Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sicak hava, varisleri azdiriyor

Varis hastalari, güneste fazla kalmamali

Çöl sicaklarinin etkili oldugu yaz aylarinda varis hastalarinin sikayetleri artiyor. Damarlari genisleten sicak hava, hastalarin hayatini olumsuz etkiliyor. Uzmanlar, varislilere güneste fazla kalmamalarini, ayrica sabah ve aksam saatlerinde varisli bölgelerine soguk suyla masaj yapmalarini öneriyor.

Sema Hastanesi Kalp Damar Cerrahisi Uzmani Dr. Askin Ali Korkmaz varislerin bacaklardaki toplardamarlarin uzamasi, genislemesi ve kivrimlasmasiyla meydana geldigini söyledi. Ögretmen ve tezgâhtar gibi sürekli ayakta çalisanlarla, masa basinda uzun süre hareket etmeden görev yapan kisilerde varisin daha çok görüldügünü belirten Askin Ali Korkmaz, “Ayrica kadinlarda ve yaslilarda varis riski artiyor. Öte yandan gebelerde ve sismanlarda varis olusumu daha sik gözleniyor.” dedi. Varisin, toplumda çok sik rastlanan bir saglik sorunu oldugunu vurgulayarak, Türkiye’de yaklasik 5 milyon varis hastasi bulundugunu kaydetti.

Varislerin ilerlemesi halinde bacaklarda agri ve agirlik hissine yol açtigini hatirlatan Dr. Korkmaz, “Sisen damarlarda kirli kanin birikmesine bagli olarak gece kramplari ve ödem gibi sorunlara da rastlaniyor. Bacaklarda yanma, kasinti, deride döküntü ve lekeler de sik karsilasilan sikayetler arasinda yer aliyor.” seklinde konustu. Sicak yaz aylarinda varis sikayetlerinin arttigina dikkat çeken Korkmaz, hastalari uyardi. Varis sikayeti olanlardan sicak ortamlarda fazla bulunmamalarini isteyerek, “Eger sikayetleriniz artarsa varisli bölgelerinize soguk suyla masaj yapin.” tavsiyesinde bulundu.

Varisin tedavi yöntemleri

Dr. Askin Ali Korkmaz, pek çok insanin hayatini olumsuz etkileyen varislerin artik etkili yöntemlerle tedavi edilebildigini anlatti. Çok ilerlemeyen vakalarda varis çoraplariyla basarili sonuçlar alindigini kaydetti. Küçük varislerde ise skloterapi adi verilen yöntemle damara büzücü bir madde verildigini ve böylece sisligin ortadan kaldirildigini aktardi. Ayrica bazi durumlarda damarlari kuvvetlendirici ilaçlarin da kullanildigini bildirdi.

Ilerlemis vakalarda cerrahi yöntemlere basvuruldugunu dile getiren Askin Ali Korkmaz “Eskiden yapilan varis ameliyatlarinda bacakta iz kalirdi. Hasta uzun süre yatardi. Ancak simdi pake ekstirpasyonu adi verilen yeni bir ameliyat yöntemi uyguluyoruz. Hastayi uyutmadan lokal anesteziyle gerçeklestirdigimiz islemde iz kalmiyor, üstelik ayni gün taburcu ediyoruz.” bilgisini verdi.

Varis hastalari sicak havalarda ne yapmali?

Yazin günese fazla çikmayin.
Sauna, hamam gibi sicak ortamlarda bulunmayin.
Varisli bölgelerinize soguk suyla masaj yapin.
Uzun süre hareketsiz durmayin.
Kilo almamaya dikkat edin.
Varis çorabi kullanin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası