Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


1 Ekim Dünya Hepatit Günü...

Türkiye’de yaklasik 5 Milyon Hepatit Tasicisi Var

Türk Gastroenteroloji Derneginden Prof. Dr. Hakan Sentürk, tüm dünyada viral hepatitlerin önemli bir saglik sorunu olmaya devam ettigini belirterek, Dünyada 350 milyon kisinin hepatit B, 150 milyon kisinin de hepatit C virüsü tasidigini, Türkiye'de ise toplam 5 milyon hepatit tasiyicisi oldugunun tahmin edildigini söyledi

Prof. Dr. Sentürk, ''1 Ekim Dünya Hepatit Günü'' dolayisiyla yaptigi açiklamada, asilama programlarinin yeni hepatit B, hijyenik kurallara uyulmasinin da yeni Hepatit C vakalarinin sayisini azalttigini, ancak hastaliklarin insan sagligi üzerindeki olumsuz etkisi ve saglik harcamalarindaki paylarinin giderek artigini söyledi. Sentürk, bunun Siroz gibi hastaliklarin 20-30 yil gibi uzun bir süre sonra ortaya çikmasindan kaynaklandigini vurguladi.

Akut hepatit B enfeksiyonunun hala Türkiye'de sik karsilasilan bir hastalik oldugunu, haftalar süren ve yatak istirahati gerektiren bu hastaligin nadiren karaciger yetersizligine yol açabildigini dile getiren Hakan Sentürk, akut hepatit C'nin ise, genellikle Sarilik olmadan ortaya çiktigindan teshis konulmasinin güç oldugunu bildirdi.

Prof. Dr. Hakan Sentürk, sunlari kaydetti:

''Bu bir sanssizliktir, çünkü akut safhada tedavi edildiginde neredeyse yüzde 100 oraninda kroniklesme önlenebilmektedir. Dünyada 350 milyon kisinin hepatit B, 150 milyon kisinin de hepatit C virüsü tasidigi düsünülüyor. Türkiye'de toplam 5 milyon hepatit tasiyici oldugu tahmin ediliyor. Kronik aktif hepatiti bulunanlarda su anda çesitli tedavi metotlarina sahibiz ve siroz ile karaciger kanseri gibi komplikasyonlari büyük ölçüde önleyebilmekteyiz. Hastalarin bir kisminda tedavi sonrasinda Hepatit B enfeksiyonu tamamen ortadan kalkabilmektedir. Hepatit C için son 5 yilda kullanima giren tedavi metotlari, basari sansimizi birkaç kat arttirmistir. Ancak bu hastaligi bulunanlarin önemli bir kisminda taniyi geç devrelerde koyabilmekteyiz. Çünkü erken evrelerde hastalik çogunlukla sessizdir ve tani tesadüfen yapilan bir tetkik sonucu konulmaktadir.''

Karacigerinde hasari ciddi boyutlarda olan bir hastada dahi hiçbir yakinma bulunmayabilecegine isaret eden Prof. Dr. Sentürk, ''Yani yakinma olmamasi bir emniyet faktörü degildir. Kronik hepatitli her bes kisiden birinde hastalik Siroz'la sonuçlanmaktadir. Ancak Siroz'un erken devrelerinde hastalik hala tibbi olarak tedavi edilebilir durumdadir. Ancak ilerlemis Siroz'da tek tedavi metodu karaciger naklidir. Siroz'un en tehlikeli komplikasyonu karaciger kanseridir ve kronik Hepatit B ve C'ye bagli Siroz'u bulunan hastalarin her yil yüzde 3'ünde karaciger kanseri gelismektedir'' diye konustu.

Hepatit B ve C'ye karsi yapilmasi gerekenler hakkinda bilgi de veren Prof. Dr. Hakan Sentürk, sunlari kaydetti: ''Hastaligi erken tanimak zorundayiz, bunun için ülkemizde yasayan herkesin HBsAg, Anti-HBs, Anti-HBc, ve Anti-HCV testlerini yaptirmasi gerekir. Hepatit B ile karsilasmayanlar asilanmali, virüsü kronik olarak tasiyanlar ise ileri tetkike tabi tutulmalidir. Hepatit B tasiyicilarinin birinci derece akrabalari da teste tabi tutulmalidir. Gerekli tedbirler alinirsa Hepatit B anneden bebege bulasmaz. Ancak hamile kalma ihtimali olan herkesin Hepatit B testine tabi tutulmasi gerekmekte. Hepatit B veya C tanisi konulan kisilerin psikolojilerinin bozulmasi için hiçbir neden yoktur, bu enfeksiyonlarin günümüzdeki tedavisinde basari orani çok yüksektir.''
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası