Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖGRENCILER OKUL STRESINI TM ILE ASACAK

Günümüzde ilkögretimden üniversite çagina kadar her yastaki ögrenci için okul içi stresin tehlikeli yükselisi, derslerde basarisizlik, endise, depresyon, uyusturucu kullanimi, siddet kullanimi ve ögretmenlerin yipranmasi gibi problemleri tetikliyor.

Bireysel ve Kurumsal Gelisim Uzmani ve Türkiye Transandantal Meditasyon Merkezi Baskani Dr.Albert Baruh ve Dr Vesile Baruh, Transandantal Meditasyon ( TM ) teknigi ile gelistirilen programlarin genç beyinlerin egitiminde yol gösterici rol oynadigini belirtiyorlar. Dr. Baruh, yeni ögretim döneminde egitimcilerin TM gibi alternatif rahatlama tekniklerine okullardaki egitim aktiviteleri arasinda yer vermelerinin önemine deginiyor. Çünkü ögrenci ve ögretmenlerde stresi azaltan, yaraticilik ve mutlulugu arttiran, beynin çok yönlü çalismasini gelistiren TM teknigi, bilimsel olarak dogrulanmis gerçeklere dayaniyor.

TM Merkezinde okullara özel TM teknigini ögreten programlar hazirlaniyor ve bu egitimler her okulun istegine özel programlanma esnekligine sahip. Ögrenciler TM teknigini her gün dersler öncesinde 10-15 dakika siniflarinda topluca uygulayabiliyorlar.

Michigan Üniversitesi Tip Fakültesi uzmanlarinin okullarda yaptigi arastirmada Transandantal Meditasyon ( TM ) yapan ögrencilerin stres düzeyinde önemli bir düsüs ve olumlu duygularinda ilerleme gözlendi.

Ayni teknik ögretmenlerin stres ve endiselerinde de azalma,yaraticilikta gelisme,is hayatinda mutluluk ve doyumun artisi, enerji ve canlilikta artis, zihinsel berraklik ve etkinlikte artis, saglik ihtiyaçlari ve harcamalarinda azalma gibi olumlu gelismelere ortam hazirliyor.

Okuldaki basariyi gelistirmek ve ders stresinin tehlikeli yükselisini kontrol edebilmek için “Bilince Dayali Alternatif Egitim Programlari” dünyada yayginlasiyor. Bu programlar içinde bilimsel olarak kabul gören “Transandantal Meditasyon”(TM) teknigi, zeka ve yaraticiligi gelistirme ve siddete egilimi azaltmada etkin bir yöntem. TM uygulamasi ögrencinin; stres ve strese bagli rahatsizliklarinda azalmaya, zekasinda gelismeye, kendine güven ve basarisindaki artisa, hafiza ve ögrenme yetenegindeki gelisime yardimci oluyor.

Bati dünyasinda okullar stresi azaltan, özel bir inanç ve yasam tarzi gerektirmeyen, ögrenmesi kolay ve dogal meditasyon programlarini etkili bir çözüm olarak benimsiyor. Bilimsel arastirmalar bu programin yetiskinler kadar ögrenciler için de daha saglikli yasam tarzi seçimini kolaylastirdigini ve algilama kolayligi, sefkat gibi olumlu davranis biçimlerini güçlendirdigini kanitliyor.

Transandantal Meditasyon (TM) nedir?

Meditasyon teknikleri arasinda farkli bir yeri olan 'transandantal meditasyon' (askin meditasyon-TM) dogal bir zihin teknigi. Arastirmalara göre zekâ ve yaraticiligi gelistiren, mutlulugu artiran TM, Türkiye'de 1966'dan beri ögretiliyor. Transandantal; 'asan ötesine geçen' demektir. Meditasyon da 'derin düsünmek' anlamina geliyor. Transandantal meditasyon 'düsünceyi asma yöntemi' olarak ifade ediliyor. Yani düsüncemizi asip, düsüncemizin kaynagina ulasma teknigi. 1957'de Maharishi Mahesh Yogi tarafindan kurulan Transandantal Meditasyon Programi, insanin kendisini gelistirmesi için dünyada yaygin sekilde uygulanan bir program.

Fizyolojik Isleyis

Maharishi’nin Transandantal Meditasyon teknigi, derin dinlenme ve gevsemeyi saglar.

Sakin – uyaniklik ya da Transandantal Bilinç durumunda zihin çabasiz olarak duruldugunda bu fizyolojik degisiklikler kendiliginden olusur. Zihin duruldukça beden, birikmis streslerin atildigi tüm sinir sisteminin yeniden canlandigi özel bir derin dinlenme durumu kazanir. Sonuçta zihin ve beden gelistikçe, kisi hayatta artan basari ve doyumun zevkine varir. Yoga bütünlesme demektir. Insan zihniyle,evrensel zekanin bütünlesmesi. Insan zihni ile e bu evrensel zekanin birlesmesi yoga durumudur. Dolayisiyla transandantal meditasyon, yoganin kendisi ve hatta Yoganin özüdür. Modern egitim kismi bilgilerle ögrenciyi donatarak beynin kismen çalismasina neden olmaktadir. Beynin tamamini kullanmamizi saglayan tek deneyim düsüncenin kaynagindaki sinirsiz zekanin deneyimidir

Günde 40 dakika yeter

Transandantal Meditasyon teknigi, sabah ve aksamlari 15-20 dakika, rahat bir yere oturarak gözler kapali uygulanan ve güç sarfi gerektirmeyen, her inanç ve özel hayat tarzindan her yas grubundan bireyin rahatlikla uygulayabilecegi dogal bir zihin teknigidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası