Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“1. OBEZITE HAFTASI” ILE TÜRKIYE’NIN ILK DEFA OBEZITE HARITASI ÇIKARILACAK

Tüm dünyada ve Türkiye’de önemli bir tehlike haline gelen obezite hastaligi, 20 Ekim tarihinde Gen Bilimsel Tibbi Arastirma, Gelistirme ve Projelendirme sirketi tarafindan ilk defa düzenlenecek “1. Obezite Haftasi" ile masaya yatirilacak. Pilot bölge olarak seçilen Istanbul’da baslayacak ve ortalama 10 yil boyunca koruyucu hekimlik, tarama ve tedavi edici çalismalari kapsayan “Obezite Haftasi” ile Türkiye genelinde 45 milyon kisiye ulasilmasi hedefleniyor. “DAHA FAZLA HAREKET ET, DAHA BILINÇLI BESLEN” slogani ile yapilacak ve yil boyunca sürecek çalismalar kapsaminda Türkiye’nin obezite haritasi çikarilacak.

Kisinin normal kilosunun üzerinde kilo almasi olarak tanimlanan obezite, yayginligi ve tüm yas gruplarinda görülebilen bir rahatsizlik olmasi ile son yillarin en önemli hastaliklari içinde gösteriliyor. Sadece “asiri kilo ve yaglanma” olarak algilanan ancak hayati önem tasiyan kalp-damar, kanser, diabet, hipertansiyon, hormonal, psikolijik vb. gibi birçok hastaliga neden olan obezite, 20 Ekim 2007 tarihinde baslayacak “1. Obezite Haftasi” ile konunun otoriteleri tarafindan ele alinacak.

Özellikle degisen sosyal hayat kosullarina paralel sagliksiz beslenme ve azalan hareket aliskanliklarinin tetikledigi obezite, 30 yas üstü kadin ve erkeklerde daha sik görülüyor. Yapilan arastirmalar obezitenin, son 10 yilda birçok bati ülkesinde yüzde 10-40 arasi artis gösterdigi*; ABD’de ise 350 bin kisinin sismanliga bagli hastaliklardan hayatini kaybettigini* gösteriyor. Bu sonuçlar dogrultusunda, “DAHA FAZLA HAREKET ET, DAHA BILINÇLI BESLEN” slogani ile obezite hakkinda farkindalik yaratarak toplumsal bilinç olusturmayi amaçlayan ve ortalama 10 yil sürecek bir projeye imza atan Gen Bilimsel, Türkiye genelinde 45 milyon kisiye ulasmayi amaçliyor.

Gen Bilimsel, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi’nin onursal baskanliginda, Istanbul Bilim Üniversitesi Rektörü Iç Hastaliklari Anabilim Dali Baskani, Kalp ve Iç Hastaliklari Uzmani Prof.Dr.Canan Efendigil Karatay’in baskanligini üstlendigi bilimsel kurul ile çalismalarini yürütüyor. Gen Bilimsel, pilot bölge olmak üzere Istanbul, Ankara ve Bursa basta olmak üzere 81 ile ulasmayi hedefliyor. “Obezite Haftasi” tüm Türkiye’de okul taramalari, ilçe bazinda konferans ve seminerler dizisi, çesitli spor aktiviteleri ile koruyucu hekimli, tarama ve tedavi edici çalismalari kapsiyor. “Obezite Haftasi” kapsaminda yapilacak bu çalismalar sonucunda Türkiye ve dünya genelinde obeziteyle ilgili genis ve güncel veriler elde edilecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası