Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“1. OBEZITE HAFTASI” ILE TÜRKIYE’NIN ILK DEFA OBEZITE HARITASI ÇIKARILACAK

Tüm dünyada ve Türkiye’de önemli bir tehlike haline gelen obezite hastaligi, 20 Ekim tarihinde Gen Bilimsel Tibbi Arastirma, Gelistirme ve Projelendirme sirketi tarafindan ilk defa düzenlenecek “1. Obezite Haftasi" ile masaya yatirilacak. Pilot bölge olarak seçilen Istanbul’da baslayacak ve ortalama 10 yil boyunca koruyucu hekimlik, tarama ve tedavi edici çalismalari kapsayan “Obezite Haftasi” ile Türkiye genelinde 45 milyon kisiye ulasilmasi hedefleniyor. “DAHA FAZLA HAREKET ET, DAHA BILINÇLI BESLEN” slogani ile yapilacak ve yil boyunca sürecek çalismalar kapsaminda Türkiye’nin obezite haritasi çikarilacak.

Kisinin normal kilosunun üzerinde kilo almasi olarak tanimlanan obezite, yayginligi ve tüm yas gruplarinda görülebilen bir rahatsizlik olmasi ile son yillarin en önemli hastaliklari içinde gösteriliyor. Sadece “asiri kilo ve yaglanma” olarak algilanan ancak hayati önem tasiyan kalp-damar, kanser, diabet, hipertansiyon, hormonal, psikolijik vb. gibi birçok hastaliga neden olan obezite, 20 Ekim 2007 tarihinde baslayacak “1. Obezite Haftasi” ile konunun otoriteleri tarafindan ele alinacak.

Özellikle degisen sosyal hayat kosullarina paralel sagliksiz beslenme ve azalan hareket aliskanliklarinin tetikledigi obezite, 30 yas üstü kadin ve erkeklerde daha sik görülüyor. Yapilan arastirmalar obezitenin, son 10 yilda birçok bati ülkesinde yüzde 10-40 arasi artis gösterdigi*; ABD’de ise 350 bin kisinin sismanliga bagli hastaliklardan hayatini kaybettigini* gösteriyor. Bu sonuçlar dogrultusunda, “DAHA FAZLA HAREKET ET, DAHA BILINÇLI BESLEN” slogani ile obezite hakkinda farkindalik yaratarak toplumsal bilinç olusturmayi amaçlayan ve ortalama 10 yil sürecek bir projeye imza atan Gen Bilimsel, Türkiye genelinde 45 milyon kisiye ulasmayi amaçliyor.

Gen Bilimsel, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi’nin onursal baskanliginda, Istanbul Bilim Üniversitesi Rektörü Iç Hastaliklari Anabilim Dali Baskani, Kalp ve Iç Hastaliklari Uzmani Prof.Dr.Canan Efendigil Karatay’in baskanligini üstlendigi bilimsel kurul ile çalismalarini yürütüyor. Gen Bilimsel, pilot bölge olmak üzere Istanbul, Ankara ve Bursa basta olmak üzere 81 ile ulasmayi hedefliyor. “Obezite Haftasi” tüm Türkiye’de okul taramalari, ilçe bazinda konferans ve seminerler dizisi, çesitli spor aktiviteleri ile koruyucu hekimli, tarama ve tedavi edici çalismalari kapsiyor. “Obezite Haftasi” kapsaminda yapilacak bu çalismalar sonucunda Türkiye ve dünya genelinde obeziteyle ilgili genis ve güncel veriler elde edilecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası