Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“1. OBEZITE HAFTASI” ILE TÜRKIYE’NIN ILK DEFA OBEZITE HARITASI ÇIKARILACAK

Tüm dünyada ve Türkiye’de önemli bir tehlike haline gelen obezite hastaligi, 20 Ekim tarihinde Gen Bilimsel Tibbi Arastirma, Gelistirme ve Projelendirme sirketi tarafindan ilk defa düzenlenecek “1. Obezite Haftasi" ile masaya yatirilacak. Pilot bölge olarak seçilen Istanbul’da baslayacak ve ortalama 10 yil boyunca koruyucu hekimlik, tarama ve tedavi edici çalismalari kapsayan “Obezite Haftasi” ile Türkiye genelinde 45 milyon kisiye ulasilmasi hedefleniyor. “DAHA FAZLA HAREKET ET, DAHA BILINÇLI BESLEN” slogani ile yapilacak ve yil boyunca sürecek çalismalar kapsaminda Türkiye’nin obezite haritasi çikarilacak.

Kisinin normal kilosunun üzerinde kilo almasi olarak tanimlanan obezite, yayginligi ve tüm yas gruplarinda görülebilen bir rahatsizlik olmasi ile son yillarin en önemli hastaliklari içinde gösteriliyor. Sadece “asiri kilo ve yaglanma” olarak algilanan ancak hayati önem tasiyan kalp-damar, kanser, diabet, hipertansiyon, hormonal, psikolijik vb. gibi birçok hastaliga neden olan obezite, 20 Ekim 2007 tarihinde baslayacak “1. Obezite Haftasi” ile konunun otoriteleri tarafindan ele alinacak.

Özellikle degisen sosyal hayat kosullarina paralel sagliksiz beslenme ve azalan hareket aliskanliklarinin tetikledigi obezite, 30 yas üstü kadin ve erkeklerde daha sik görülüyor. Yapilan arastirmalar obezitenin, son 10 yilda birçok bati ülkesinde yüzde 10-40 arasi artis gösterdigi*; ABD’de ise 350 bin kisinin sismanliga bagli hastaliklardan hayatini kaybettigini* gösteriyor. Bu sonuçlar dogrultusunda, “DAHA FAZLA HAREKET ET, DAHA BILINÇLI BESLEN” slogani ile obezite hakkinda farkindalik yaratarak toplumsal bilinç olusturmayi amaçlayan ve ortalama 10 yil sürecek bir projeye imza atan Gen Bilimsel, Türkiye genelinde 45 milyon kisiye ulasmayi amaçliyor.

Gen Bilimsel, Prof. Dr. Hüsrev Hatemi’nin onursal baskanliginda, Istanbul Bilim Üniversitesi Rektörü Iç Hastaliklari Anabilim Dali Baskani, Kalp ve Iç Hastaliklari Uzmani Prof.Dr.Canan Efendigil Karatay’in baskanligini üstlendigi bilimsel kurul ile çalismalarini yürütüyor. Gen Bilimsel, pilot bölge olmak üzere Istanbul, Ankara ve Bursa basta olmak üzere 81 ile ulasmayi hedefliyor. “Obezite Haftasi” tüm Türkiye’de okul taramalari, ilçe bazinda konferans ve seminerler dizisi, çesitli spor aktiviteleri ile koruyucu hekimli, tarama ve tedavi edici çalismalari kapsiyor. “Obezite Haftasi” kapsaminda yapilacak bu çalismalar sonucunda Türkiye ve dünya genelinde obeziteyle ilgili genis ve güncel veriler elde edilecek.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası