Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kilo verememenin 6 nedeni

Iste Amerikan Diyet Birligi'nin bu konuda yaptigi arastirmanin sonuçlari...

Beslenmenize dikkat etmenize, unlu, tatli, hamurisi, kizartma gibi sevdiginiz pek çok yiyecegi hayatinizdan çikarmaniza ragmen kilo veremiyor musunuz? Hiç üzülmeyin bu sorunu yasayan çok insan var. Iste Amerikan Diyet Birligi'nin bu konuda yaptigi arastirmanin sonuçlari.

A.B.D.'de, Amerikan Diyet Birligi tarafindan, Gallup Arastirma Sirketi'ne yaptirilan bir arastirmanin sonucu oldukça ilginç. Kadinlarin yüzde 99'u saglikli bir sekilde beslendiklerine inaniyorlar. Oysa verdikleri yanitlar; kendileri için gereken saglikli beslenme standartlarini, sadece yüzde 1 oraninda saglayabildiklerini ortaya çikariyor. Buradaki en büyük sorun, bolca lifli gida ve doymamis yag yerine, agirlikli olarak, az ama doymus yag, sekerin ve rafine besinlerin tüketilmesi. Oysa besinlerin niceligi kadar niteligi de önemli. Siz kalori hesabi yapip, yediginiz her lokmayi sayarken çok farkli nedenler kilo vermenizi engelliyor olabilir. Iste kilo vermenizi engelleyen hatta kilo almaniza yol açan 7 neden ve bunlarla bas etmek için en etkili çözüm önerileri.

1)KAHVALTIYI ATLAMAK

A.B.D. Colorado Üniversitesi'nde, 3 bin gönüllü üzerinde, kahvalti üzerine bir arastirma yapilmis. Bu kisilerden 1 yil boyunca düzenli kahvalti etmeleri istenmis ve yil sonunda ortalama 6 kilo verdikleri gözlenmis. Özellikle, kepekli ekmek, müsli gibi lifli besinlerle kahvalti eden kadinlar çok daha rahat kilo veriyor ve bu kiloyu korumakta da çok zorlanmiyor. Ayrica kahvaltiyi atlamak dalginliga ve konsantrasyon eksikligine de neden olabiliyor.

2)TADINA BAKMAK

Dayanamadiniz ve incecik bir dilim pasta yediniz. Ardindan aksam yemegi için gittiginiz restoranda, salata ismarlamaniza ragmen, arkadasinizin patates kizartmalarindan bir iki tane aldiniz, bir de diger arkadasinizin spagettisinin tadina baktiniz. Ancak beslenme uzmanlari, kilo almanin altinda yatan en önemli nedenlerden birinin, diyet plani uygularken, "tadina bakmak", "küçücük bir lokma almak" gibi bahanelerle günlük kalori aliminin üzerine çikmayi gösteriyorlar.

3) SEKER BAGIMLILIGI

Seker ve çikolata kadinlarin en çok sevdigi yiyeceklerin basinda geliyor. Ama burada suçlular çay ve kahvelerimize attigimiz kesme sekerlerle, atistirdigimiz sekerleme ve çikolatalar degil. Uzmanlara göre tükettigimiz sekerin üçte birini gizli bir sekilde aliyoruz. Meyveli yogurtlar, meyve sulari, bazi alkolsüz içecekler nedeniyle farkinda olmadan daha fazla seker tüketebiliyoruz.

4)YETERLI GIDA ALMAMAK

Çogu kisinin, bol bol lif, vitamin ve mineral içeren "tam" yani islenmemis gidalardan yeteri kadar tüketmedigi bilinen bir gerçek. Ne yazik ki, islenmis, rafine edilmis ve pek çok katki maddesi katilarak hazirlanmis gidalarin hayatimizdaki yeri çok daha fazla. Arastirmalar beyaz unla yapilan her türlü hamur isinin beslenmemizde en büyük yeri tuttugunu gösteriyor.

5)ÇOK FAZLA YAG TÜKETMEK

Günlük yag ihtiyacimiz yaklasik 67 gram. Yag tüketimini kisitlamak denince, aklimiza sadece yemege konulan ya da kahvaltida kullanilan yaglardan vazgeçmek geliyor. Oysa tereyag ve margarini keserken, salata soslarinda, peynirde ya da sütte var olan yagi göz ardi ediyor, tüketmeye devam ediyoruz. Ayrica fazla yag tüketenlerin, balik, yagsiz süt, C vitamini, A vitamini ve folik asit açisindan zengin ve kilo vermeye yardimci yiyecekleri daha az tükettikleri de gözlenmis.

6) KALSIYUMU ÖNEMSEMEMEK

Hemen hemen herkes kalsiyumun saglikli kemiklere sahip olmak ve osteoporozu engellemek için gerektigini biliyor. Ancak kalsiyumun kilo vermede de etkili oldugu pek fazla bilinmiyor. Arastirmalar, kalsiyum açisindan zengin olan yiyeceklerle beslenenlerin vücut kitle endekslerinin daha düsük oldugunu gösteriyor. Bunun nedeni kalsiyumun kalsitrol eksikligini önlemesi. Kalsitrol, vücudumuz tarafindan salgilanan ve yaglarin depolanmasini önleyen bir hormon.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05523060624

AB RH POZİTİF

Tarih: 8/24/2019 10:31:02 AM
ONUR KURT
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası