Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NADIR GÖRÜLEN FAKAT ÇOK TEHLIKELI BIR KANSER TÜRÜ: TÜP KANSERI

Midede hazimsizlik ve gaz sancisi sikayetleri her zaman masum bir agridan ibaret olmayabilir. Belirtilerinin karin agrisi gibi sikayetlerle karistirilmasi ile kendini rahatlikla kamufle etmesi ve geç teshis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastalik olan Tüp kanseri kadinlarin korkulu rüyasi. Memorial Hastanesi Kadin Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Prof. Dr. Derin Kösebay, jinekolojik kanserlerin en nadir görülen tiplerinden biri olan, ancak tani ve tedavide kadin sagligi açisindan büyük tehlike olusturan “Tüp Kanseri” hakkinda bilgi verdi.

Tüp nedir?

Tüp, rahimle yumurtaliklarin arasinda yer alan ve döllenmenin gerçeklestigi rahmin bir parçasidir. “Tuba” olarak da bilinen bu organin fonksiyonu, yumurtayi rahim bosluguna nakletmek ve spermin yumurtaya dogru gitmesini saglamaktir.

Tüp Kanseri (Tuba Kanseri)

Tuba kanseri, genital organ kanserleri arasinda oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Rahim agzi kanseri gibi erken yakalanabilen bir kanser türü olmadigi için ve semear gibi akinti testleri ile teshis edilemedigi için erken tanisi pek mümkün degildir. Tuba kanseri, yumurtalik kanseri gibi çok geç teshir edilebilen bir kanser türüdür.

Yumurtalik kanseri çok gözüktügü ve geç teshis edildigi için daha fazla tehdit unsuru olusturur ancak tuba kanseri de belirtisi az olan ve fazla bilinmeyen bir türüdür. Geç teshis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastaliktir. Tümör cinsi de çok kötü olan bu kanser, kadinlarin ancak yüzde 0.03’ünde görülse de dikkate alinmalidir.

Nasil tespit ediliyor?

Yumurtalik kanserinde oldugu gibi tuba kanserinde de dünyanin saglik konusunda en ileri ülkelerinde bile hastalik, geç teshis edilebilmektedir. Hastaliga yakalanan kadinlarin yüzde 75’inde, teshis kondugu sirada kanser çevre organlara atlamis ve karin içine yayilmis olur. Karinda bir takim agrilarin baslamasi, karinda su toplanmasi, karinda bir kitle olusmasi ancak hastaligin çok ileri dönemlerinde ortaya çikan belirtilerdir ki o zamanda hastalik oldukça fazla ilerlemis sayilir. Tabi bir kanserde ne kadar geç teshis yapilirsa basari orani da o kadar düsmektedir.

Hastalarin sikayetleri nelerdir?

Hastalik çok spesifik sikayetleri olmaz. Tuba kanserli hastalara baktigimizda, yumurtalik kanserli hastalarda oldugu gibi aylar önceden baslayan bir takim hazimsizlik sikayetleri karinda çok belirgin olmayan agri sikayetleri belki gaz diye tanimlanan sikayetler, idrar yollarinda ufak tefek sikayetler görülebilir. Ama bunlar herkeste görülebilen durumlardir ve pek çok kadin bunlara aldirmaz. Ancak hastalik ilerledikten sonra hastaligin belirtileri taninmaya baslanir. Radyolojik degerlendirmeler yapildiginda ve ultrasona bakildiginda hastalik gözlemlenebilir.

“HER KADIN, HIÇBIR SIKAYETI OLMASA DA YILDA BIR KEZ JINEKOLOJIK MUAYENEDEN GEÇMELIDIR.”

Kadinlara neler tavsiye edersiniz?

Özellikle 40 yasindan sonra, menopoza yaklasan kadinlarin muhakkak 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekir. Senede 1 semear aldirmali ve mutlaka ultrason çektirmelidirler. Süpheli durumlar gözlediginde ciddi olarak degerlendirmeye alinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası