Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


SAVASÇI KIZLAR KARNELERINI ALDILAR!

10 sene önce 600 gram olarak dünyaya gelen ve 100 gün boyunca VKV Amerikan Hastanesi Yeni Dogan Yogun Bakim Ünitesi’nde verdikleri yasam mücadelesini kazanan Mina ve Sena kardesler karne heyecanlarini doktorlari ile paylastilar.

VKV Amerikan Hastanesi Yeni Dogan Yogun Bakim Ünitesinde 10 sene önce prematüre olarak dünyaya gelen Mina ve Sena kardesler, birlikte yasam mücadesi verdikleri doktorlari ile hem karne sevinçlerini paylastilar hem de dogum günlerini kutladilar.

10 sene önce erken dogum riski ile gebeliginin 6. ayinda hastaneye kaldirilan anne Ferah Atalik yasanan süreci söyle anlatiyor: “Gebeligimin 5. ayinda dogum süreci zaten hafif hafif baslamisti, 6. ayda ise erken dogum riski ile hastaneye kaldirildim. Hastaneye yattiktan 2 gün sonra doguma alindim. Bebeklerimin cigerlerinin tam olarak gelisebilmesi için doktorlar dogumu özellikle geciktirmeye çalistilar ve beni, 19 Haziran sabahi saat 9’da ameliyata almaya karar verdiler. Mina 630 gram, Sena ise 600 gram olarak dogdu. Bebeklerim, 100 gün süre ile yenidogan yogun bakim ünitesinde hayata tutunmaya çalistilar. Gün asiri süt getiriyordum. Mina bir takim ameliyatlardan geçti. Gözlerinde körlük riski vardi ve sonucu 10 gün sonra alacaktik. Durumunun ne olacagi belli degildi, hiç göremeyebilirdi. O üzüntüleri yasarken 10 gün boyunca sürekli geceleri uykumda agladigim günleri hatirliyorum. 100. günün sonunda Sena 1 kilo 800 gram, Mina ise 2 kilo 200 gram olarak hastaneden ayrildik. Fakat hastanemizin degerli hemsireleri yaklasik 45 gün boyunca 13’er saat vardiyali olarak evimize gelerek bize yardimci olmaya devam ettiler.”

Mina ve Sena kardesler için “Savasçi Kizlar” ifadesini kullanan VKV Amerikan Hastanesi Yeni Dogan Yogun Bakim Ünitesi Sefi Dr. Gülnihal Sarman, uygulamalari söyle açikliyor: 10 sene önce Türkiye’deki uygulamalar açisindan bizler de yeniydik, ünitemiz yeni kurulmustu. Mina ve Sena yasamin sinirinda dogmus 25 haftalik bebeklerdi. Bebekleri sürekli takip altinda tutmamiz gerekiyordu çünkü durumlari an ve an degisebiliyordu. Ben ve Dr. Pinar Dayanikli o zamanlar bebeklerin baslarindan bir saniye bile ayrilmadan haftalar geçirdik. Ilk bir hafta her zaman beyin kanamasi açisindan riskli dönemdir. Bir haftanin sonunda yaptigimiz beyin ultrasonlarinda kanamanin olmadigini görmek, çabalarimizin ileriye yönelik çok güzel bir yatirim
olduguna isaretti. Sonuçlarini simdi görebiliyoruz: Sena ve Mina, normal okula gidiyorlar, 3. sinifi bitirdiler ve kolay bir Türkçe ile yazilmamis olan bir karti dahi rahatlikla okuyabildiler. Bunlar, görme ve isitme duyularinin, beyinleri ile iyi bir koordinasyon içinde çalistigini gösteren verilerdir. 100 gün boyunca ünitede verilen yasam mücadelesinde çok inisli çikisli anlar yasadik; özellikle bir kardesin solunum makinesi tedavisi uzun sürdü. Ama Mina ve Sena gerçekten savasçi kizlardi. Mina 4 tane ameliyat oldu, körlük açisindan risk tasiyordu. Simdi ise lensle görme yetisi gayet iyi ve okulun en basarili ögrencisi. Bu basariyi görmek bizim için en büyük mutluluk.”

Premature bebek dünyaya getiren ailelere bebekleri ile siki baglar kurmalarinin önemini vurgulayan VKV Amerikan Hastanesi Yeni Dogan Yogun Bakim Ünitesi Sefi Dr. Gülnihal Sarman, “Yogun bakim üniteminizin felsefesi ‘anne kucaginda ileri teknoloji’ oldugu için, anne ve babayi asla yogun bakim ünitesinden soyutlamiyoruz” diyor. Dr. Gülnihal Sarman, “Anne ve babalarin bebeklerini mümkün oldugu kadar her gün ziyaret etmelerini sagliyoruz. Hapishane gibi, küvezin ufak camlari arasindan bakan anne babalar olmalarini istemiyoruz. Anne babalar için çok yikici olan bu süreçte ne kadar bilgili olurlarsa, bebeklerine ne kadar yakin olabilirlerse anne baba bagi o oranda kuvvetli gelisiyor. Bu nedenle bebegin ebeveynleriyle cilt cilde geldigi ‘kanguru’ bakimi dedigimiz bir bakim uyguluyoruz. Burada bebekler ne kadar hasta olsalar da annelerinin gögüslerine konuluyorlar ve anneleriyle birlikte kaliyorlar. Hatta bazen beslenmeleri ve solunum tedavileri anne üzerinde çiplak ten temasi ile devam ediyor.” sözleri ile de kanguru bakimina dikkat çekiyor.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası