Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hormon Tüketiyoruz

Tüketici Haklari Dernegi Genel Baskani Turhan Çakar, Tüketici Haklari Dernegi Genel Merkezi'nde düzenledigi basin toplantisinda, Türkiye'de tarim ilaçlari ve hormon kullanimi konusunda görüslerini dile getirdi.

Türkiye'de tarimsal ilaç ve hormon kullaniminin denetimsiz, kontrolsüz, bilinçsiz yapilmasi nedeniyle Türkiye'de kanser hastaliginin adeta patladigini ileri süren Çakar, ''Sayin Tarim Bakani ile gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanimiz, ihraç edilen ürünlerin denetiminin yapilip yapilmadigini tartisirken, ülkemizde neler olup bittigini, çevrenin ve Türk tüketicisinin sagliginin ne durumda oldugunu düsünmüyorlar bile'' diye konustu.

Ingiltere ve Almanya gibi ülkelerin tüketicisinin sagligini düsündügünü ve gerekli denetimi yaptigi belirten Çakar, Türkiye'de isekonuyla ilgili büyük bir denetimsizlik oldugunu ve çiftçilerin tarim ilaçlarini bilinçsiz bir sekilde kullandigini söyledi.

Türkiye'de bugün 117 çesit bitki hormonu kullanildigini, 1400 ayri markada tarim ilaci satildigini ve ithal tarim ilaçlarina yilda yaklasik 150 milyon dolar ödenmekte oldugunu, böceklerde meydana gelen bagisiklik nedeniyle de bu miktarin her geçen gün arttigini belirten Çakar, sunlari söyledi:

''Her yeni tarim ilacina karsi 2-20 yil içinde dayaniklilik gelismistir. 1946 yilinda 11 olan dayanikli böcek sayisi günümüzde 500'ün üzerine çikmistir. Arastirmalara göre, gerek piyasada satilan süt ürünleri ve gerekse insan sütünde pestisit kalintilarinin bulunmasi, tüketiciler için tehlike ve riskin büyüklügünü ortaya koymaktadir. Örnegin, çesitli arastirmacilarin farkli yillarda yaptiklari taramalara göre, Çukurova Bölgesi gibi yogun tarim ilaci kullanilan bölgelerde, anne sütünde dikkat çekici ilaç kalintisi görülmüstür.''

Tarim ilaçlari mevzuatina göre, hasat zamanindan belirli bir süre önce kullanimi durdurulmayan tarim ilaci nedeniyle tarim ürünü üzerinde kalan tarim ilaci kalintisinin etkisinin yikanmakla yok olamayacaginin altini çizen Turhan Çakar, söz konusu ilaçlarin yarardan çok zarar getirdigini bildirdi.

Tarimsal ilaçlarin insan sagligina, topraga, dogaya, suya ve diger canlilara verdigi zararin sayilamayacak kadar çok oldugunu vurgulayan Çakar, konuyla ilgili tüketicilerin bilinci olmasi gerektigini ve yetkililerin acil önlemler almasi gerektigini söyledi. Çakar, söyle devam etti:

''Tarim ilaçlarinin ve hormonlarin mevzuata uygun kullaniminin saglanabilmesi için çiftçi egitilmeli ve çiftçiye hizmet verilmelidir.Çiftçinin tarim ilaci ve hormonu dogru kullanip kullanmadigi periyodikolarak denetlenmelidir. Mevzuata uygun bir sekilde tarim ilaci ve hormon kullanmayanlara yaptirimlar uygulanmalidir. Tarim ilaci kullanimi azaltmaya çalisilirken ekolojik tarima agirlik verilmelidir.''

Tüketicilere de çagrida bulunan Turhan Çakar, ''Tüketicilerimiz birlik olarak Tarim Bakanligi'na ve Saglik Bakanligi'na faks çekerek önlem alinmasini istesinler'' dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası