Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Hormon Tüketiyoruz

Tüketici Haklari Dernegi Genel Baskani Turhan Çakar, Tüketici Haklari Dernegi Genel Merkezi'nde düzenledigi basin toplantisinda, Türkiye'de tarim ilaçlari ve hormon kullanimi konusunda görüslerini dile getirdi.

Türkiye'de tarimsal ilaç ve hormon kullaniminin denetimsiz, kontrolsüz, bilinçsiz yapilmasi nedeniyle Türkiye'de kanser hastaliginin adeta patladigini ileri süren Çakar, ''Sayin Tarim Bakani ile gümrüklerden sorumlu Devlet Bakanimiz, ihraç edilen ürünlerin denetiminin yapilip yapilmadigini tartisirken, ülkemizde neler olup bittigini, çevrenin ve Türk tüketicisinin sagliginin ne durumda oldugunu düsünmüyorlar bile'' diye konustu.

Ingiltere ve Almanya gibi ülkelerin tüketicisinin sagligini düsündügünü ve gerekli denetimi yaptigi belirten Çakar, Türkiye'de isekonuyla ilgili büyük bir denetimsizlik oldugunu ve çiftçilerin tarim ilaçlarini bilinçsiz bir sekilde kullandigini söyledi.

Türkiye'de bugün 117 çesit bitki hormonu kullanildigini, 1400 ayri markada tarim ilaci satildigini ve ithal tarim ilaçlarina yilda yaklasik 150 milyon dolar ödenmekte oldugunu, böceklerde meydana gelen bagisiklik nedeniyle de bu miktarin her geçen gün arttigini belirten Çakar, sunlari söyledi:

''Her yeni tarim ilacina karsi 2-20 yil içinde dayaniklilik gelismistir. 1946 yilinda 11 olan dayanikli böcek sayisi günümüzde 500'ün üzerine çikmistir. Arastirmalara göre, gerek piyasada satilan süt ürünleri ve gerekse insan sütünde pestisit kalintilarinin bulunmasi, tüketiciler için tehlike ve riskin büyüklügünü ortaya koymaktadir. Örnegin, çesitli arastirmacilarin farkli yillarda yaptiklari taramalara göre, Çukurova Bölgesi gibi yogun tarim ilaci kullanilan bölgelerde, anne sütünde dikkat çekici ilaç kalintisi görülmüstür.''

Tarim ilaçlari mevzuatina göre, hasat zamanindan belirli bir süre önce kullanimi durdurulmayan tarim ilaci nedeniyle tarim ürünü üzerinde kalan tarim ilaci kalintisinin etkisinin yikanmakla yok olamayacaginin altini çizen Turhan Çakar, söz konusu ilaçlarin yarardan çok zarar getirdigini bildirdi.

Tarimsal ilaçlarin insan sagligina, topraga, dogaya, suya ve diger canlilara verdigi zararin sayilamayacak kadar çok oldugunu vurgulayan Çakar, konuyla ilgili tüketicilerin bilinci olmasi gerektigini ve yetkililerin acil önlemler almasi gerektigini söyledi. Çakar, söyle devam etti:

''Tarim ilaçlarinin ve hormonlarin mevzuata uygun kullaniminin saglanabilmesi için çiftçi egitilmeli ve çiftçiye hizmet verilmelidir.Çiftçinin tarim ilaci ve hormonu dogru kullanip kullanmadigi periyodikolarak denetlenmelidir. Mevzuata uygun bir sekilde tarim ilaci ve hormon kullanmayanlara yaptirimlar uygulanmalidir. Tarim ilaci kullanimi azaltmaya çalisilirken ekolojik tarima agirlik verilmelidir.''

Tüketicilere de çagrida bulunan Turhan Çakar, ''Tüketicilerimiz birlik olarak Tarim Bakanligi'na ve Saglik Bakanligi'na faks çekerek önlem alinmasini istesinler'' dedi.


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası