Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disler nasil çürür?

Iyi bir dise sahip olmak için önce dislerin nasil çürüdügünü ögrenin.

Mynet'ten Dt. Betül Yurteri dis sagligi ve estetigi konusunda önemli bilgiler verdi. Dislerin nasil çürüdügüne dair söyledikleri çok önemli..

Bakteri Kolonileri

Öncelikler, agzinizda binlerce bakteri bulunur. Bu tamamen normal bir durumdur. Aslinda bu bakterilerin çogu faydalidir. Ancak az bir miktar bakteri vardir ki bunlar çürüme sürecinde rol oynar. Özellikle sorumlu olan streptococcus mutans adli bir bakteri, nisastali yiyecekler bakimindan zengin bir ortam buldugunda hizla çogalir ve büyük koloniler olusturur. Karbonhidratlar olarak da bilinen ve pasta, ekmek, krakerler ve tatlilarda bulunan bu nisastalar, eger düzenli olarak firçalanip temizlenmezse dis üzerinde plaklari olustururlar. Plak, tükürük, yemek artiklari ve bakterilerin karisimi olan yapiskan bir film tabakasidir ve disler üzerinde sürekli olusur.

Streptococcus mutans her türlü karbonhidrati yer ama en çabuk yedigi sekerdeki nisastadir. Ve seker ne kadar rafine olursa, bakterinin bunu yeme hizi o kadar çabuktur. Bunun anlami sudur: früktoz olarak bilinen meyvedeki dogal sekerler, bakteriler tarafindan beyaz seker kadar hizli tüketilmez.

Bakteriler plaktaki sekeri yediklerinde kimyasal bir reaksiyon olusur. Sekerler daha basit elemanlara ayrisir ve bu elemanlardan birisi de bir asittir (laktik asit). Lisedeki fen dersinde ögrendiginiz gibi asit pek çok seyi bozar; buna dis minesi de dahildir.

Sonuç olarak agzinizdaki bakteriler, disinizin üzerindeki plaklarin içindeki sekerle kendilerine ziyafet verir. Daha sonra üretilen asitler disinizin minesini bozmak için çalismaya baslar. Sonucunda disinizin yüzeyi üzerinde asitlerin erittigi mineden dolayi bir delik olusur. Artik bir oyuk vardir ve bu da dis çürügünün görünen halidir. Bu bir kez olustugunda bizim için çürüme islemini durdurmanin tek yolu, disinizin çürümüs bölümünü temizleyerek buraya dolgu yapmaktir.

Bu hikayenin parlak bir tarafi var! Düzgün bir sekilde dis firçaladiginiz ve ip kullandiginizda dislerinizin üzerinde çok az plak kalir ve bakterilerin de “diledigince ye” türü bir açik büfesi olmaz. Bu, dislerinizi üzerinde kolonilesemeyecekleri ve dis çürügüne neden olan asitleri üretemeyecekleri anlamina gelir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası