Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


2007 Uluslararasi Aspirin Ödülü Açiklandi

Uluslararasi Aspirin® Ödülü Stockholm’de 13. Uluslararasi Basagrisi Kongresi’nde düzenlenen tören ile sahibini buldu. 2007 Uluslararasi Aspirin® Ödülü’nün sahibi Alman Essen Üniversitesi Nöroloji Hastanesi Bashekimi Prof. Hans-Christoph Diener oldu. Prof. Diener, Aspirin’in etken maddesi asetilsalisilik asit (ASA)’ in migren tedavisindeki etkisini kanitlayan çalismasi ile ödülü almaya hak kazandi.

Dünya çapinda 12 yildir düzenlenen Uluslararasi Aspirin® Ödülü, Stockholm’de düzenlenen Uluslararasi Basagrisi Konferansi’nda düzenlenen tören ile açiklandi. Yüz yili askin süredir tip dünyasinin hizmetinde olan Aspirin® in yeni etki mekanizmalarinin ortaya çikmasini tesvik eden Uluslararasi Aspirin® Ödülü bu yil migren tedavisindeki etkisini kanitlayan çalismaya verildi.

Prof. Diener’in gerçeklestirdigi klinik arastirmalar, asetilsalisilik asidin migren ataklarina karsi mücadelede sumatriptan ilaçlari kadar etkili oldugunu kanitliyor. Prof. Dr. Diener’in arastirmasina göre 1.000 miligram Aspirin® alindiktan iki saat sonra migren agrisini dindiriyor. Aspirin® diger migren ilaçlarina göre daha az yan etkisi olmasi ve ekonomik olusuyla da dikkat çekiyor. Prof. Diener ve ekibi bir baska çalismada da sese ve isiga karsi hassasiyet ve bulanti gibi migrene eslik eden semptomlarin hafifletilmesinde de Aspirin®’in sumatriptan kadar etkili oldugunu gözler önüne seriyor.

Uluslararasi Aspirin® Ödülü bagimsiz Bilim Danisma Kurulu Baskani Prof. Jürgen Meyer Prof. Hans-Christoph Diener’in kapsamli arastirmalarindan ötürü 2007 Aspirin® Ödülü’ne layik bulundugunu açikladi. Prof. Meyer, “Prof. Diener ve ekibinin migren ataklarina karsi ASA’nin reçeteyle verilen triptanlar kadar etkili oldugu sonucunu kanitlayan arastirmasi, bas agrisi ve migren hastalarina sunulan tedavi seçenekleri açisindan önemli bir adimdir” dedi.

Uluslararasi Aspirin® Ödülü’nün kendisi için büyük bir onur odugunu belirten Prof. Diener ise “Bas agrisi, genel olarak toplumun yeterince dikkatini çekmeyen ciddi bir hastaliktir. Dünya Saglik Örgütü migrenin kadinlarda onikinci en ciddi hastalik oldugunu belirtiyor. Onun için bu çalisma ve ödül migrenin etkin bir sekilde tedavi edilebilecegine dikkatleri çekmesi açisindan oldukça önemlidir” dedi.

Uluslararasi Aspirin® Ödülü ile ilgili bir degerlendirme yapan Bayer HealthCare Saglik Ürünleri Avrupa Bölge Baskani Kurt Soland ise “Bas agrisi ve migren hastalari için daha fazla tedavi seçeneginin kesfedilmis olmasini Hans-Christoph Diener gibi bilim adamlarina borçluyuz. Bu yaygin hastaligin arastirilmasi ve asetilsalisilik asidin diger endikasyonlarinin kesfi için bu ödülün Prof. Diener ve ekibini cesaretlendirecegine inaniyoruz”dedi.

Prof. Diener, gerçeklestirdigi kapsamli arastirmalarinin karsiliginda, 2007 Uluslararasi Aspirin® Ödülü’nün yani sira arastirmalarinda kullanmak üzere toplam 20.000 Euro para ödülünü de almaya hak kazandi.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası