Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Disler nasil çürür?

Iyi bir dise sahip olmak için önce dislerin nasil çürüdügünü ögrenin.

Mynet'ten Dt. Betül Yurteri dis sagligi ve estetigi konusunda önemli bilgiler verdi. Dislerin nasil çürüdügüne dair söyledikleri çok önemli..

Bakteri Kolonileri

Öncelikler, agzinizda binlerce bakteri bulunur. Bu tamamen normal bir durumdur. Aslinda bu bakterilerin çogu faydalidir. Ancak az bir miktar bakteri vardir ki bunlar çürüme sürecinde rol oynar. Özellikle sorumlu olan streptococcus mutans adli bir bakteri, nisastali yiyecekler bakimindan zengin bir ortam buldugunda hizla çogalir ve büyük koloniler olusturur. Karbonhidratlar olarak da bilinen ve pasta, ekmek, krakerler ve tatlilarda bulunan bu nisastalar, eger düzenli olarak firçalanip temizlenmezse dis üzerinde plaklari olustururlar. Plak, tükürük, yemek artiklari ve bakterilerin karisimi olan yapiskan bir film tabakasidir ve disler üzerinde sürekli olusur.

Streptococcus mutans her türlü karbonhidrati yer ama en çabuk yedigi sekerdeki nisastadir. Ve seker ne kadar rafine olursa, bakterinin bunu yeme hizi o kadar çabuktur. Bunun anlami sudur: früktoz olarak bilinen meyvedeki dogal sekerler, bakteriler tarafindan beyaz seker kadar hizli tüketilmez.

Bakteriler plaktaki sekeri yediklerinde kimyasal bir reaksiyon olusur. Sekerler daha basit elemanlara ayrisir ve bu elemanlardan birisi de bir asittir (laktik asit). Lisedeki fen dersinde ögrendiginiz gibi asit pek çok seyi bozar; buna dis minesi de dahildir.

Sonuç olarak agzinizdaki bakteriler, disinizin üzerindeki plaklarin içindeki sekerle kendilerine ziyafet verir. Daha sonra üretilen asitler disinizin minesini bozmak için çalismaya baslar. Sonucunda disinizin yüzeyi üzerinde asitlerin erittigi mineden dolayi bir delik olusur. Artik bir oyuk vardir ve bu da dis çürügünün görünen halidir. Bu bir kez olustugunda bizim için çürüme islemini durdurmanin tek yolu, disinizin çürümüs bölümünü temizleyerek buraya dolgu yapmaktir.

Bu hikayenin parlak bir tarafi var! Düzgün bir sekilde dis firçaladiginiz ve ip kullandiginizda dislerinizin üzerinde çok az plak kalir ve bakterilerin de “diledigince ye” türü bir açik büfesi olmaz. Bu, dislerinizi üzerinde kolonilesemeyecekleri ve dis çürügüne neden olan asitleri üretemeyecekleri anlamina gelir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası