Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan'da Saglikli Kilo Vermenin Altin Kurallari;

Sahura Kalkmak, Posali Besinler Tüketmek, Iftar Yemegini 2 Ögüne Yaymak

Beslenme aliskanliginin degismesiyle birlikte Ramazan'da kilo artisina sikça rastlaniyor. Ancak bilinçli bir beslenme programi ile ideal kiloyu korumak hatta zayiflamak mümkün. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Uzmanlari, saglikli bir Ramazan için ihtiyaç duyulan ipuçlarini belirtti.

Prof. Dr. Fatih Besisik: Oruç tutmak zayiflamak için essiz bir firsattir.

Prof. Dr. Ismet Dindar: Hastalarin ilaç ve beslenme programi yenilenmeli.

Dyt. Emel Unutmaz: Sahurda yenen 10 adet findik tokluk saglar.

Ramazan'da beslenme aliskanliginin degismesine bagli olarak “Kilo aldim, tansiyonum çikti...” gibi yakinmalar artiyor... Kalp ve seker hastalari için saglikli bir sekilde oruç tutabilmenin ilk sarti öncelikle doktor kontrolünden geçmek. Kilo problemi olanlar için ise Ramazan'a özel bir beslenme programi hazirlanmali. Medical Park Bahçelievler Hastanesi Uzmanlari, Ramazan ayi boyunca sikça gündeme gelen sorulari yanitladi:

RAMAZAN'DA DIYET YAPILIR MI?

Ramazan öncesi diyete baslayanlarin oruç tutarken de kilo vermeye devam edebileceklerini belirten Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nden Iç Hastaliklari ve Gastroenteroloji Uzmani Prof. Dr. Fatih Besisik, sözlerini söyle sürdürdü: “Ramazan'da açliga karsi vücut yaglarini daha etkin olarak kullanir. Bunun sonucunda da bazal metabolizma yavaslar. Bu nedenle Ramazan disindaki diyeti taklit etmeli ve asiriliklardan kaçinilmalidir. Ramazan'in psikolojik, sosyal ve inanç boyutu ile kilo verme için iyi bir baslangiç olabilir. Fazla kilolu kisiler için Ramazan essiz bir firsattir. Hafif fizik aktivite ile zenginlestirilmis, doktor gözetiminde dengeli bir diyet, Ramazan'da yasam seklini degistirmek için uygun ortami hazirlar.”

KALP HASTALARI ORUÇ TUTAR MI? TEHLIKELI BELIRTILER NELERDIR?

Medical Park Bahçelievler Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmani Prof. Dr. Ismet Dindar, hastalarin oruç tutma kararini etkileyen faktörleri belirtti: “Seker ve kalp hastalari oruç tutma karari verirken mutlaka doktor kontrolünden geçmeli. Sürekli ve degisik zamanlarda ilaç kullanma gerekliligi, uzun süren açlik dönemlerinin etkileri, ciddi bir diyet uygulanmasinin yasamsal önemi nedeni ile seker hastalari bu karari verirken daha dikkatli olmali. Ilaç kullanmak zorunda olan hastalar için ise ilaçlarin dozaji ve sikligi doktoru tarafindan degerlendirildikten sonra oruç tutma karari verilebilir.” Dindar, oruç tutan hastalarda ortaya çikabilecek riskli tabloyu belirtti: “Oruç tutan kalp hastalarinda gögüs agrisi, nefes darliginda artis, ciddi aritmiler, bas dönmeleri ve bayilmaya kadar varan ataklar varsa mutlaka orucunu bozmali ve doktoruna basvurmali.”

10 SORUDA IDEAL IFTAR SOFRASI

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Beslenme Uzmani Emel Unutmaz, Ramazan'da beslenme ile ilgili sikça gündeme gelen 10 soruyu yanitladi:

1- Hangi yiyecekler tercih edilmeli?

Kan sekerinin hizli yükselmesine neden olmayacak, uzun sürede sindirilecek, tokluk hissini uzun tutacak besinler seçilmeli. Örnegin; kompleks karbonhidratlar, posadan zengin besinler; kepekli ekmek, baklagiller, sebze ve meyveler tercih edilmeli.

2- Sik rastlanan sorunlardan biri halsizlik. Enerjiyi artirmak için ne yapilmali?

Hurma, lif, potasyum ve magnezyumdan zengin iyi bir karbonhidrat kaynagidir. Yine findik, ceviz, badem gibi kuruyemisler saglikli protein ve enerji kaynaklaridir.

3- Hangi besinlerden uzak durmaliyiz?

Seker, beyaz un ve unlu gidalar gibi rafine karbonhidratlardan, asiri yagli gidalardan, kizartilarak pisirilen, sindirim sistemini yoran agir yemeklerden kaçinmali. Kafeinli içecekler, idrar söktürücü oldugu için vücudun susuz kalmasina neden olabilir.

4- Mide yakinmalarini önlemek için ne yapilmali?

Gastrointestinal sistem alisik oldugu ritmin disina çiktigi için yanma, eksime, agri, siskinlik gibi mide-barsak yakinmalarinin ortaya çikisini kolaylastirabilir. Bunun için sindirimi kolaylastiracak pisirme yöntemleri (Firin, izgara, buharda pisirme/haslama) tercih edilmeli. Çok salçali, tuzlu yemeklerden ve salamura besinlerden uzak durmali. Asitli ve kafeinli içeceklerden kaçinmali, uzak duramiyorsak miktarini sinirlamali.

5- Ideal ögün sayisi nasil planlanir?

Iftar yemeginde hazmi kolay besinler, küçük porsiyonlarda ve az miktarlarda tercih edilmeli. Her besin iftar sofrasinda tüketilmeye çalisilmamali. Iftar yemeginde küçük bir ara verilebilir, bu yapilamadiginda ise o süre salata ile geçilebilir. Devaminda da ana yemek tüketilebilir. Ana yemekten 1.5-2 saat sonra meyve ve iftar sofrasinda yenilmediyse yogurt veya süt ile birlikte 1-2 porsiyon meyve veya bunlarin yerine nadiren sütlü tatli/güllaç yenilebilir. Sahura mutlaka kalkilmali.

6- Gün boyu açliga karsi sahurda neden yenmeli?

Sahurdan sonra uzun süre aç kalinacagi için kesinlikle atlanmamali. Tüm gün sürecek olan açligin olumsuz etkilerini yasamamak için sindirimi uzun süren, kana geçis hizi yavas ve besleyici degeri yüksek besinler tercih edilmelidir. Sahurda; süt, süt ürünleri, peynir, yumurta, sebze ve meyveler ile kepekli ekmek iyi tercihlerdir.

7- Sahurda uykusuz kalmak istemeyenler, pratik bir sekilde nasil beslenmeli?

1 kepekli tost yaninda bir miktar domates salatalik, 5 adet tuzsuz zeytin ve / veya

10 -15 adet findik yenebilir.

8- Oruç ne ile bozulmali?

Orucu açarken sivi gida tercihi her zaman için daha uygundur. Orucu 1 bardak su ile açtiktan sonra sindirim sistemini yormayacak 1 kase çorba ile yemege baslanabilir.

9- Ara ögün nasil olmali?

Iftar yemegi ile sahur arasina hem 2 ögünde fazla yemek yemeyi engellemek hem de saglikli beslenmek için 2-3 ara ögün yerlestirmek gerekir.

10- Ara ögünde neler tavsiye edersiniz?

Süt veya yogurt, meyve, 10 adet findik, kepekli ekmek veya grisini, nadiren sütlü tatlilar veya meyve tatlilari olabilir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası