Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kulak Burun Bogaz Hastaliklari TATILDEN DÖNDÜ !

Çocuklarda Bademcik Problemleri Merhaba

Yazin bitmesi ve okullarin açilmasiyla birlikte çocuklarda bademcik problemlerinde artis görülüyor. Havalardaki isi degisimi ve okullarda toplu yasam çocuklari enfeksiyonlara yatkin hale getiriyor. Siniftaki bir çocugun enfeksiyona yakalanmasi sonucu solunum vasitasiyla hastalik diger çocuklarda kolaylikla geçebiliyor. Sema Hastanesi KBB Uzmani Dr. Ömer Faik Sagun önceki yillarda bademcik ve geniz eti problemi olan çocuklar KBB hekimlerince degerlendirilmeli, gerekli önlemler alinmali ve böylece çocuklarin hastaliklar dolayisiyla okulu aksatmalari önlenmeli, dedi.

SINÜZITE MERHABA

Yazin bitmesiyle birlikte sinüzit rahatsizliklarin artis görülüyor. Kimler sinüs problemleriyle karsilasir.

Herkes sinüs enfeksiyonu geçirebildigini ancak bazi gruplarin daha hassas oldugunu belirten, Dr. Sagun risk gruplarini söyle tanimladi;

Alerjisi olanlar: Bir alerji atagi soguk alginligi gibi mukozanin sismesine, sinüs kanallarinin kapanmasina, mukus akiminin engellenmesine ve bakteri enfeksiyonuna neden olur.

Iyi nefes almayi ve mukus akisini engelleyecek yapisal burun bozukluklari olanlar: Örnek olarak kirik bir burun veya septum deviasyonu olanlar risk grubuna girmektedir. (septum burun delikleri arasinda burnu sag ve sol olmak üzere ikiye bölen kikirdak bir yapidir. Bunun bir tarafa dogru egilmesine deviasyon denir.)

Sik sik enfeksiyona maruz kalanlar: Okul ögretmenleri ve saglik personeli hassastir.

Sigara içenler: Tütün dumani, nikotin dogal direnç mekanizmasini bozarlar.

Grip ve nezle tatilden döndü

Dr. Ömer Faik Sagun sözlerine söyle devam etti;

Nezle; hapsirik ve öksürük ile havaya yayilan virüslerin baska bir insan tarafindan solunmasiyla bulasiyor ve virüs alindigindan birkaç saat sonra, nezle belirtileri baslayabiliyor. Halsizlik, hafif bas agrisi, hafif bir ates, öksürük, gözlerde kizarma, yasarma, üst solunum yollarinda yanma hissi ve burun akmasi en önemli belirtiler gösteriyor. Normal sartlarda bir hafta on gün içinde geçen hastalik sinüzit, orta kulak iltihabi, zatürre gibi komplikasyonlara neden olursa iyilesmesi zorlasiyor ve uzuyor.

Grip Sonbaharda, insanlar kis mevsimine göre daha çok gribe yakalaniyor. Özellikle mevsim geçisleri insan bünyesini zorluyor!

Grip de, nezle gibi bulasici bir virüs enfeksiyonu olmakla birlikte nezleye nazaran çok daha agir seyreden bir hastaliktir. Influenza virüsleri insandan insana tükürük damlaciklari yoluyla bulasiyor. Bütün dünyada fakat daha çok iliman iklim kusaginda görülüyor. Genellikle sonbaharin soguk aylarinda baslar küçük çocuklar, vücut direnci düsmüs yasli ve hasta kisiler hastaliga daha çok yakalaniyorlar. Okul, kres, kisla, fabrika, hapishane, bakim evi gibi toplu yasanilan yerlerde bulasma kolay oldugundan hizli bir sekilde yayiliyor. Sonbahar ve kis mevsimlerinde toplu ulasim araçlarinin, sinema, tiyatro gibi yerlerin hastaligin bulasmasini kolaylastirdigi biliniyor.

Hastaliktan korunmak için;

Bu dönemde el temizliginize özen gösterin, elinizi sik sik yikayin.

Hapsirma ve öksürme durumunda temastan kaçinin.

Odalarinizi sik sik havalandirin, klimalardan kaçinin.

Bagisiklik sistemini olumsuz etkiledigi için stresten uzak durun

Grip asisi yaptirmayi ihmal etmeyin.

Asinin, Eylül-Kasim gibi sonbahar aylarinda uygulanmasini tavsiye ediliyor. Her yil dolasan virüs türleri farkli oldugu için asi olduktan sonra da grip hastaligina yakalama riski var ancak hastaliga yakalanilsa bile asinin etkisiyle o dönem daha hafif ve kolay geçiriliyor. Influenza türleri degistigi için buna bagli olarak asilarin içerigi de salgin yapma olasiligi en yüksek olan virüslere göre degistirilmektedir. Sonuç olarak her yil asi yaptirmak gerekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası