Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Kilo verememenin 6 nedeni

Iste Amerikan Diyet Birligi'nin bu konuda yaptigi arastirmanin sonuçlari...

Beslenmenize dikkat etmenize, unlu, tatli, hamurisi, kizartma gibi sevdiginiz pek çok yiyecegi hayatinizdan çikarmaniza ragmen kilo veremiyor musunuz? Hiç üzülmeyin bu sorunu yasayan çok insan var. Iste Amerikan Diyet Birligi'nin bu konuda yaptigi arastirmanin sonuçlari.

A.B.D.'de, Amerikan Diyet Birligi tarafindan, Gallup Arastirma Sirketi'ne yaptirilan bir arastirmanin sonucu oldukça ilginç. Kadinlarin yüzde 99'u saglikli bir sekilde beslendiklerine inaniyorlar. Oysa verdikleri yanitlar; kendileri için gereken saglikli beslenme standartlarini, sadece yüzde 1 oraninda saglayabildiklerini ortaya çikariyor. Buradaki en büyük sorun, bolca lifli gida ve doymamis yag yerine, agirlikli olarak, az ama doymus yag, sekerin ve rafine besinlerin tüketilmesi. Oysa besinlerin niceligi kadar niteligi de önemli. Siz kalori hesabi yapip, yediginiz her lokmayi sayarken çok farkli nedenler kilo vermenizi engelliyor olabilir. Iste kilo vermenizi engelleyen hatta kilo almaniza yol açan 7 neden ve bunlarla bas etmek için en etkili çözüm önerileri.

1)KAHVALTIYI ATLAMAK

A.B.D. Colorado Üniversitesi'nde, 3 bin gönüllü üzerinde, kahvalti üzerine bir arastirma yapilmis. Bu kisilerden 1 yil boyunca düzenli kahvalti etmeleri istenmis ve yil sonunda ortalama 6 kilo verdikleri gözlenmis. Özellikle, kepekli ekmek, müsli gibi lifli besinlerle kahvalti eden kadinlar çok daha rahat kilo veriyor ve bu kiloyu korumakta da çok zorlanmiyor. Ayrica kahvaltiyi atlamak dalginliga ve konsantrasyon eksikligine de neden olabiliyor.

2)TADINA BAKMAK

Dayanamadiniz ve incecik bir dilim pasta yediniz. Ardindan aksam yemegi için gittiginiz restoranda, salata ismarlamaniza ragmen, arkadasinizin patates kizartmalarindan bir iki tane aldiniz, bir de diger arkadasinizin spagettisinin tadina baktiniz. Ancak beslenme uzmanlari, kilo almanin altinda yatan en önemli nedenlerden birinin, diyet plani uygularken, "tadina bakmak", "küçücük bir lokma almak" gibi bahanelerle günlük kalori aliminin üzerine çikmayi gösteriyorlar.

3) SEKER BAGIMLILIGI

Seker ve çikolata kadinlarin en çok sevdigi yiyeceklerin basinda geliyor. Ama burada suçlular çay ve kahvelerimize attigimiz kesme sekerlerle, atistirdigimiz sekerleme ve çikolatalar degil. Uzmanlara göre tükettigimiz sekerin üçte birini gizli bir sekilde aliyoruz. Meyveli yogurtlar, meyve sulari, bazi alkolsüz içecekler nedeniyle farkinda olmadan daha fazla seker tüketebiliyoruz.

4)YETERLI GIDA ALMAMAK

Çogu kisinin, bol bol lif, vitamin ve mineral içeren "tam" yani islenmemis gidalardan yeteri kadar tüketmedigi bilinen bir gerçek. Ne yazik ki, islenmis, rafine edilmis ve pek çok katki maddesi katilarak hazirlanmis gidalarin hayatimizdaki yeri çok daha fazla. Arastirmalar beyaz unla yapilan her türlü hamur isinin beslenmemizde en büyük yeri tuttugunu gösteriyor.

5)ÇOK FAZLA YAG TÜKETMEK

Günlük yag ihtiyacimiz yaklasik 67 gram. Yag tüketimini kisitlamak denince, aklimiza sadece yemege konulan ya da kahvaltida kullanilan yaglardan vazgeçmek geliyor. Oysa tereyag ve margarini keserken, salata soslarinda, peynirde ya da sütte var olan yagi göz ardi ediyor, tüketmeye devam ediyoruz. Ayrica fazla yag tüketenlerin, balik, yagsiz süt, C vitamini, A vitamini ve folik asit açisindan zengin ve kilo vermeye yardimci yiyecekleri daha az tükettikleri de gözlenmis.

6) KALSIYUMU ÖNEMSEMEMEK

Hemen hemen herkes kalsiyumun saglikli kemiklere sahip olmak ve osteoporozu engellemek için gerektigini biliyor. Ancak kalsiyumun kilo vermede de etkili oldugu pek fazla bilinmiyor. Arastirmalar, kalsiyum açisindan zengin olan yiyeceklerle beslenenlerin vücut kitle endekslerinin daha düsük oldugunu gösteriyor. Bunun nedeni kalsiyumun kalsitrol eksikligini önlemesi. Kalsitrol, vücudumuz tarafindan salgilanan ve yaglarin depolanmasini önleyen bir hormon.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası