Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


5 SORUDA GRIP

Medikal Park Bahçelievler Hastanesi'nden Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Efsun Gonca Chousein, grip ve grip asisi hakkinda merak edilen sorulari yanitladi:

1- Grip nedir?

Grip, "influenza A, B, C" virüslerinin solunum yoluyla insan vücuduna girmesiyle olusan ve salginlara yol açan bulasici bir enfeksiyon hastaligidir.

2- Gribin belirtileri nelerdir?

Gribin belirtileri; yüksek ates, siddetli halsizlik, bitkinlik, kuru öksürük, bas ve bogaz agrisi, burun akintisi veya tikanikligi, hapsirik, gözlerin akmasi, kizarmasi, kas ve eklem agrilaridir. Bazen karin agrisi, bulanti, kusma ve ishal gibi gastrointestinal sorunlar da görülebilir. Hastalik genelde agir seyrettigi için hastalik süresini ayakta geçirmek imkansizdir. Özellikle çocuklarda, yaslilarda, kalp, akciger, böbrek ve diyabet gibi kronik hastaligi olan kisilerde çok daha agir seyreder. Pnömoni (zatürre), dehidratasyon (vücuttan asiri sivi kaybi), mevcut kronik hastaligin kötülesmesi gibi ölüme kadar varabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadir.

3-Grip tedavi edilmediginde nasil bir tablo ortaya çikar?

Gribe karsi belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Sivi kaybi, ates gibi belirtilere karsi önlem ve gereginde destek tedavi uygulanir. Ortaya çikabilecek diger sistem komplikasyonlari, ikincil enfeksiyon riski düsünülerek takip edilmeli ve gereginde tedavi edilmelidir. Grip özellikle çocuklar ve yaslilarda ikincil enfeksiyonlara zemin hazirlamakta, orta kulak ve sinüs iltihabi, zatürre, beyin zari ve beyin dokusu enfeksiyonlari gibi komplikasyonlara neden olmaktadir.

4- Gripten korunmak için neler yapilmali?

Grip damlacik yoluyla; hastalarin öksürük ve hapsiriklari ile etrafa saçilan damlaciklarin içerisindeki virüslerin alinmasiyla bulasir. Hastalarla direkt temas etmek ve hastalarin agiz-burun akintilari ile temas etmis esyalara dokunmak da gribin bulasmasina neden olur. Bu nedenle grip evde, is yerinde, okullarda, kreslerde, toplu tasima araçlarinda çok kolaylikla bulasir. Hastalik bir kiside kuluçka dönemindeyken bile diger bireylere bulasabilmektedir. Bu kadar kolay bulasan bir hastaligin bulasma yollarina karsi önlem almak çok zordur. Bu nedenle en iyi korunma yönteminin grip asisi yaptirmak oldugunu söyleyebiliriz. Bazi antiviral ilaçlar gribi önlemede kullanilmak için onay almistir. Bu ilaçlar hiçbir sekilde grip asisinin yerini alamazlar. Gripten korumaya yönelik belli vitamin (Örnegin en sik adi geçen C vitamini...) türlerini içeren bir beslenme biçiminin de etkisi yoktur. Korunmak için bilinen en etkili yol grip asisidir.

5- Grip asisi olanlarda hastaligin ortaya çikma riski var mi? Bu yil bir salgin bekleniyor mu?

Grip asisi, her yil bir önceki mevsimde en çok rastlanan grip virüslerinin türlerine göre yeniden hazirlanir. Grip asisi her yil düzenli olarak yapilmalidir. Her ne kadar asinin etkinligi yüzde 70- 90 ise de çok küçük bir grup insanda asiya ragmen grip hastaligi gelisebilir, ancak tablo çok daha hafif olur. Çogu kez insanlar diger virüslerle meydana gelen solunum yolu enfeksiyonlarini grip zannedebilirler. Grip, dünyada her dört yilda bir salgin yapar. En son WHO (Dünya Saglik Örgütü) verilerine göre; 2003 yilinda salgin olduguna göre; 2007 kisinda bir salgin beklenmektedir. Ayrica ülkemizin de arasinda oldugu pek çok Akdeniz ülkesinde grip virüslerinin sürekli aktif oldugu bilinmektedir.

Gögüs Hastaliklari Uzmani Dr. Efsun Gonca Chousein, grip asisi olmasi gereken kisileri öncelik ve önem sirasina göre nasil gruplandirildigini belirtti:

1) Gribin yasamsal risk olusturdugu ve tibbi açidan mutlaka asi yaptirmasi önerilenler:

- 65 yas üstünde olanlar
- Seker hastalari (Diyabet)
- Kronik akciger hastaligi olanlar (Astim, bronsit, KOAH , bronsektazi vs...)
- Kronik kalp ve damar sistemi hastalari (Koroner arter hastaligi, kalp yetersizligi vs...)
- Kronik karaciger, böbrek ve endokrin sistem hastaligi olanlar

- Bagisiklik sistemi baskilanmis kisiler (Organ ve kemik iligi nakli, kronik kan hastaligi , kanser hastaligi, bagisiklik sistemini baskilayici ilaç kullanimi...)
- Huzurevi, bakimevi gibi ortamlarda yasayanlar

2) Ikincil risk gruplari :

-Yukaridaki risk grubunda yer alanlarla yakin temasta olanlar ya da ayni ortamda yasayanlar
-50-64 yas arasi bireyler
-Saglik personeli (Doktor, hemsire vs...)
-Huzurevi, bakimevi ve benzeri yerlerde çalisan personel

3) Spesifik gruplar için öneriler
-Hamileler (4 ayliktan itibaren)

-Emziren anneler
-HIV ile enfekte olanlar
-Sik seyahat edenler
-Gribin tibbi ve ekonomik olumsuz etkilerinden korunmak isteyen kisiler (Is adamlari, üretimde çalisanlar, sporcular vs...)
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası