Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


GRIP TATILDEN DÖNDÜ

Kadiköy Sifa Hastanesi‘nin uzman doktorlarina göre; tedavi edilmedigi takdirde bagisiklik sistemini zayiflatarak ölüme neden olabilecek gribi önlemenin yolu, grip asisindan geçiyor.

Küresel isinmanin ve etkilerinin yeni mikroplar çogaltarak olasi grip salginlarini daha da arttiracagini belirten Kadiköy Sifa Hastanesi doktorlarindan dahiliye uzmani Dr. Deniz Hizlibacak; alinacak en iyi önlemin grip asisi oldugunu belirtiyor.

Sonbaharin gelisiyle grip vakalarinda ciddi bir artis gözlemlendigini söyleyen Dr. Deniz Hizlibacak; “ Grip asisi canli olmayan viral asidir ve içerigi düzenli olarak Dünya Saglik Örgütü tarafindan belirlenir. Her yil yeniden hazirlanan asida, o yil toplumda görülmesi beklenen en olasi üç virüs bulunur. 1889 yilindan bu yana dünyada bes kez pandemi (tüm dünyayi etkileyen salgin) görülmüstür ve dünyayi yeni salginlar beklemektedir. Gribe yakalanan 500 milyon kisiden ortalama 500 bininin öldügünü göz önünde bulunduracak olursak, gribin önüne geçecek en iyi yol, olasi salginlardan önce, grip asisi yaptirmaktir diyebiliriz.”

Hasta kisilerin hapsirmasi, öksürmesi gibi yollarla mikroplarin havaya saçilmasi sonucu bulasan gribi önleyecek asinin; Eylül, Ekim, Kasim ve Aralik aylarinda yapilmasi gerekiyor. Dr. Deniz Hizlibacak; asinin, her zaman tam donanimli hastanelerde hekim kontrolünde yapilmasini, buzdolabinda saklanmasini ve kesinlikle dondurulmamasina dikkat çekiyor.

“Influenza” denilen virüs, solunum yoluyla insan vücuduna girerek; özellikle ilkbahar basi, sonbahar sonu ve kis aylarinda salgin ve bulasici bir hastalik olan gribe dönüsüyor. A, B, C olmak üzere 3 tipi bulunan salgina sebep olan ve en tehlikelisi olarak bilinen A tipi virüs, insan ve hayvanlarda görülüyor. B tipi virüs yalnizca insanlari özellikle de çocuklari etkilerken, C tipi virüs ise en hafif form olup, salgina sebep olmuyor.

Kadiköy Sifa Hastanesi dahiliye uzmani Dr. Deniz Hizlibacak’a göre; halk arasinda basit bir hastalik olarak bilinen grip; dogru tedavi edilmedigi takdirde ölümcül bir hastaliga dönüsebiliyor. Dikkat edilmezse, iki ve ya üç günlük kuluçka dönemi sonrasi; ates, kiriklik, vücut agrisi, üsüme ve burun akintisi ile baslayan grip, zatürreye neden olabiliyor. Özellikle yaslilar, kronik kalp-damar rahatsizligi olanlar ya da akciger ve böbrek bozuklugu olan hastalar, gripe yakalandiginda büyük bir risk altinda bulunuyor.

Nezle, farenjit, bronsit gibi hastaliklarla benzer özellikler gösteren gribin baslica belirtileri; halsizlik, bas dönmesi, öksürük, asiri yorgunluk, burun akintisi, kiriklik, bas agrisi, bitkinlik, eklem agrisi, kas agrisi ve istahsizlik olarak görülüyor.

Her yil dünya nüfusunun yüzde 20’sinin gribe yakalandigini belirten Dr. Deniz Hizlibacak; 65 Yas ve üstü kisiler, seker hastalari, kronik akciger hastalari, kronik kalp-damar hastalari, kronik kan hastaligi olanlar, kanser hastalari, huzurevi, bakimevi gibi ortamlarda yasayanlar, bebek bakicilari ve saglik personeli gibi gruplarin mutlaka grip asisi olmasi gerektigini vurguluyor. Bunun yani sira; grip asisinin tavuk yumurta embriyosundan yapildigini söyleyen Dr. Deniz Hizlibacak; alti ayliktan küçük çocuklara, hamileligin ilk 3 ayinin içinde olanlara ve yumurta, protein alerjisi olanlara grip asisi yapilmamasini belirtiyor.

Etkisini iki ve ya üç hafta içinde gösteren grip asisi salgindan en az iki hafta önce yapilmali ve her yil düzenli olarak tekrarlanmali diyen Dr. Deniz Hizlibacak; diger asilarla birlikte yapilabilecegine de dikkat çekiyor. Alti ile on iki hafta boyunca kisiyi salgindan koruyan asi; yüzde 70 ila yüzde 80 arasinda gribi engelliyor. Gençleri ileri yas grubuna göre daha fazla koruyan grip asisi, Ramazan ayinda da, iftar sonrasi yaptirilmasinda hiçbir sakinca bulunmuyor.

Agri, sislik, kizarma, ates, kiriklik, yorgunluk, terleme ve alerji gibi bazi yan etkilerin görülebilecegini belirten Dr. Deniz Hizlibacak: ”Grip asisinin yan etkileri bir veya iki gün içinde kendiliginden geçer ve tedavi gerektirmez” diyerek korkulacak bir sey olmamasi gerektiginin altini çiziyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası