Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günese dikkat kanser olmayin

Cilt kanserlerinin yüzde 80'i günese maruz kalan bölgelerde görülüyor.

Trakya Üniversitesi Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, ''Cilt kanserlerinin yüzde 80'i uzun süre günese maruz kalan bölgelerde görülmektedir'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bronzlasma ile derinin günesin ultraviyole isinlarinin vücuda zarar vermesini engellemeye çalistigini söyledi. Günesin, vücuda D vitamini saglama, mikroplari öldürme, psikolojik olarak iyilik verme gibi faydalari bulundugunu vurgulayan Yorulmaz, ''Ancak uzun süre ve korunmasiz bir sekilde günes altinda kalindiginda cilt kanserinden günes yaniklarina, lekelerden erken yaslanmaya kadar pek çok soruna yol açabilmektedir'' dedi.

Günese dogrudan maruz kalmanin disinda, günes isinlarinin su yüzeyi, kum ve betondan da yansiyarak insanlari etkileyebildigini belirten Yorulmaz, sunlari kaydetti: ''Günes yaniklari ve günes alerjileri, günes isinlarinin kisa zamanda ortaya çikan zararli etkileridir. Uzun dönemde ortaya çikan en kötü sonuç cilt kanserleridir. Günes yaniklari ve alerjileri günese maruz kaldiktan birkaç saat ile birkaç gün içinde ortaya çikan kizariklik, sislik, agri, içi su toplayan kabarciklar ve soyulma ile gözlenmektedir. Özellikle çocuklarda ve açik tenli insanlarda bu zarar çok daha yüksektir.

Cilt kanserlerinin yüzde 80'i uzun süre günese maruz kalan bölgelerde görülmektedir. Günes yaniklari günese maruz kalinmasindan sonra 2-4 saat içinde baslayan bir kizariklik, yanma hissi ile baslar, 24 saat sonra yanigin siddetli ise su dolu kabarciklar ortaya çikar. Agri, kasinti ve yanma hissi artar.''

GÜNES YANIGI OLUSTUGUNDA

Prof. Dr. Yorulmaz, günes yanigi üzerine asla dis macunu, yogurt ya da yagli merhemler gibi maddelerin sürülmemesi gerektigini söyledi. Agri için 2-3 gün basit bir agri kesici kullanilabilecegini bildiren Yorulmaz, su kabarciklari varsa patlatilmamasinin faydali olacagini bildirdi. Agri ve sicaklik hissi için günde 3-4 kez nemlendirici krem sürmek, soguk banyo, soguk su ile islatilmis bezleri yanik yerine koymanin da dogru bir davranis olacagini ifade eden Yorulmaz, günes yanigi olustugunda yapilmasi gerekenleri söyle anlatti:

''Günes yanigi oldugunda su kaybi artmistir. Bu nedenle daha çok su içilmelidir. Su kabarciklari patlamis ise üzerindeki ölü deri temiz küçük bir makasla temizlendikten sonra antibiyotikli pomat kullanilabilir. Yanik deri çok temiz tutulmalidir. Günesin zararlarindan korunmak için ultraviole isinlarinin en siddetli oldugu sabah 10.00 ve ögleden sonra 16.00 saatleri arasinda günesten uzak durmak dogru olacaktir. Günese çikmak zorunda kalindiginda genis kenarli sapka, bol, pamuklu kumastan yapilmis hafif giysi giyilerek disari çikilmali, siddetli günes isinlari gözlerde katarakta yol açabileceginden mutlaka UV korumali günes gözlügü ve mutlaka günes koruyuculari kullanilmalidir. Giysilerin cildi günes isinlarindan tümüyle korumadigi unutulmamalidir.''

Alti ayliktan küçük çocuklarin cildi çok daha hassas oldugundan, titanyum dioksit içeren günes koruyuculari kullanilmalisi ve ancak yine de mümkün oldugunca bu yas bebeklerin yazin sabah 10.00 ve aksam 17.00 saatleri arasinda günesten uzak tutulmasi gerektigini belirten Yorulmaz, 6 ayliktan büyük bebeklerin günesten koruyucu krem veya losyonlar sürülerek 5-10 dakika sürelerle günde 2-3 kez genis kenarli bir sapka ve pamuklu, bol ve hafif bir giysi ile günese çikarilabilecegini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası