Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NADIR GÖRÜLEN FAKAT ÇOK TEHLIKELI BIR KANSER TÜRÜ: TÜP KANSERI

Midede hazimsizlik ve gaz sancisi sikayetleri her zaman masum bir agridan ibaret olmayabilir. Belirtilerinin karin agrisi gibi sikayetlerle karistirilmasi ile kendini rahatlikla kamufle etmesi ve geç teshis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastalik olan Tüp kanseri kadinlarin korkulu rüyasi. Memorial Hastanesi Kadin Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Prof. Dr. Derin Kösebay, jinekolojik kanserlerin en nadir görülen tiplerinden biri olan, ancak tani ve tedavide kadin sagligi açisindan büyük tehlike olusturan “Tüp Kanseri” hakkinda bilgi verdi.

Tüp nedir?

Tüp, rahimle yumurtaliklarin arasinda yer alan ve döllenmenin gerçeklestigi rahmin bir parçasidir. “Tuba” olarak da bilinen bu organin fonksiyonu, yumurtayi rahim bosluguna nakletmek ve spermin yumurtaya dogru gitmesini saglamaktir.

Tüp Kanseri (Tuba Kanseri)

Tuba kanseri, genital organ kanserleri arasinda oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Rahim agzi kanseri gibi erken yakalanabilen bir kanser türü olmadigi için ve semear gibi akinti testleri ile teshis edilemedigi için erken tanisi pek mümkün degildir. Tuba kanseri, yumurtalik kanseri gibi çok geç teshir edilebilen bir kanser türüdür.

Yumurtalik kanseri çok gözüktügü ve geç teshis edildigi için daha fazla tehdit unsuru olusturur ancak tuba kanseri de belirtisi az olan ve fazla bilinmeyen bir türüdür. Geç teshis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastaliktir. Tümör cinsi de çok kötü olan bu kanser, kadinlarin ancak yüzde 0.03’ünde görülse de dikkate alinmalidir.

Nasil tespit ediliyor?

Yumurtalik kanserinde oldugu gibi tuba kanserinde de dünyanin saglik konusunda en ileri ülkelerinde bile hastalik, geç teshis edilebilmektedir. Hastaliga yakalanan kadinlarin yüzde 75’inde, teshis kondugu sirada kanser çevre organlara atlamis ve karin içine yayilmis olur. Karinda bir takim agrilarin baslamasi, karinda su toplanmasi, karinda bir kitle olusmasi ancak hastaligin çok ileri dönemlerinde ortaya çikan belirtilerdir ki o zamanda hastalik oldukça fazla ilerlemis sayilir. Tabi bir kanserde ne kadar geç teshis yapilirsa basari orani da o kadar düsmektedir.

Hastalarin sikayetleri nelerdir?

Hastalik çok spesifik sikayetleri olmaz. Tuba kanserli hastalara baktigimizda, yumurtalik kanserli hastalarda oldugu gibi aylar önceden baslayan bir takim hazimsizlik sikayetleri karinda çok belirgin olmayan agri sikayetleri belki gaz diye tanimlanan sikayetler, idrar yollarinda ufak tefek sikayetler görülebilir. Ama bunlar herkeste görülebilen durumlardir ve pek çok kadin bunlara aldirmaz. Ancak hastalik ilerledikten sonra hastaligin belirtileri taninmaya baslanir. Radyolojik degerlendirmeler yapildiginda ve ultrasona bakildiginda hastalik gözlemlenebilir.

“HER KADIN, HIÇBIR SIKAYETI OLMASA DA YILDA BIR KEZ JINEKOLOJIK MUAYENEDEN GEÇMELIDIR.”

Kadinlara neler tavsiye edersiniz?

Özellikle 40 yasindan sonra, menopoza yaklasan kadinlarin muhakkak 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekir. Senede 1 semear aldirmali ve mutlaka ultrason çektirmelidirler. Süpheli durumlar gözlediginde ciddi olarak degerlendirmeye alinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası