Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HP-Armakom-Turkcell’den 112 Acil Devrimi!

HP, Armakom ve Turkcell, 112 Acil ekiplerini son teknolojiyle donatarak, saglik alaninda önemli bir isbirligine imza atiyor.

7 gün 24 saat kesintisiz hizmet veren ve en ufak bir hatanin can kaybi ile ödenebildigi 112 Acil ambulans servislerinde, Armakom tarafindan gelistirilen uygulamalar, HP ürün ailesi ve Turkcell GPRS altyapisi ile tam bir entegrasyon içinde çalisiyor.

Sistem nasil çalisiyor?

Dört yili askin bir süredir devam eden çalismalar sonucu gelistirilen sistem 30’a yakin ilin 112 Acil ambulans servislerinde kullanilmaya basladi. Yurtdisindaki örneklerine göre çok daha ileri teknolojiler ile gelistirilen sistemde, özellestirilmis çagri merkezi uygulamalari ile çagrilar bilgisayar ortaminda karsilaniyor; asilsiz çagrilar otomatik olarak engelleniyor. Tüm telefon ve telsiz görüsmeleri sunucular üzerinde özel bir sistem ile kayit altina aliniyor. Arayan telefon numarasindan otomatik olarak adres tespiti yapiliyor ve olay yeri sayisal haritalar üzerinde belirleniyor. Ekipler GPS uydulari ve sayisal haritalar sayesinde olay yerine yönlendiriliyor ve olay bölgesinden anlik olarak bilgi aktarimi yapiliyor. Hastaneler, ambulans daha yolda iken önceden haberdar ediliyor; hastanelerdeki bos yatak durumlari ve nöbetçi personeller Komuta Kontrol Merkezi’nden çevrimiçi (online) olarak izlenebiliyor.

Turkcell'in kesintisiz ve güvenilir altyapisi ile iletisim saglayan sistemde, HP iPAQ hw6515 cep bilgisayarlari ve Armakom’un tamami Türk mühendisleri tarafindan ve Türkiye’de gelistirilen uygulamalari ile donatilan ambulans ekipleri, cihazin GPS özelligi sayesinde Komuta Kontrol Merkezi tarafindan 7 gün 24 saat sayisal haritalar üzerinde izlenebiliyor. Ekipler kendi bulunduklari yeri, diger ambulans ekiplerini, olay bölgesini ve gidilecek yolu cihaz üzerindeki sayisal harita üzerinde görebiliyorlar. Cihazin entegre kamerasi sayesinde, olay bölgesinde ve ambulans içinde çekilen fotograflar otomatik olarak merkeze aktariliyor. Merkez ve ekipler arasinda iki yönlü mesajlasma imkani sunuluyor; görev formlari merkeze on-line olarak aktariliyor; hastaneler ile bilgi paylasimi saglaniyor ve sesli görüsme yapilabiliyor. Yöneticiler, tüm olanlari cep bilgisayarlarindan anlik olarak takip edebiliyorlar. Ambulanslari, cep bilgisayarlarindaki sayisal haritalar üzerinde görebiliyor, Komuta Kontrol Merkezi’nde kimlerin görev yaptigi, güncel vakalarin durumu, günlük istatistikler gibi verilere aninda ulasabiliyorlar.

Halen Il Saglik Müdürlükleri bünyesinde uygulanan sistem, 112 Acil, 110 Yangin Ihbar, 155 Polis Imdat gibi tüm acil durum merkezlerinin yakin gelecekte tek bir merkezden yönetilmesine olanak saglayacak sekilde tasarlanmis bulunuyor.

Bir örnek: Gaziantep 112 Acil

HP, Armakom ve Turkcell tarafindan hayata geçirilen sistemi kullanan Gaziantep 112 Acil, uygulamanin faydalarini çok kisa bir sürede görmeye basladi. Sistem hakkinda bir açiklama yapan Gaziantep Il Saglik Müdürlügü 112 Sube Müdürü Dr. Ilyas Deveci Hidiroglu sunlari ifade ediyor: “Yeni sistemle operasyonlarimiz tamamen kontrol altina alindi ve vaka ulasim sürelerimiz önemli oranda azaldi. Sistemin getirdigi faydalari her gün gerçek ortamda yasiyoruz. Örnegin, 21 Eylül 2006 tarihinde Küsket Organize Sanayi Bölgesi’nde büyük bir patlama yasanmisti. Patlama bilgisi Komuta Kontrol Merkezimize ulastiginda, harita ekranimizda Nizip ekibimizin olay yerine çok yakin oldugunu gördük ve hemen vakaya yönlendirdik. Ambulans ekibimiz yaklasik 3 dakika içerisinde vakaya müdahale etti ve agir yarali 2 vatandasimizin hayatini kurtardi. Eger biraz daha geç ulassaydik belki de bu vatandaslarimizi kurtaramayacaktik.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası