Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


NADIR GÖRÜLEN FAKAT ÇOK TEHLIKELI BIR KANSER TÜRÜ: TÜP KANSERI

Midede hazimsizlik ve gaz sancisi sikayetleri her zaman masum bir agridan ibaret olmayabilir. Belirtilerinin karin agrisi gibi sikayetlerle karistirilmasi ile kendini rahatlikla kamufle etmesi ve geç teshis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastalik olan Tüp kanseri kadinlarin korkulu rüyasi. Memorial Hastanesi Kadin Sagligi ve Hastaliklari Bölümü’nden Prof. Dr. Derin Kösebay, jinekolojik kanserlerin en nadir görülen tiplerinden biri olan, ancak tani ve tedavide kadin sagligi açisindan büyük tehlike olusturan “Tüp Kanseri” hakkinda bilgi verdi.

Tüp nedir?

Tüp, rahimle yumurtaliklarin arasinda yer alan ve döllenmenin gerçeklestigi rahmin bir parçasidir. “Tuba” olarak da bilinen bu organin fonksiyonu, yumurtayi rahim bosluguna nakletmek ve spermin yumurtaya dogru gitmesini saglamaktir.

Tüp Kanseri (Tuba Kanseri)

Tuba kanseri, genital organ kanserleri arasinda oldukça nadir görülen bir kanser türüdür. Rahim agzi kanseri gibi erken yakalanabilen bir kanser türü olmadigi için ve semear gibi akinti testleri ile teshis edilemedigi için erken tanisi pek mümkün degildir. Tuba kanseri, yumurtalik kanseri gibi çok geç teshir edilebilen bir kanser türüdür.

Yumurtalik kanseri çok gözüktügü ve geç teshis edildigi için daha fazla tehdit unsuru olusturur ancak tuba kanseri de belirtisi az olan ve fazla bilinmeyen bir türüdür. Geç teshis edilmesi nedeniyle yüksek riskli bir hastaliktir. Tümör cinsi de çok kötü olan bu kanser, kadinlarin ancak yüzde 0.03’ünde görülse de dikkate alinmalidir.

Nasil tespit ediliyor?

Yumurtalik kanserinde oldugu gibi tuba kanserinde de dünyanin saglik konusunda en ileri ülkelerinde bile hastalik, geç teshis edilebilmektedir. Hastaliga yakalanan kadinlarin yüzde 75’inde, teshis kondugu sirada kanser çevre organlara atlamis ve karin içine yayilmis olur. Karinda bir takim agrilarin baslamasi, karinda su toplanmasi, karinda bir kitle olusmasi ancak hastaligin çok ileri dönemlerinde ortaya çikan belirtilerdir ki o zamanda hastalik oldukça fazla ilerlemis sayilir. Tabi bir kanserde ne kadar geç teshis yapilirsa basari orani da o kadar düsmektedir.

Hastalarin sikayetleri nelerdir?

Hastalik çok spesifik sikayetleri olmaz. Tuba kanserli hastalara baktigimizda, yumurtalik kanserli hastalarda oldugu gibi aylar önceden baslayan bir takim hazimsizlik sikayetleri karinda çok belirgin olmayan agri sikayetleri belki gaz diye tanimlanan sikayetler, idrar yollarinda ufak tefek sikayetler görülebilir. Ama bunlar herkeste görülebilen durumlardir ve pek çok kadin bunlara aldirmaz. Ancak hastalik ilerledikten sonra hastaligin belirtileri taninmaya baslanir. Radyolojik degerlendirmeler yapildiginda ve ultrasona bakildiginda hastalik gözlemlenebilir.

“HER KADIN, HIÇBIR SIKAYETI OLMASA DA YILDA BIR KEZ JINEKOLOJIK MUAYENEDEN GEÇMELIDIR.”

Kadinlara neler tavsiye edersiniz?

Özellikle 40 yasindan sonra, menopoza yaklasan kadinlarin muhakkak 6 ayda bir jinekolojik muayeneden geçmeleri gerekir. Senede 1 semear aldirmali ve mutlaka ultrason çektirmelidirler. Süpheli durumlar gözlediginde ciddi olarak degerlendirmeye alinmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası