Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


BOTOX MUCIZE MI?

Botox, tüm dünyada amaç ve sonuçlari ögrenildikçe kullanimi artan, en kolay kirisik yoketme yöntemi olarak biliniyor.

Ancak ismi sik duyulsa da ve her zaman gündemde olsa da botox hakkinda bilinmeyen çok sey var.

Kisa bir zaman öncesine kadar pek çok nörolojik hastaligin tedavisinde kullanilan botox, son yillarda estetik amaciyla kullanilmaya baslandi.

Birçok kisinin kirisiklik tedavisinde en çok tercih ettigi yöntem olan botox, estetik amaciyla da son yillarda yaygin olmasina karsin, yanlis bilinen birçok noktasi var.

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmani Prof. Erol Kislaoglu botox hakkinda bilinmeyenleri, merak edilenleri ve dikkat edilmesi gerekenleri anlatti:

“Botox, zamanla yüzde olusan derin ve yeni baslamis mimik kirisikliklarinda, çizgilerde uygulanan cerrahi olmayan bir uygulamadir. Clostridum Botulinum adli bakteriden üretilen dogal, saflastirilmis bir proteinin kirisikliga yol açan kaslara çok ince uçlu bir enjektör ignesi ile düsük dozlarda verilmesiyle uygulanir. “

-Botox sadece kozmetik amaçli bir ilaç midir?

Ilacin ilk kullanim alani estetik degildir. Pek çok nörolojik hastalik , serebral palsi, göz tikleri ve sasilikta kullanilmistir, kullanilmaya devam edilmektedir. Bu uygulamalar esnasinda fark edilmistir ki; kas arasinda ve göz çevresindeki kirisikliklar yok olmustur. Bunun üzerine arastirmalar yapilarak estetik ve kozmetik alanlarda kullanimi baslamis ve alinan sonuçlarin son derece iyi olmasindan dolayi yayginlasmistir.

-Botox felç mi eder?

Enjekte edilen kasta sinir hücreleri araciligiyla kasilma emri veren iletiyi geçici süre durdurmaktir. Yani felç eder bilgisi yanlistir. Uygulanmasi son derece basittir. 5 dakika içerisinde yapilir. Etkisi ise 1 haftada tam olarak görülür. Ilk uygulamada süresi 4 ay iken daha sonraki uygulamalarda süre 6 ay olur. Kirisikliga yol açan kaslara serum fizyolojik ile seyreltilerek enjekte edilmektedir, enjeksiyondan sonra kas içinde yayilarak dagilir. Uygulama alanlari alin, kas arasi, göz çevresindeki kaz ayagi dedigimiz çizgiler, üst dudak ve boyundaki çizgilerdir. Ayni zamanda koltuk alti, el ve ayak terleme probleminde de tedavi maksatli uygulamalar yapilabilir.

-Donuk ve ifadesiz bir görüntüye neden olur mu?

Donuk surat ifadesi ise yanlis bilinen bir duyumdur. Bu hastanin istegi ve hekimin arasindaki diyologa baglidir. Her insanin beklentisi ve doktorun kabiliyeti farklidir. Örnegin bir hasta kas çatmaktan memnun degilken bir digeri isi yada çevresi geregi bu mimigin kalmasini isteyebilir. Ya da biri için kaz ayaklarinin yok olmasi bir digeri kaslarinin kalmasini isteyebilir.

Önemli olan hastanin istegi ve doktorun bunun bilincinde olarak uygulamayi ve dozu dogal görünümü bozmadan ayarlamasidir.

-Botox yapildigi belli olur mu?

Botox uygulamasini yaptiranlar genellikle anlasilmasini istemezler. Bu yüzden dogal teknikler gelismistir. Dozlari düsük tutup bir yere enjekte etmektense birkaç kasa azar azar enjekte ederek hem dogal görüntüyü koruyup hem de kirisikliklarin yok olmasini saglayabiliyoruz. Sizde yaptirmayi planliyor ve belli olmasindan endise ediyorsaniz, kaslarinizin çok kalkmasini istemezseniz sonuç tam istediginiz gibi olacaktir.

-Botox un yeni kirisikliklara neden oldugu dogru mu?

Botox un bazi kirisikliklari yok edip baska yerlerde yeni kirisiklara neden oldugu söylenmekte, olan ise; yatay çizgiler yok oldugundan dikey çizgilerin göze çarpmasindan ibarettir. Yani yeni oldugu söylenen kirisikliklar zaten var olan fakat diger çizgiler daha derin oldugu için göze batmayan çizgilerdir. Bir de hastanin istegine bagli olarak yapilan kas kaldirma isleminde uygulandiginda alin çizgileri olusabilir. Bunun haricinde yeni kirisikliklara neden oldugu bilgisi yanlistir.

-Yan etkileri varmi?

Botox un bilinen hiç yan etkisi yoktur. Etkisi sadece uygulama bölgesiyle sinirlidir, 24 saat içerisinde vücuttan atilir ve en önemlisi maksimum etkisi yani kaslardaki gevseklik 6 aydir. Uygulama aninda igneye bagli kizarikliklar ise gündelik hayatta kullandigimiz makyaj malzemeleriyle kolayca kapatilabilir. Etkisi geçtikten sonra yeniletmenizde hiçbir sakinca yoktur ve herhangi bir sinirlama olmaksizin ömür boyu kullanabilirsiniz.

-Dudak ve yüz dolgunlastirmada kullanilir mi?

Botox un islevi kas hareketlerini zayiflatmak oldugundan dolgu maddeleriyle kiyaslamak yanlis olacaktir. Dudak üzerindeki ince çizgilerde kullanilmakta ancak dolgu maddesi gibi dudak ya da yüz dolgunlastirmakta kullanilmamaktadir. Yani botox insani sisirir demek tamamen yanlistir.

-Sahte botox var mi?

Botox la ilgili en önemli konulardan biri de botox un belli bir kalitesi ve dozunun olmasidir. Piyasada bazi uzakdogu ürünü kopya ilaçlar oldugunu ve bunlarin çok ucuza yapildigini duymakla beraber bu ürünleri doktorlarin kullandigini düsünmüyorum. Her ne kadar basit bir islem gibi görünsede Botox uygulayabilmek için muhakkak anotomi bilgisi gerekmektedir. Sadece ve sadece bu isin uzmani olan doktorlar tarafindan uygulanmalidir.

-Kremlerin botox etkisi dogru mu?

Son dönemde botox etkisine sahip oldugu söylenen pek çok krem ve benzeri ürün görmekteyiz. Nitekim botox kesinlikle kremlere katilabilecek ve yüze sürülerek etki edecek bir madde degildir. Kaslara enjekte edilmelidir, oysa kremler tamamen cilt yüzeyine uygulanirlar, dolayisiyla sadece yüzeysel ince cilt kirisikliklarinda etkili olabilirler. Botox ise dinamik kaslara bagli derin kirisiklarda etkilidir. Bunlarda alindaki, göz çevresindeki, dudak ve boyundaki kirisikliklardir. Kisaca söylemek gerekirse hiçbir krem botox un etkisini saglayamaz.

-Bagimlilik yapar mi?

Tüm bunlara ilaveten botox un insanlarin üzerinde son derece olumlu etkileri vardir. Insanlar uygulamanin ardindan yavas yavas kirisikliklarinin yok oldugunu, sinirlenseler de kaslarini çatamadiklarini fark ederler. Ve sonuçta çok daha iyi hissederler ve sürekli yaptirmakta hiçbir sakinca olmadigindan 6 ayda bir yenilemektedirler.

BOTOX’LA ILGILI YANLIS BILINENLER

1. Botox yilan zehridir.

Botox bakteriden elde edilen siradan denebilecek bir ilaç. Neredeyse bütün antibiyotikler ayni yöntem ile elde ediliyorlar ve hepsi bakterilerin kendilerini korumak için salgiladiklari maddeler. Yilanlar ile bir alakasi yoktur.

2. Botox felç yapar.

Felç ile bir kasin hareket yetenegini sonsuza kadar kaybetmesini ifade ediyorsak yanlis. Botox verilen kaslar dört ile alti ay arasinda sinirlerden uyari alamaz ve hareketsiz kalir. Daha sonra hiçbir sey olmamis gibi eski hareketlerine devam ederler.

3. Botox ifadesiz bir yüz yapar.

Botox büyük ölçüde alinda uygulaniyor. Buradaki hareketsizlik de sadece kaslarinizi çatmaniza engel olur ki bu sadece ifadenizi yumusatir. Karakter rolleri oynayan bir aktör ya da aktris degilseniz ifadenizdeki bu degisiklik kimseyi rahatsiz etmez.

4. Botox sadece güzellik amaciyla kullanilan kozmetik bir ilaçtir.

Çok yanlis. Botox yillarca felçli hastalarin tedavisinde kullanildi. Estetik amaçlar ile kullanilmasi çok yeni. Türkiye’de kullanilan ilaç miktarinin hala %70’i gerçek hastalara kullaniliyor.

5. Botox bir dolgu maddesi gibi dudaklari yüzü sisiriyor.

Botox verilen bir bölge sismez. Botox dolgu maddesi degildir. Dolgu maddeleri ayri bir gruba giriyorlar.

6. Botox dogal degil ve sagliga zararli.

Bilinen hiçbir yan etkisi ve zarari yok. Aspirin ne kadar dogal degilse botox da o kadar degil. Ya da yilan zehiri dogal olmasina karsin bir insani öldürebilir. Her dogal iyi, her dogal olmayan kötüdür denemez!

7. Botox yaptiranlar seytan gibi görünüyor.

Bu da tamamen ilaci veren kisiye bagli. Botox kaslari kaldirabilir ama bu kontrollü bir sekilde olur.Tamamen doktorun elindedir.

kislaoglu@gmail.com
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası