Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Ramazan’da agiz ve dis sagligina dikkat…

Iftardan ve sahurdan sonra dislerinizi daha özenle firçalayin…

Her zaman dikkat edilmesi gereken agiz ve dis sagligi, Ramazan ayinda oruçluyken daha büyük önem kazaniyor. Ramazan’da, disler firçalanmadigi zaman sahurdan iftara kadarki uzun sürede agizda kolayca üreme ortami bulan bakteriler, agizda kötü kokuya sebep olurken, dis çürüklerini de arttirabiliyor.

Oruç tutarken agiz bakimina her zamankinden daha fazla özen gösterilmesi gerektigini belirten Estetik Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, Ramazan ayinda agiz sagligiyla ilgili akla takilan sorulari yanitladi.

Ramazan’da agiz sagligini nasil koruyabiliriz?

Kislaoglu, iftardan ve sahurdan sonra dislerin daha özenle firçalanmasi gerektigini vurguladi. Dis firçalarken, dil yüzeyi ve dis eti bölgelerinin de firça yardimiyla iyice temizlenmesi gerektigini isaret eden Dr. Çagdas Kislaoglu, oruç tutanlara ayrica Ramazan’da agiz antiseptigi kullanmalarini tavsiye etti.

Iftar ve sahur yemeklerinden hemen sonra asit oraninin artarak bakterilerin çogalmasi için uygun bir ortam sagladigini hatirlatan Dr. Kislaoglu, bu nedenle dis firçalamanin yani sira agiz antiseptigi kullanilmasini özellikle önerdi. Dr. Kislaoglu, anti bakteriyel gargara ya da agiz spreyi kullanilabilecegini, hiçbiri olmazsa tuzlu su ile gargara yapilabilecegini ifade etti.

Oruçluyken dis firçalanabiliyor mu?

Dr. Çagdas Kislaoglu, dis macununu yutmamak kaydiyla oruçluyken dis firçalamanin bir mahsuru olmadiginin din adamlari tarafindan çok kereler vurgulandigini söyledi.

Oruçluyken agiz kokusu nasil önleriz?

Agiz kokusunun, yalnizca dis çürüklerinden kaynaklanmadigina dikkat çeken Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, çürüklerin disinda dis eti hastaliklari, kötü yapilmis protezler, mide ve bogaz rahatsizliklarinin da kötü kokulara neden oldugunu belirtti. Dr. Kislaoglu, agiz bakimi iyi bir sekilde yapildigi takdirde agizdaki kötü kokulardan kurtulabilecegimizi vurguladi.

Ramazan’da çürüklere dikkat!

Ramazan’da oruçluyken yeme içme faaliyeti olmadigindan, agizda tükürük salgisinin az seviyede oldugunu söyleyen Kislaoglu, iftar ve sahur yemeklerinden sonra firçalanmayan dislerde olusan bakterilerin agizda kolayca üreyebildigini vurguladi. Kislaoglu, bakterilerin agizda asitlenmeye yol açtigini, bunun da dis çürüklerine neden oldugunu isaret etti.

Ramazan’da dis tedavisi yapilabilir mi?

Dis Hekimi Çagdas Kislaoglu, anestezi uygulanmadan yapilabilen islemlerin oruç bozmadigini söyledi. Dr. Kislaoglu, islem sirasinda kisi agzini temizlemek için kullandigi suyu yutmadigi müddetçe bir sorun yasanmayacagini kaydetti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası