Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZANDA DIS ÇÜRÜKLERI VE AGIZ KOKUSUNA DIKKAT!

Plusdent Agiz ve Dis Sagligi'ndan Dis Hekimi Mehmet Kazandi ’ özellikle Ramazan ayinda, sahurdan iftara kadar olan uzun sürede disler firçalanmadiginda agizda kolayca üreyen bakterilerin dis çürüklerini, diseti sorunlarini ve agiz kokusunu arttirdigini belirtti ’ .

Ramazan ayinda agiz, dis ve diseti sagligi bozulan bir çok hastaya sik sik rastladiklarini belirten Dis hekimi Mehmet Kazandi, oruçluyken ihmal edilen agiz ve dis bakiminin vücuttaki diger organlari da etkileyebilecegini belirtiyor. Bu dönemde agiz ve dis sagliginin normalden çok daha fazla dikkate alinmasi gerektigini vurguluyor ve su tavsiyelerde bulunuyor:

Yemeklerden sonraki 20-30 dakika içinde bakteriler dislerde çürüme yapmaya basladigindan, sahurda mutlaka disler firçalanmalidir. Atlanmasi durumunda da gün içerisinde de firçalanabilir. Oruçluyken macunu yutmamak kaydiyla dis firçalamanin aslinda hiçbir mahsuru olmadigi din adamlari tarafindan da onaylanmistir. Dis firçalamak vücudu besleyen bir durum olmadigi için oruçluyken de dis macununu yutmamak kaydiyla disler firçalanabilir, dis macunu da, agiz çalkalama sulari da oruçluyken rahatlikla kullanilabilir.

Özellikle iftar ve sahurlarda yemek yendikten sonra dislerin daha özenle firçalanmasi gerektigini, aksi takdirde çevreyi rahatsiz edebilecek agiz kokusu ile karsilasilabilecegini vurgulayan Dis Hekimi Mehmet Kazandi söyle devam ediyor : ‘Yeme, içme fonksiyonlarimiz azaldiginda agizdaki salya orani o kadar düser. Tükürük bezlerinin ürettigi salgi ve tükürügün yikama kapasitesi azalir. Bu nedenle, bakteri varligi açisindan vücudun en zengin bölgesi olan agzimiz, temizlenemedigi için sürekli kirli kalir. Bu da, zaten var olan agiz kokusunun siddetini artirir ve çevreyi rahatsiz edecek boyutlara ulastirir. Daha çok açken ortaya çikiyor gibi görünen agiz kokusunun asil nedeni budur” . Diger taraftan bronslar ve mideyle ilgili kokular da agiz kokusu ile karistirilabilmektedir. Bilhassa, daha önce yedigimiz gidalar ve midenin bos olmasi koku olasiligini artirabilir. Soguk alginliklarina bagli enfeksiyonlar da genizi akintilari ile koku yapabilir. Oruçluyken agzimizin bakimini çok iyi yapmazsak, koku daha da artabilir. Özellikle iftarda ve sahurda yedigimiz yemeklerden sonra agizdaki dengeler tamamen bozulur, asit orani artar dolayisiyla, bakteri çogalmasi için uygun ortam olusur. Genellikle sahurdan sonra yemek yenildikten sonra hemen yatildigi için agiz içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, dis çürükleri de agiz kokusu ile birlikte artabilir. Ayrica agiz kokusunun bir diger nedeni dis eti iltihabi ve protezlerde olabilir.Sahurdan iftara kadar ki geçen uzun süre sürede dislerin firçalanmamasi sebebiyle dislerin aralarinda veya protez altlarinda biriken yemek atiklarina bagli olarak agiz kokusu olabilir. Gece yatmadan önce agiz ve dis temizligi çok iyi bir sekilde yapilmalidir. Dis aralari, kron ve köprüler varsa altlari dis ipiyle temizlenmelidir. Agizda hareketli protezler varsa agizdan çikartilip içleri firçayla temizlenmelidir`.

Ayrica Ramazan ayinda agiz ve dis bakimimiza gösterdigimiz özeni yedigimiz besinlere de göstermemiz gerektigini belirten Dis Hekimi Mehmet Kazandi ‘lif yönünden zengin besin maddeleri (sebze ve meyve) , genel saglik açisindan oldugu kadar dis sagligi içinde önemlidir ve yenilmesini tavsiye ediyorum’ diye belirtiyor . Dis çürüklerinin önemli nedenlerinden biri olan iftarda ve sahurda yapilan yanlis beslenme aliskanliginin bir yandan zararli besinlerin diste yarattigi hasarlari artirirken, diger yandan tükürügün kalitesini ve savunma gücünü düsürerek agiz hijyenini bozdugunu sözlerine ekliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası