Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicak hava, varisleri azdiriyor

Varis hastalari, güneste fazla kalmamali

Çöl sicaklarinin etkili oldugu yaz aylarinda varis hastalarinin sikayetleri artiyor. Damarlari genisleten sicak hava, hastalarin hayatini olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, varislilere güneste fazla kalmamalarini, ayrica sabah ve aksam saatlerinde varisli bölgelerine soguk suyla masaj yapmalarini öneriyor.

Sema Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Dr. Askin Ali Korkmaz varislerin bacaklardaki toplardamarlarin uzamasi, genislemesi ve kivrimlasmasiyla meydana geldigini söyledi. Ögretmen ve tezgâhtar gibi sürekli ayakta çalisanlarla, masa basinda uzun süre hareket etmeden görev yapan kisilerde varisin daha çok görüldügünü belirten Askin Ali Korkmaz, “Ayrica kadinlarda ve yaslilarda varis riski artiyor. Öte yandan gebelerde ve sismanlarda varis olusumu daha sik gözleniyor.” dedi. Varisin, toplumda çok sik rastlanan bir saglik sorunu oldugunu vurgulayarak, Türkiye’de yaklasik 5 milyon varis hastasi bulundugunu kaydetti.

Varislerin ilerlemesi halinde bacaklarda agri ve agirlik hissine yol açtigini hatirlatan Dr. Korkmaz, “Sisen damarlarda kirli kanin birikmesine bagli olarak gece kramplari ve ödem gibi sorunlara da rastlaniyor. Bacaklarda yanma, kasinti, deride döküntü ve lekeler de sik karsilasilan sikayetler arasinda yer aliyor.” seklinde konustu. Sicak yaz aylarinda varis sikayetlerinin arttigina dikkat çeken Korkmaz, hastalari uyardi. Varis sikayeti olanlardan sicak ortamlarda fazla bulunmamalarini isteyerek, “Eger sikayetleriniz artarsa varisli bölgelerinize soguk suyla masaj yapin.” tavsiyesinde bulundu.

Varisin tedavi yöntemleri

Dr. Askin Ali Korkmaz, pek çok insanin hayatini olumsuz etkileyen varislerin artik etkili yöntemlerle tedavi edilebildigini anlatti. Çok ilerlemeyen vakalarda varis çoraplariyla basarili sonuçlar alindigini kaydetti. Küçük varislerde ise skloterapi adi verilen yöntemle damara büzücü bir madde verildigini ve böylece sisligin ortadan kaldirildigini aktardi. Ayrica bazi durumlarda damarlari kuvvetlendirici ilaçlarin da kullanildigini bildirdi.

Ilerlemis vakalarda cerrahi yöntemlere basvuruldugunu dile getiren Askin Ali Korkmaz “Eskiden yapilan varis ameliyatlarinda bacakta iz kalirdi. Hasta uzun süre yatardi. Ancak simdi pake ekstirpasyonu adi verilen yeni bir ameliyat yöntemi uyguluyoruz. Hastayi uyutmadan lokal anesteziyle gerçeklestirdigimiz islemde iz kalmiyor, üstelik ayni gün taburcu ediyoruz.” bilgisini verdi.

Varis hastalari sicak havalarda ne yapmali?

Yazin günese fazla çikmayin.
Sauna, hamam gibi sicak ortamlarda bulunmayin.
Varisli bölgelerinize soguk suyla masaj yapin.
Uzun süre hareketsiz durmayin.
Kilo almamaya dikkat edin.
Varis çorabi kullanin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası