Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


20 saniyede sip sak

20 saniyede vücudun görüntü kaydini alan cihaz IÜ'de kullanilmaya baslandi.

Kalp damar rahatsizliklari tanisinda devrim niteligi tasiyan Çok Kesitli (Mustislice) bilgisayarli tomografi cihazi Inönü Üniversitesi (IÜ) Turgut Özal Tip Merkezi'nde kullanilmaya baslandi. Cihazin bölgede tek oldugu belirtildi.

Inönü Üniversitesi Turgut Özal Tip Merkezi Radyoloji Ana Bilim Dali Baskani Doç. Dr. H. Muammer Karakas, bu cihazin dünyadaki en üst seviyede teknolojiye sahip oldugunu belirterek, "Cihaz teknoloji olarak uzay mekigi teknolojisinden bile önde." dedi.

Tip alanindan 10 bin yildir insanlari parçalamadan vücutlarindaki organlarin görülmeye çalisildigini belirten Karakas, "Bu cihaz ile bu artik mümkün oluyor. Normal cihazlar bir kesit alirken bu cihaz ise 64 kesit alabiliyor. Kalbin bile fotografini çekebiliyor." dedi.

Türkiye'ye giren 4. cihaz oldugunu ifade eden Karakas, cihazin 0.5 saniyede 64 kesit alabildigini ve vücudu 20 saniyede görüntüleyebildigini kaydetti. Karakas, yapay zeka sisteminin kullanildigi ender cihazlardan biri oldugunu belirtti.

Karakas, "Özelikle kalp ve damarlarin katetersiz anjiyografik incelemelerinde, kanser taramasinda ve ileri düzey büyük ameliyatlara yönelik sanal cerrahi uygulamalarinda kullanilmaktadir. Kalp damarlarinin görüntülenmesinde kullanilan en gelismis cihazdir. 64 kesit görüntüleme üstünlügüyle saniyeler içinde tani olanagi saglar. Kansiz ve katetersiz anjiyografi saglayan, devrim niteliginde bir yöntemdir. Yalnizca koldan yapilan bir igne ile anjiyo gerçeklestirilebilir." seklinde konustu.

Fiyati 1 milyon dolar olan cihazin bir kullanim maliyetinin ise 500 YTL oldugunu ifade eden Karakas, cihazin ABD'de cesetler üzerinde kriminal incelemede de kullanildiginin altini çizdi. Cihazi kullanmayi ise Malatya'da 2 kisi biliyor. Iç Anadolu, Dogu Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde görev yapan tip personeline bu cihaz üzerinde kullanim egitimi de verilmis.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası