Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Insan Kaynaklarinin Yeni Ugrasi: Saglik

Artik çalisan bagliliginda özel saglik sigortasi, sirket doktoru gibi degerler arti bir özellik olmaktan çikti. Insan kaynaklarinin is alanina bir yenisi daha eklendi: Saglik. ABD’de sirketler, psikolojik sagligin da devami için ofise masaj koltugu ya da vitamin bar koymaya baslarken, Türkiye’de durum nasil? Saglikta en yeni egilimler Yenibiris Dünyasi’nda. Derginin Temmuz sayisi, seçkin kitabevlerinde satisa sunuldu.

Bireylerin ve kurumlarin is ve aday arama süreçlerini hizlandiran, Türkiye’nin is ve insan kaynaklari sitesi Yenibiris.com, Yenibiris Dünyasi dergisinin Temmuz sayisinda kapak konusu olarak kurumlardaki en yeni saglik uygulamalarini ele aliyor.

Insan kaynaklari yöneticileri artik sadece alisilageldik politikalari uygulamakla kalmiyor, farklilik yaratacak uygulamalari da benimsiyorlar. Saglik konusu da bunlardan sadece biri. IK yöneticilerinin kendilerine su sorulari sormalari gerekiyor:

- Ruh ve beden sagligi yerinde olmayan bir insanin kendisine, sirketine, müsterilerine ve takim arkadaslarina ne gibi bir yarari dokunur?

- Böyle bir çalisanimi takimdan uzaklastirmam etik midir?

- Her insanin bu gibi problemleri olabilir düsüncesiyle, saglik problemlerine bastan müdahale edecek bir çözümüm var mi?

Ingiltere’de yapilan bir arastirmaya göre, saglik problemleri eskisine oranla çok daha maliyetli olmaya basladi. Sagligi yerinde olmayan çalisanlarin verimlilikleri yüzde 20 daha düsük oluyor. Ve çalisanlarin yüzde 30’a yakin bir kisminin da “sagligi yerinde olmayan” kategorisine rahatlikla girebilecegi de sasirtici bir baska sonuç. Özellikle stres, uykusuzluk, bedenen formda olmama, kötü diyetler gibi birçok sey de üretkenlige ve verimlilige darbe vuran önemli etkenler.

Verimlilik ve üretkenlik söz konusu oldugunda sirketler, saglik konusunu eskiye oranla daha ciddiye almaya basladilar. Saglik konusu sadece çalisani degil, organizasyonu da ilgilendiriyor. Globallesme ve degisim; insanoglunu bir yandan besliyor ve bir yandan da hasta ediyor. Bundan 50 yil önce adi sani duyulmayan hastaliklar listesi giderek uzamaya basladi. Stres, lejyoner, yeni alerji tipleri, yiyecek-içecek kalitesinin degismesinden kaynaklanan kanser vb. hastaliklarin artisi, yerkürenin hastalanmasindan dogan saglik problemleri ve daha niceleri...

Peki, insan kaynaklari departmanlari saglik konusunda ne kadar efor harciyorlar? Örnegin insan kaynaklari departmanlarina saglik konusunun önceligi soruldugunda, yaridan fazlasi hep ayni cevabi veriyor; “Önce Saglik”. CEO’lar üzerinde yapilan arastirmada da benzer sonuçlar ortaya çikiyor. Ancak arastirmanin söyle negatif bir sonucu da var ki, gerçekten sasirtici: Soruya yanit veren insan kaynaklari departmanlarinin yüzde 42’lik bir kismi da sagligin bir “öncelik” degil bir “sorun” oldugunu belirtiyor. Bu “sorun”u çözmek için ise pek çok farkli yöntem deneniyor: Sirket içi vitamin bar, masaj koltuklari – yataklari, kadrolu psikologlar, daha saglikli çalisma ortamlari vb. Bunlardan özellikle ilk ikisi ABD’de hizla yayginlasiyor.

Türkiye’de durum nasil? Özellikle kadrolu psikolog konusunda Türkiye’deki durumu degerlendiren Davranis Bilimleri Enstitüsü kurucusu Uzman Psikolog Emre Konuk, sirket içinde psikolog uygulamasinin gizlilik ile ilgili birtakim nedenlerden dolayi saglikli islemedigini ifade ediyor. Konuk ayrica, sirketin tuttugu bir psikologa, yöneticilerle ilgili sorunlarin anlatilmasinda sikinti yasandigini izlediklerini belirtiyor. Özel saglik sigortasi, sirket doktoru gibi klasik uygulamalarin disina çikan sirketlerden örnekler ve konuyla ilgili arastirmalarin detaylari Yenibiris Dünyasi dergisinde.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası