Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


RAMAZANDA DIS ÇÜRÜKLERI VE AGIZ KOKUSUNA DIKKAT!

Plusdent Agiz ve Dis Sagligi'ndan Dis Hekimi Mehmet Kazandi ’ özellikle Ramazan ayinda, sahurdan iftara kadar olan uzun sürede disler firçalanmadiginda agizda kolayca üreyen bakterilerin dis çürüklerini, diseti sorunlarini ve agiz kokusunu arttirdigini belirtti ’ .

Ramazan ayinda agiz, dis ve diseti sagligi bozulan bir çok hastaya sik sik rastladiklarini belirten Dis hekimi Mehmet Kazandi, oruçluyken ihmal edilen agiz ve dis bakiminin vücuttaki diger organlari da etkileyebilecegini belirtiyor. Bu dönemde agiz ve dis sagliginin normalden çok daha fazla dikkate alinmasi gerektigini vurguluyor ve su tavsiyelerde bulunuyor:

Yemeklerden sonraki 20-30 dakika içinde bakteriler dislerde çürüme yapmaya basladigindan, sahurda mutlaka disler firçalanmalidir. Atlanmasi durumunda da gün içerisinde de firçalanabilir. Oruçluyken macunu yutmamak kaydiyla dis firçalamanin aslinda hiçbir mahsuru olmadigi din adamlari tarafindan da onaylanmistir. Dis firçalamak vücudu besleyen bir durum olmadigi için oruçluyken de dis macununu yutmamak kaydiyla disler firçalanabilir, dis macunu da, agiz çalkalama sulari da oruçluyken rahatlikla kullanilabilir.

Özellikle iftar ve sahurlarda yemek yendikten sonra dislerin daha özenle firçalanmasi gerektigini, aksi takdirde çevreyi rahatsiz edebilecek agiz kokusu ile karsilasilabilecegini vurgulayan Dis Hekimi Mehmet Kazandi söyle devam ediyor : ‘Yeme, içme fonksiyonlarimiz azaldiginda agizdaki salya orani o kadar düser. Tükürük bezlerinin ürettigi salgi ve tükürügün yikama kapasitesi azalir. Bu nedenle, bakteri varligi açisindan vücudun en zengin bölgesi olan agzimiz, temizlenemedigi için sürekli kirli kalir. Bu da, zaten var olan agiz kokusunun siddetini artirir ve çevreyi rahatsiz edecek boyutlara ulastirir. Daha çok açken ortaya çikiyor gibi görünen agiz kokusunun asil nedeni budur” . Diger taraftan bronslar ve mideyle ilgili kokular da agiz kokusu ile karistirilabilmektedir. Bilhassa, daha önce yedigimiz gidalar ve midenin bos olmasi koku olasiligini artirabilir. Soguk alginliklarina bagli enfeksiyonlar da genizi akintilari ile koku yapabilir. Oruçluyken agzimizin bakimini çok iyi yapmazsak, koku daha da artabilir. Özellikle iftarda ve sahurda yedigimiz yemeklerden sonra agizdaki dengeler tamamen bozulur, asit orani artar dolayisiyla, bakteri çogalmasi için uygun ortam olusur. Genellikle sahurdan sonra yemek yenildikten sonra hemen yatildigi için agiz içinde temizlenmeyen plaklar sebebiyle daha çok bakteri üreyebilir. Bu dönemde dikkat edilmezse, dis çürükleri de agiz kokusu ile birlikte artabilir. Ayrica agiz kokusunun bir diger nedeni dis eti iltihabi ve protezlerde olabilir.Sahurdan iftara kadar ki geçen uzun süre sürede dislerin firçalanmamasi sebebiyle dislerin aralarinda veya protez altlarinda biriken yemek atiklarina bagli olarak agiz kokusu olabilir. Gece yatmadan önce agiz ve dis temizligi çok iyi bir sekilde yapilmalidir. Dis aralari, kron ve köprüler varsa altlari dis ipiyle temizlenmelidir. Agizda hareketli protezler varsa agizdan çikartilip içleri firçayla temizlenmelidir`.

Ayrica Ramazan ayinda agiz ve dis bakimimiza gösterdigimiz özeni yedigimiz besinlere de göstermemiz gerektigini belirten Dis Hekimi Mehmet Kazandi ‘lif yönünden zengin besin maddeleri (sebze ve meyve) , genel saglik açisindan oldugu kadar dis sagligi içinde önemlidir ve yenilmesini tavsiye ediyorum’ diye belirtiyor . Dis çürüklerinin önemli nedenlerinden biri olan iftarda ve sahurda yapilan yanlis beslenme aliskanliginin bir yandan zararli besinlerin diste yarattigi hasarlari artirirken, diger yandan tükürügün kalitesini ve savunma gücünü düsürerek agiz hijyenini bozdugunu sözlerine ekliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası