniyle, saglik bakimindan da önem tasimaktadir. yüzde 10-11 alkol içeren 1 litre sek sarap 650 kalori vermektedir.”

Dünya ülkelerinde en fazla sarap üreten ülkenin Fransa oldugunu ve bu ülkede kalp hastaliklarina nadiren rastlandigini da vurgulayan Prof. Dr. Selma Güven, uzmanlarin bu durumun sarap tüketimiyle ilgili oldugunu bildirdigini kaydetti. Türkiye’nin bag alanlari bakimindan Ispanya, Fransa ve Italya’nin ardindan dünyada dördüncü sirada yer aldigini da ifade eden Prof. Dr.Güven, “Ancak sarap üretimi bakimindan dünyada 62 ülke arasinda 42. sirada yer almaktayiz” dedi.

Son yillarda gerek özel sektör, gerekse Tekel Sarap Isletmeleri’nde, sarap üretimine önem verildigine de isaret eden Prof. Dr. Güven, sadece miktari artirmanin degil, kaliteyi iyilestirmek ve ihracatin da önemsenmesi gerektigini belirtti. Prof. Dr. Güven, alinmasi gereken önlemler konusunda sunlari kaydetti:

“Sarap üretiminde hem yerli, hem de dünyaca ünlü saraplik üzüm çesitlerine yer verilmelidir. Baglarin gerekli bakimlari yapilmali, ayrica olgunluklari takip edilerek, üzüm üretimi için en uygun olgunlukta ve usulüne uygun olarak hasat edilmelidir. Üretim teknolojisinde gereken önem gösterilmelidir. Üzümlerin sap ve çöpleri ayrilmali, fermantasyon saf maya ile yaptirilmalidir. Sarapta etiket ve ambalajlanmaya özen gösterilmeli, ihracata önem verilerek gerekli reklamlar yaptirilmalidir. Ayrica, sarap üretimini ve tüketimini özendirmek için festivaller düzenlenmeli, uluslararasi fuarlara katilarak saraplarimiz tanitilmalidir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası