Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


“Umuda Destek” kampanyasi Bitlisli ve Tatvanli bebeklerin umudu oldu

Kiler Hipermarketler Zinciri, bebek ölümlerinin azaltilmasina katkida bulunmak amaciyla Türkiye çapindaki magazalarinda “Umuda Destek” kampanyasi düzenledi. 15 Haziran-30 Temmuz tarihleri arasinda gerçeklestirilen kampanya sonucunda Bitlis Devlet Hastanesi'nin bebek bakim ünitesi yenilendi ve hastanenin ihtiyaci olan 2 kuvöz ile 1 fototerapi cihazi temin edildi. Ayrica Tatvan Kadin Dogum ve Çocuk Bakimevi Hastanesi'ne de ihtiyaci olan 2 fototerapi cihazi ve 1 kuvöz gönderildi.

Bitlis Devlet Hastanesi'nin yenilenen bebek bakim ünitesinin açilisi 9 Agustos'ta, Kiler Genel Müdür Yardimcisi Hakan Baran, P&G Dis iliskiler Müdürü Elif Ekemen, Bitlis Valisi Mevlüt Atbas, Bitlis Il Saglik Müdürü Burhan Kardas ve Bitlis Devlet Hastanesi Bashekimi Murat Kangin'in katildigi törenle yapildi.

Kiler Genel Müdür Yardimcisi Hakan Baran kampanya ile ilgili yaptigi açiklamada “Kiler olarak, Türkiye’de saglik sorunlarinda ilk siralarda yer alan bebek ölümleriyle ilgili bir kampanyada yer aliyor olmak bizi son derece mutlu ediyor. Bu duyarliligi sürdürmek ve daha çok katkida bulunmak için elimizden geleni yapmaya gayret edecegiz” dedi.

Bitlis Devlet Hastanesi Bashekimi Murat Kangin ise yaptigi konusmada kampanyaya emegi geçen ve katkida bulunanlara tesekkür ederek; “Bitlis gibi pek çok dogu ilinde ne yazik ki bebek ölüm oranlari hala çok yüksek. Hastanemizin ve bölgemizin imkanlari kisitli oldugu için “Umuda Destek” kampanyasi gibi projelerin çogalmasi önem tasiyor. Ayrica halkimizin da bu konuda daha duyarli olmasi gerekiyor. Bilinç düzeyini artirici çalismalarla yenidogan bebeklerin saglikla yasamalarina hep birlikte destek olmaliyiz.” dedi.

Kiler'den Prima alanlar “Umuda Destek” oluyor

Kiler Hipermarketler Zinciri'nin Türkiye çapindaki tüm magazalarinda gerçeklestirdigi “Umuda Destek” kampanyasi, yenidogan bebeklerin ölümüne yol açan saglik problemlerine çözüm üretilmesine katkida bulunmayi amaçliyor. Bebegi olan anneler ya da hamile anne adaylari da kampanya dahilinde Kiler magazalarindan aldiklari her Prima paketi ile minik bebekler için yasam ümidi olmanin mutlulugunu yasiyor.

Yenidogan bebeklerin saglikla büyüyüp gelismesi için hastanelerin bebek ünitelerinin iyilestirilmesini amaçlayan kampanya ile özellikle bebek ölüm oranlarinin yüksek oldugu dogu illerinde hastanelerin ihtiyaçlarinin karsilanmasi hedefleniyor. Kampanyanin bundan sonraki dönemlerde de genisletilerek devam ettirilmesi planlaniyor.

Bebek ölümlerini azaltmak elimizde…

Türkiye’nin saglik sorunlari arasinda önemli bir yeri bebek ölümleri olusturuyor. Bilinçlendirme çalismalarinin da etkisi ile bebek ölümleri genel olarak azalma göstermekle birlikte dogu bölgelerinde oranin arttigi görülüyor. Saglik Bakanligi’nin Anne ve Çocuk Sagligi Raporu’na göre; Türkiye’de her saat ortalama 5 bebek enfeksiyon, erken dogum gibi nedenlerle hayatini kaybediyor. Bu da olayin ciddiyetini ve bebek ölümlerini azaltmak için bir an önce önlemlerin alinmasi gerektigini gösteriyor.

Türkiye’deki bebek ölüm hizi, 1998’te binde 42 iken 2003’te binde 28’e düsmüstür. Bölgelere göre bakildiginda Bati bölgesinde ölüm hizi binde 22 iken, doguda bu oran binde 41’lere çikmaktadir. Bebek ölümlerinin engellenmesinde, bünyesinde yeni dogan ünitesi bulunan hastanelerin sayisinin artmasi önem tasiyor. Hastanelerde kuvözlerin dolu olmasi sorun yaratiyor ve erken dogan bebeklerin yasatilmasi tehlikeye girebiliyor. Kiler magazalarinda baslatilan kampanya, tüketicilerin de katilimi ile özellikle dogu bölgelerindeki hastanelere destek olunarak hem bebeklere hem de ailelerine yeni bir umut olmayi amaçliyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası