Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iki diyabet ilaci tehlikeli

Türkiye’de de kullanilan seker hastaligi ilaçlarindan ikisi tehlikeli bulundu.

ABD’li bilim adamlari, Türkiye’de de kullanilan seker hastaligi (diyabet tip 2) ilaçlarindan "Avandia" ile "Actos"un kalp yetersizligi ve kalp krizine neden oldugunu ileri sürdü. ABD, ilaçlara kisitlama getirmeden önce bagimsiz arastirmacilardan ikinci bir test istedi. Üretici Ingiliz Glaxo Smith Kline sirketi ise "Kalp krizine neden oldugu yönünde kesin kanit yok, prospektüsünde zaten kalp uyarisi var" açiklamasini yapti.

Amerika ve Avrupa basta olmak üzere dünyanin birçok ülkesinde kullanilan ve piyasada "Avandia" ya da "Avendamet" adiyla satilan seker hastaligi ilaci üzerine ABD’de yapilan arastirma, kaygi verici sonuçlar ortaya ikardi. Arastirmanin sonuçlari, New England Journal of Medicine adli derginin mayis sayisinda yayinladi.

GENÇLER IÇIN DE RISK

78 bin seker hastasi üzerinde yapilan arastirma, 1999’dan bu yana piyasada bulunan Ingiliz Glaxo Smith Kline sirketinin ürettigi "Avandia" adli ilaç ile Japon Takeda Farmakoloji sirketinin ürettigi "Actos" adli ilacin kalp yetersizligini 2 kat, kalp krizi riskini ise, yüzde 43 oraninda artirdigini ortaya koydu.

Geçen yil sadece ABD’de 2 milyar dolarlik "Avandia" satan Glaxo Smith Kline, ilacin prospektüsünde uyari bulundugunu açikladi. Ancak North Carolina Wake Forest Üniversitesi’nden Prof. Sonal Singh, "Geçmiste kalp riski bulunmayan, hatta genç yastaki hastalarda bile kalp krizi riskini artirdi" diyerek firmayi yalanladi.

KUTUYA YAZILMALIYDI

Amerikan Ilaç ve Gida Dairesi FDA, Glaxo Smith Kline’in geçtigimiz aylarda, bazi ürünlerinin prospektüsündeki kalp riski uyarisini güncellemek istedigini, ancak bu denli önemli bir uyarinin kapakta ve siyah kutu içine yazilmasi gerektigi için talebin reddedildigini duyurdu. FDA, "Avandia" adli ilaca yönelik kisitlama karari almadan önce ilaçla ilgili bagimsiz bilimadamlari gruplarindan da arastirma talebinde bulundu. Kurum ayrica, Takeda sirketinin Actos, ve Merck & Co sirketinin de "Januvia" adli ilaçlarinin da incelenmesini istedi.

Türkiye’de de kullaniliyor

Avandia, Glaxo Smith Kline (GSK) ilaç sirketinin bir ürünü ve Türkiye’de ayni isimle satisi devam ediyor. Actos ise Lilly’nin bir ürünü, ancak Türkiye’de bu isimle mevcut degil. Bilim Ilaç tarafindan üretilen jenerigi "Glifix" var. Jenerik ilaçlar ve asillarinda etken maddeleri ayni oldugundan, bu ilaçlarin her ikisinin de Türkiye’de eczanelerde satildigini söylemek mümkün. Simdiye kadar herhangi bir toplatma karari alinmadi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası