Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


ÖGRENCILER OKUL STRESINI TM ILE ASACAK

Günümüzde ilkögretimden üniversite çagina kadar her yastaki ögrenci için okul içi stresin tehlikeli yükselisi, derslerde basarisizlik, endise, depresyon, uyusturucu kullanimi, siddet kullanimi ve ögretmenlerin yipranmasi gibi problemleri tetikliyor.

Bireysel ve Kurumsal Gelisim Uzmani ve Türkiye Transandantal Meditasyon Merkezi Baskani Dr.Albert Baruh ve Dr Vesile Baruh, Transandantal Meditasyon ( TM ) teknigi ile gelistirilen programlarin genç beyinlerin egitiminde yol gösterici rol oynadigini belirtiyorlar. Dr. Baruh, yeni ögretim döneminde egitimcilerin TM gibi alternatif rahatlama tekniklerine okullardaki egitim aktiviteleri arasinda yer vermelerinin önemine deginiyor. Çünkü ögrenci ve ögretmenlerde stresi azaltan, yaraticilik ve mutlulugu arttiran, beynin çok yönlü çalismasini gelistiren TM teknigi, bilimsel olarak dogrulanmis gerçeklere dayaniyor.

TM Merkezinde okullara özel TM teknigini ögreten programlar hazirlaniyor ve bu egitimler her okulun istegine özel programlanma esnekligine sahip. Ögrenciler TM teknigini her gün dersler öncesinde 10-15 dakika siniflarinda topluca uygulayabiliyorlar.

Michigan Üniversitesi Tip Fakültesi uzmanlarinin okullarda yaptigi arastirmada Transandantal Meditasyon ( TM ) yapan ögrencilerin stres düzeyinde önemli bir düsüs ve olumlu duygularinda ilerleme gözlendi.

Ayni teknik ögretmenlerin stres ve endiselerinde de azalma,yaraticilikta gelisme,is hayatinda mutluluk ve doyumun artisi, enerji ve canlilikta artis, zihinsel berraklik ve etkinlikte artis, saglik ihtiyaçlari ve harcamalarinda azalma gibi olumlu gelismelere ortam hazirliyor.

Okuldaki basariyi gelistirmek ve ders stresinin tehlikeli yükselisini kontrol edebilmek için “Bilince Dayali Alternatif Egitim Programlari” dünyada yayginlasiyor. Bu programlar içinde bilimsel olarak kabul gören “Transandantal Meditasyon”(TM) teknigi, zeka ve yaraticiligi gelistirme ve siddete egilimi azaltmada etkin bir yöntem. TM uygulamasi ögrencinin; stres ve strese bagli rahatsizliklarinda azalmaya, zekasinda gelismeye, kendine güven ve basarisindaki artisa, hafiza ve ögrenme yetenegindeki gelisime yardimci oluyor.

Bati dünyasinda okullar stresi azaltan, özel bir inanç ve yasam tarzi gerektirmeyen, ögrenmesi kolay ve dogal meditasyon programlarini etkili bir çözüm olarak benimsiyor. Bilimsel arastirmalar bu programin yetiskinler kadar ögrenciler için de daha saglikli yasam tarzi seçimini kolaylastirdigini ve algilama kolayligi, sefkat gibi olumlu davranis biçimlerini güçlendirdigini kanitliyor.

Transandantal Meditasyon (TM) nedir?

Meditasyon teknikleri arasinda farkli bir yeri olan 'transandantal meditasyon' (askin meditasyon-TM) dogal bir zihin teknigi. Arastirmalara göre zekâ ve yaraticiligi gelistiren, mutlulugu artiran TM, Türkiye'de 1966'dan beri ögretiliyor. Transandantal; 'asan ötesine geçen' demektir. Meditasyon da 'derin düsünmek' anlamina geliyor. Transandantal meditasyon 'düsünceyi asma yöntemi' olarak ifade ediliyor. Yani düsüncemizi asip, düsüncemizin kaynagina ulasma teknigi. 1957'de Maharishi Mahesh Yogi tarafindan kurulan Transandantal Meditasyon Programi, insanin kendisini gelistirmesi için dünyada yaygin sekilde uygulanan bir program.

Fizyolojik Isleyis

Maharishi’nin Transandantal Meditasyon teknigi, derin dinlenme ve gevsemeyi saglar.

Sakin – uyaniklik ya da Transandantal Bilinç durumunda zihin çabasiz olarak duruldugunda bu fizyolojik degisiklikler kendiliginden olusur. Zihin duruldukça beden, birikmis streslerin atildigi tüm sinir sisteminin yeniden canlandigi özel bir derin dinlenme durumu kazanir. Sonuçta zihin ve beden gelistikçe, kisi hayatta artan basari ve doyumun zevkine varir. Yoga bütünlesme demektir. Insan zihniyle,evrensel zekanin bütünlesmesi. Insan zihni ile e bu evrensel zekanin birlesmesi yoga durumudur. Dolayisiyla transandantal meditasyon, yoganin kendisi ve hatta Yoganin özüdür. Modern egitim kismi bilgilerle ögrenciyi donatarak beynin kismen çalismasina neden olmaktadir. Beynin tamamini kullanmamizi saglayan tek deneyim düsüncenin kaynagindaki sinirsiz zekanin deneyimidir

Günde 40 dakika yeter

Transandantal Meditasyon teknigi, sabah ve aksamlari 15-20 dakika, rahat bir yere oturarak gözler kapali uygulanan ve güç sarfi gerektirmeyen, her inanç ve özel hayat tarzindan her yas grubundan bireyin rahatlikla uygulayabilecegi dogal bir zihin teknigidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası