Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Günese dikkat kanser olmayin

Cilt kanserlerinin yüzde 80'i günese maruz kalan bölgelerde görülüyor.

Trakya Üniversitesi Tip Fakültesi Halk Sagligi Anabilim Dali Baskani Prof. Dr. Faruk Yorulmaz, ''Cilt kanserlerinin yüzde 80'i uzun süre günese maruz kalan bölgelerde görülmektedir'' dedi.

Prof. Dr. Yorulmaz, AA muhabirine yaptigi açiklamada, bronzlasma ile derinin günesin ultraviyole isinlarinin vücuda zarar vermesini engellemeye çalistigini söyledi. Günesin, vücuda D vitamini saglama, mikroplari öldürme, psikolojik olarak iyilik verme gibi faydalari bulundugunu vurgulayan Yorulmaz, ''Ancak uzun süre ve korunmasiz bir sekilde günes altinda kalindiginda cilt kanserinden günes yaniklarina, lekelerden erken yaslanmaya kadar pek çok soruna yol açabilmektedir'' dedi.

Günese dogrudan maruz kalmanin disinda, günes isinlarinin su yüzeyi, kum ve betondan da yansiyarak insanlari etkileyebildigini belirten Yorulmaz, sunlari kaydetti: ''Günes yaniklari ve günes alerjileri, günes isinlarinin kisa zamanda ortaya çikan zararli etkileridir. Uzun dönemde ortaya çikan en kötü sonuç cilt kanserleridir. Günes yaniklari ve alerjileri günese maruz kaldiktan birkaç saat ile birkaç gün içinde ortaya çikan kizariklik, sislik, agri, içi su toplayan kabarciklar ve soyulma ile gözlenmektedir. Özellikle çocuklarda ve açik tenli insanlarda bu zarar çok daha yüksektir.

Cilt kanserlerinin yüzde 80'i uzun süre günese maruz kalan bölgelerde görülmektedir. Günes yaniklari günese maruz kalinmasindan sonra 2-4 saat içinde baslayan bir kizariklik, yanma hissi ile baslar, 24 saat sonra yanigin siddetli ise su dolu kabarciklar ortaya çikar. Agri, kasinti ve yanma hissi artar.''

GÜNES YANIGI OLUSTUGUNDA

Prof. Dr. Yorulmaz, günes yanigi üzerine asla dis macunu, yogurt ya da yagli merhemler gibi maddelerin sürülmemesi gerektigini söyledi. Agri için 2-3 gün basit bir agri kesici kullanilabilecegini bildiren Yorulmaz, su kabarciklari varsa patlatilmamasinin faydali olacagini bildirdi. Agri ve sicaklik hissi için günde 3-4 kez nemlendirici krem sürmek, soguk banyo, soguk su ile islatilmis bezleri yanik yerine koymanin da dogru bir davranis olacagini ifade eden Yorulmaz, günes yanigi olustugunda yapilmasi gerekenleri söyle anlatti:

''Günes yanigi oldugunda su kaybi artmistir. Bu nedenle daha çok su içilmelidir. Su kabarciklari patlamis ise üzerindeki ölü deri temiz küçük bir makasla temizlendikten sonra antibiyotikli pomat kullanilabilir. Yanik deri çok temiz tutulmalidir. Günesin zararlarindan korunmak için ultraviole isinlarinin en siddetli oldugu sabah 10.00 ve ögleden sonra 16.00 saatleri arasinda günesten uzak durmak dogru olacaktir. Günese çikmak zorunda kalindiginda genis kenarli sapka, bol, pamuklu kumastan yapilmis hafif giysi giyilerek disari çikilmali, siddetli günes isinlari gözlerde katarakta yol açabileceginden mutlaka UV korumali günes gözlügü ve mutlaka günes koruyuculari kullanilmalidir. Giysilerin cildi günes isinlarindan tümüyle korumadigi unutulmamalidir.''

Alti ayliktan küçük çocuklarin cildi çok daha hassas oldugundan, titanyum dioksit içeren günes koruyuculari kullanilmalisi ve ancak yine de mümkün oldugunca bu yas bebeklerin yazin sabah 10.00 ve aksam 17.00 saatleri arasinda günesten uzak tutulmasi gerektigini belirten Yorulmaz, 6 ayliktan büyük bebeklerin günesten koruyucu krem veya losyonlar sürülerek 5-10 dakika sürelerle günde 2-3 kez genis kenarli bir sapka ve pamuklu, bol ve hafif bir giysi ile günese çikarilabilecegini söyledi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası