Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Iki diyabet ilaci tehlikeli

Türkiye’de de kullanilan seker hastaligi ilaçlarindan ikisi tehlikeli bulundu.

ABD’li bilim adamlari, Türkiye’de de kullanilan seker hastaligi (diyabet tip 2) ilaçlarindan "Avandia" ile "Actos"un kalp yetersizligi ve kalp krizine neden oldugunu ileri sürdü. ABD, ilaçlara kisitlama getirmeden önce bagimsiz arastirmacilardan ikinci bir test istedi. Üretici Ingiliz Glaxo Smith Kline sirketi ise "Kalp krizine neden oldugu yönünde kesin kanit yok, prospektüsünde zaten kalp uyarisi var" açiklamasini yapti.

Amerika ve Avrupa basta olmak üzere dünyanin birçok ülkesinde kullanilan ve piyasada "Avandia" ya da "Avendamet" adiyla satilan seker hastaligi ilaci üzerine ABD’de yapilan arastirma, kaygi verici sonuçlar ortaya ikardi. Arastirmanin sonuçlari, New England Journal of Medicine adli derginin mayis sayisinda yayinladi.

GENÇLER IÇIN DE RISK

78 bin seker hastasi üzerinde yapilan arastirma, 1999’dan bu yana piyasada bulunan Ingiliz Glaxo Smith Kline sirketinin ürettigi "Avandia" adli ilaç ile Japon Takeda Farmakoloji sirketinin ürettigi "Actos" adli ilacin kalp yetersizligini 2 kat, kalp krizi riskini ise, yüzde 43 oraninda artirdigini ortaya koydu.

Geçen yil sadece ABD’de 2 milyar dolarlik "Avandia" satan Glaxo Smith Kline, ilacin prospektüsünde uyari bulundugunu açikladi. Ancak North Carolina Wake Forest Üniversitesi’nden Prof. Sonal Singh, "Geçmiste kalp riski bulunmayan, hatta genç yastaki hastalarda bile kalp krizi riskini artirdi" diyerek firmayi yalanladi.

KUTUYA YAZILMALIYDI

Amerikan Ilaç ve Gida Dairesi FDA, Glaxo Smith Kline’in geçtigimiz aylarda, bazi ürünlerinin prospektüsündeki kalp riski uyarisini güncellemek istedigini, ancak bu denli önemli bir uyarinin kapakta ve siyah kutu içine yazilmasi gerektigi için talebin reddedildigini duyurdu. FDA, "Avandia" adli ilaca yönelik kisitlama karari almadan önce ilaçla ilgili bagimsiz bilimadamlari gruplarindan da arastirma talebinde bulundu. Kurum ayrica, Takeda sirketinin Actos, ve Merck & Co sirketinin de "Januvia" adli ilaçlarinin da incelenmesini istedi.

Türkiye’de de kullaniliyor

Avandia, Glaxo Smith Kline (GSK) ilaç sirketinin bir ürünü ve Türkiye’de ayni isimle satisi devam ediyor. Actos ise Lilly’nin bir ürünü, ancak Türkiye’de bu isimle mevcut degil. Bilim Ilaç tarafindan üretilen jenerigi "Glifix" var. Jenerik ilaçlar ve asillarinda etken maddeleri ayni oldugundan, bu ilaçlarin her ikisinin de Türkiye’de eczanelerde satildigini söylemek mümkün. Simdiye kadar herhangi bir toplatma karari alinmadi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası