Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NADIR GÖRÜLEN FAKAT ÇOK TEHLIKELI BIR KANSER TÜRÜ: TÜP KANSERI

Midede hazimsizlik ve gaz sancisi sikayetleri her zaman masum bir agridan ibaret olmayabilir. Belirtilerinin karin agrisi gibi sikayetlerle karistirilmasi ile kendini rahatlikla kamufle etmesi ve geç teshis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastalik olan Tüp kanseri kadinlarin korkulu rüyasi. Memorial Hastanesi Kadin Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Prof. Dr. Derin Kösebay, jinekolojik kanserlerin en nadir görülen tiplerinden biri olan, ancak tani ve tedavide kadin sagligi açisindan büyük tehlike olusturan “Tüp Kanseri” hakkinda bilgi verdi.

Tüp nedir?

Tüp, rahimle yumurtaliklarin arasinda yer alan ve döllenmenin gerçeklestigi rahmin bir parçasidir. “Tuba” olarak da bilinen bu organin fonksiyonu, yumurtayi rahim bosluguna nakletmek ve spermin yumurtaya dogru gitmesini saglamaktir.

Tüp Kanseri (Tuba Kanseri)

Tuba kanseri, genital organ kanserleri arasinda oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Rahim agzi kanseri gibi erken yakalanabilen bir kanser türü olmadigi için ve semear gibi akinti testleri ile teshis edilemedigi için erken tanisi pek mümkün degildir. Tuba kanseri, yumurtalik kanseri gibi çok geç teshir edilebilen bir kanser türüdür.

Yumurtalik kanseri çok gözüktügü ve geç teshis edildigi için daha fazla tehdit unsuru olusturur ancak tuba kanseri de belirtisi az olan ve fazla bilinmeyen bir türüdür. Geç teshis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastaliktir. Tümör cinsi de çok kötü olan bu kanser, kadinlarin ancak yüzde 0.03’ünde görülse de dikkate alinmalidir.

Nasil tespit ediliyor?

Yumurtalik kanserinde oldugu gibi tuba kanserinde de dünyanin saglik konusunda en ileri ülkelerinde bile hastalik, geç teshis edilebilmektedir. Hastaliga yakalanan kadinlarin yüzde 75’inde, teshis kondugu sirada kanser çevre organlara atlamis ve karin içine yayilmis olur. Karinda bir takim agrilarin baslamasi, karinda su toplanmasi, karinda bir kitle olusmasi ancak hastaligin çok ileri dönemlerinde ortaya çikan belirtilerdir ki o zamanda hastalik oldukça fazla ilerlemis sayilir. Tabi bir kanserde ne kadar geç teshis yapilirsa basari orani da o kadar düsmektedir.

Hastalarin sikayetleri nelerdir?

Hastalik çok spesifik sikayetleri olmaz. Tuba kanserli hastalara baktigimizda, yumurtalik kanserli hastalarda oldugu gibi aylar önceden baslayan bir takim hazimsizlik sikayetleri karinda çok belirgin olmayan agri sikayetleri belki gaz diye tanimlanan sikayetler, idrar yollarinda ufak tefek sikayetler görülebilir. Ama bunlar herkeste görülebilen durumlardir ve pek çok kadin bunlara aldirmaz. Ancak hastalik ilerledikten sonra hastaligin belirtileri taninmaya baslanir. Radyolojik degerlendirmeler yapildiginda ve ultrasona bakildiginda hastalik gözlemlenebilir.

“HER KADIN, HIÇBIR SIKAYETI OLMASA DA YILDA BIR KEZ JINEKOLOJIK MUAYENEDEN GEÇMELIDIR.”

Kadinlara neler tavsiye edersiniz?

Özellikle 40 yasindan sonra, menopoza yaklasan kadinlarin muhakkak 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekir. Senede 1 semear aldirmali ve mutlaka ultrason çektirmelidirler. Süpheli durumlar gözlediginde ciddi olarak degerlendirmeye alinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası