Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okul Çagi Çocuk Dis Sagligi Niçin Önemlidir?

“Nasil olsa bu disler degisecek. Çürümeleri- çekilmeleri problem degil, yani tedavi edilmelerine gerek yok, degil mi? “ sorusuna çok muhatap oluruz biz dis hekimleri. . . Hatali bir ön karar vardir bu soruda; zira 6 ay ila 2,5–3 yas arasinda sürmesi tamamlanan ve “süt disleri” olarak adlandirilan bu dislerin bazisi 7 yas, bazisi ise 11 yasa kadar agizda saglikli olarak kalmalidir. Bu zaman araliginda disin kendi vaktinden önce düsmesi, çekilmesi özellikle ortodontik problemlere yol açacaktir. Daima disler için rehber olan bu disler kayboldugunda, hatta çürük nedeniyle komsu disle temasi kayboldugunda bile, daima disler açisindan yer darligi ve çaprasiklik problemi ortaya çikmaktadir. Süt disleri 1–2 mm bosluklarla siralanir; bu durum normaldir, daima dislerin düzgün sürmesi açisindan da gereklidir. Ön daima disler sürerken olusan farkli pozisyonlasmalar anne-babalari çok çabuk telaslandirir. Bu “önemseme” bilinci çok güzeldir, ama ortodontik tedavi çogunlukla süt disleri degisince planlanmaktadir. Ilk daimi dis 6 yas civarinda çikan azi disidir, takiben 7–8 yas gibi kesicilerle baslayan ve 13 yasa kadar devam eden bir karma dislenme dönemi vardir. 6 yasinda çikan ilk daimi azi disini pek çok ebeveynler, süt disi olarak düsünüp çürüklerini önemsemezler ve yerine yenisi gelecek olarak düsünürler. Dolaysiyla bu dislerin sürmesinden hemen sonra bir uzman muayenesi sarttir, koruyucu tedavilerin en iyi planlanacagi dönemdir.

Agiz-dis sagligi açisindan daha küçük bebeklikte bile, bir oyun gibi firçalama mutlaka baslatilmali, tüm süt disleri sürdügünde yani 2,5–3 yasta ise mutlaka yapilmalidir. Yaslari küçük oldugundan, dislerini firçalarken, ulasmalari gereken pek çok yere ulasamadiklari için özellikle gece yatmadan önce çocuk dislerini firçaladiktan sonra, bir kez de anne-baba küçügün dislerini etraflica firçalamalidir. Çocuklara özel dis firçasi ve dis macunu kullandirilmalidir. Elektrikli pilli dis firçalari tercih edilebilir. Çocuklari, macunu yutmamalari hususunda uyarmak gerekir, zaten ilk baslarken belki bir macunsuz firçalatilabilir.

Yemek düzeniyle alakali olarak da ara ögünlerde karbonhidratli yiyeceklerden sakinmak uygun olacaktir. Pasta, kek, dondurma gibi seyler mümkünse yemekten sonra verilmeli, hemen disler firçalatilmalidir. Firçalama sansinin olmadigi mekânlarda çok fazla bol su ile gargara yapilmasi çocuga ögretilmelidir. Okullarda firçalama için gereken sartlar mutlaka olusturulmalidir.

Diger bir önemli nokta; çocugun dis hekimi ile mümkün olan en erken yasta, “ama mutlaka agrisiz” olarak tanismasi ve ortama isinmasidir. Yüzeysel bir polisaj (profesyonel firçalama gibi düsünülebilir) ve anestezi gerektirmeyen fissür örtücü tedavileri, tanisma için en uygun olan tedavilerdir. Fissür örtücü; çürük önleyici dolgu olarak da bilinir ve çocugun özellikle daima azi dislerinin çukurcuklarinin minimal temizlenip kapatilmasi ve bu bölgelerden çürümesinin önlenmesini saglar. Yilda 2 kez yapilacak rutin muayenelere, kisa sürede ve kolayca yapilabilen florama eklenirse koruyucu davranmis oluruz.

Yine çocuklarin tedavi için asiri zorlanmalari, elinin-kolunun tutulmasi gibi unutamayacaklari kötü anilarina sahip olmamalarina gerekir. Çocugun yasi çok küçük ve /veya çok sayida problemi varsa sedasyonla tedavi pedodontisi tarafindan uygulanmali, islem tam tesekküllü bir hastanede ve anestezi doktoru refakatinde yapilmalidir.

Dt. Özgül Zoroglu
Sema Hastanesi
Dis Hekimi

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası