Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hormon Tüketiyoruz

Tüketici Haklari Dernegi Genel Baskani Turhan Çakar, Tüketici Haklari Dernegi Genel Merkezi'nde düzenledigi basin toplantisinda, Türkiye'de tarim ilaçlari ve hormon kullanimi konusunda görüslerini dile getirdi.

Türkiye'de tarimsal ilaç ve hormon kullaniminin denetimsiz, kontrolsüz, bilinçsiz yapilmasi nedeniyle Türkiye'de kanser hastaliginin adeta patladigini ileri süren Çakar, ''Sayin Tarim Bakani ile gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanimiz, ihraç edilen ürünlerin denetiminin yapilip yapilmadigini tartisirken, ülkemizde neler olup bittigini, çevrenin ve Türk tüketicisinin sagliginin ne durumda oldugunu düsünmüyorlar bile'' diye konustu.

Ingiltere ve Almanya gibi ülkelerin tüketicisinin sagligini düsündügünü ve gerekli denetimi yaptigi belirten Çakar, Türkiye'de isekonuyla ilgili büyük bir denetimsizlik oldugunu ve çiftçilerin tarim ilaçlarini bilinçsiz bir sekilde kullandigini söyledi.

Türkiye'de bugün 117 çesit bitki hormonu kullanildigini, 1400 ayri markada tarim ilaci satildigini ve ithal tarim ilaçlarina yilda yaklasik 150 milyon dolar ödenmekte oldugunu, böceklerde meydana gelen bagisiklik nedeniyle de bu miktarin her geçen gün arttigini belirten Çakar, sunlari söyledi:

''Her yeni tarim ilacina karsi 2-20 yil içinde dayaniklilik gelismistir. 1946 yilinda 11 olan dayanikli böcek sayisi günümüzde 500'ün üzerine çikmistir. Arastirmalara göre, gerek piyasada satilan süt ürünleri ve gerekse insan sütünde pestisit kalintilarinin bulunmasi, tüketiciler için tehlike ve riskin büyüklügünü ortaya koymaktadir. Örnegin, çesitli arastirmacilarin farkli yillarda yaptiklari taramalara göre, Çukurova Bölgesi gibi yogun tarim ilaci kullanilan bölgelerde, anne sütünde dikkat çekici ilaç kalintisi görülmüstür.''

Tarim ilaçlari mevzuatina göre, hasat zamanindan belirli bir süre önce kullanimi durdurulmayan tarim ilaci nedeniyle tarim ürünü üzerinde kalan tarim ilaci kalintisinin etkisinin yikanmakla yok olamayacaginin altini çizen Turhan Çakar, söz konusu ilaçlarin yarardan çok zarar getirdigini bildirdi.

Tarimsal ilaçlarin insan sagligina, topraga, dogaya, suya ve diger canlilara verdigi zararin sayilamayacak kadar çok oldugunu vurgulayan Çakar, konuyla ilgili tüketicilerin bilinci olmasi gerektigini ve yetkililerin acil önlemler almasi gerektigini söyledi. Çakar, söyle devam etti:

''Tarim ilaçlarinin ve hormonlarin mevzuata uygun kullaniminin saglanabilmesi için çiftçi egitilmeli ve çiftçiye hizmet verilmelidir.Çiftçinin tarim ilaci ve hormonu dogru kullanip kullanmadigi periyodikolarak denetlenmelidir. Mevzuata uygun bir sekilde tarim ilaci ve hormon kullanmayanlara yaptirimlar uygulanmalidir. Tarim ilaci kullanimi azaltmaya çalisilirken ekolojik tarima agirlik verilmelidir.''

Tüketicilere de çagrida bulunan Turhan Çakar, ''Tüketicilerimiz birlik olarak Tarim Bakanligi'na ve Saglik Bakanligi'na faks çekerek önlem alinmasini istesinler'' dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Samsun Tıp Fakültesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05459763385

A RH POZİTİF. Acil acil acil. Yardım em. SAĞOLUN

Tarih: 10/17/2019 6:30:48 AM
İncilay Baş
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
  Aranan Kan: A RH +
Hacettepe hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05447320306

Hacettepe hastanesinde yatmakta olan yakınım için Ab rh(+) kana ihtiyacımız vardi

Tarih: 10/7/2019 11:20:09 AM
Betül eryılmaz
  Aranan Kan: AB RH +
Gebze Anadolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05551572642

Acil. Her gruptan uyar TROMBOSİT kan ihtiyacı var. Yardımcı olalım. Rica ediyoruz.

Tarih: 10/4/2019 9:14:14 AM
Ahmet Tokgöz
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası