Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Okul Çagi Çocuk Dis Sagligi Niçin Önemlidir?

“Nasil olsa bu disler degisecek. Çürümeleri- çekilmeleri problem degil, yani tedavi edilmelerine gerek yok, degil mi? “ sorusuna çok muhatap oluruz biz dis hekimleri. . . Hatali bir ön karar vardir bu soruda; zira 6 ay ila 2,5–3 yas arasinda sürmesi tamamlanan ve “süt disleri” olarak adlandirilan bu dislerin bazisi 7 yas, bazisi ise 11 yasa kadar agizda saglikli olarak kalmalidir. Bu zaman araliginda disin kendi vaktinden önce düsmesi, çekilmesi özellikle ortodontik problemlere yol açacaktir. Daima disler için rehber olan bu disler kayboldugunda, hatta çürük nedeniyle komsu disle temasi kayboldugunda bile, daima disler açisindan yer darligi ve çaprasiklik problemi ortaya çikmaktadir. Süt disleri 1–2 mm bosluklarla siralanir; bu durum normaldir, daima dislerin düzgün sürmesi açisindan da gereklidir. Ön daima disler sürerken olusan farkli pozisyonlasmalar anne-babalari çok çabuk telaslandirir. Bu “önemseme” bilinci çok güzeldir, ama ortodontik tedavi çogunlukla süt disleri degisince planlanmaktadir. Ilk daimi dis 6 yas civarinda çikan azi disidir, takiben 7–8 yas gibi kesicilerle baslayan ve 13 yasa kadar devam eden bir karma dislenme dönemi vardir. 6 yasinda çikan ilk daimi azi disini pek çok ebeveynler, süt disi olarak düsünüp çürüklerini önemsemezler ve yerine yenisi gelecek olarak düsünürler. Dolaysiyla bu dislerin sürmesinden hemen sonra bir uzman muayenesi sarttir, koruyucu tedavilerin en iyi planlanacagi dönemdir.

Agiz-dis sagligi açisindan daha küçük bebeklikte bile, bir oyun gibi firçalama mutlaka baslatilmali, tüm süt disleri sürdügünde yani 2,5–3 yasta ise mutlaka yapilmalidir. Yaslari küçük oldugundan, dislerini firçalarken, ulasmalari gereken pek çok yere ulasamadiklari için özellikle gece yatmadan önce çocuk dislerini firçaladiktan sonra, bir kez de anne-baba küçügün dislerini etraflica firçalamalidir. Çocuklara özel dis firçasi ve dis macunu kullandirilmalidir. Elektrikli pilli dis firçalari tercih edilebilir. Çocuklari, macunu yutmamalari hususunda uyarmak gerekir, zaten ilk baslarken belki bir macunsuz firçalatilabilir.

Yemek düzeniyle alakali olarak da ara ögünlerde karbonhidratli yiyeceklerden sakinmak uygun olacaktir. Pasta, kek, dondurma gibi seyler mümkünse yemekten sonra verilmeli, hemen disler firçalatilmalidir. Firçalama sansinin olmadigi mekânlarda çok fazla bol su ile gargara yapilmasi çocuga ögretilmelidir. Okullarda firçalama için gereken sartlar mutlaka olusturulmalidir.

Diger bir önemli nokta; çocugun dis hekimi ile mümkün olan en erken yasta, “ama mutlaka agrisiz” olarak tanismasi ve ortama isinmasidir. Yüzeysel bir polisaj (profesyonel firçalama gibi düsünülebilir) ve anestezi gerektirmeyen fissür örtücü tedavileri, tanisma için en uygun olan tedavilerdir. Fissür örtücü; çürük önleyici dolgu olarak da bilinir ve çocugun özellikle daima azi dislerinin çukurcuklarinin minimal temizlenip kapatilmasi ve bu bölgelerden çürümesinin önlenmesini saglar. Yilda 2 kez yapilacak rutin muayenelere, kisa sürede ve kolayca yapilabilen florama eklenirse koruyucu davranmis oluruz.

Yine çocuklarin tedavi için asiri zorlanmalari, elinin-kolunun tutulmasi gibi unutamayacaklari kötü anilarina sahip olmamalarina gerekir. Çocugun yasi çok küçük ve /veya çok sayida problemi varsa sedasyonla tedavi pedodontisi tarafindan uygulanmali, islem tam tesekküllü bir hastanede ve anestezi doktoru refakatinde yapilmalidir.

Dt. Özgül Zoroglu
Sema Hastanesi
Dis Hekimi

www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası