Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜYOD KONGRESINDE MUCIZEVI BIR HIKAYE BILIMSEL UMUTLARI YESERTTI

SEVGININ GÜCÜ YAPAY DESTEK SISTEMIYLE BIR OLUNCA ... BIR HAYAT YENIDEN DOGDU

Yapay Organlar ve Destek Sistemleri Dernegi (TÜYOD), ilk kongresini 15-17 Haziran tarihlerinde Istanbul, Polat Renaissance Hotel’inde düzenledi.

Kongrede, dünyaca ünlü yerli yabanci biliminsanlari, yapay organlar konusunda günümüzde ve geçmiste yapilan klinik uygulamalari meslektaslariyla paylasti.

Bilimsel konular içinde en etkileyici olan da, kendileri de tip hekimi olan olay kahramanlarinin bizzat kongrede olmalari ve kendi agizlarindan yasadiklari bir vakayi anlatmalariydi. Bu konu “kardiyopulmoner isitmanin nadir bir uygulamasi” basligi altinda ele alindi.

Dagci doktor Anna Bagenholm, dagci erkek arkadasi Dr.Torvind Naesheim ile Norveç daglarinda kayak yaparken, iniste hizla düser ve içinden su akmakta olan buz katmaninin altina sikisir. 1 saat sonra kurtarma ekibi gelir, kurtarma ekiplerince 6 dakika içinde ancak, sikismasindan 1 saat 15 dakika sonra Anna buzun altindan çikarilmistir. Vücut isisi 14,4 dereceye kadar düsmüstür. Anna klinik olarak ölüdür; nefes almiyor, nabzi atmiyordur. Torvind o andan itibaren kalp masaji ve suni teneffüse devam eder, ambulans helikopterle hastaneye götürülürken bile bu durum devam eder..

Hastaneye ulasildiginda, Anna Bagenholm, CPB’e (Kardiyo-Pulmoner Bypass cihazi) baglanir, isitilan kan damarlarina tekrar verilir..klinik olarak öldükten tam 3 saat sonra ilk kalp atisi görülür.

TÜYOD Yönetim Kurulu Baskani Prof. Dr. Süha Küçükaksu, bu mucizevi olayi söyle degerlendiriyor: “Anna, saatler süren ve araliksiz kalp masaji sonrasi kalp akciger makinasi, yani yapay kalp ve akciger sayesinde hayata dönmüstür. Buradaki kritik nokta, onu bulur bulmaz isitmaya çalismadan kalp masaji yapmak olmustur. Aksi takdirde vücut isisi arttikça hücrelerin ihtiyaci artacak ve o zaman masajla saglanan dolasim yetersiz kalabilecekti. O nedenle bu tip hastalar kalp akciger makinasina baglanmadan isitilmamalidir.”

Küçükaksu, kis sporlari ve turizminin yayginlastigi ülkemizde, bu tip kazalara yönelik saglik ve ulasim organizasyonlarinin yapilmasinin önemini de vurguladi. “Bu bölgelere yakin hastanelerde kalp-akciger makinasi bulunmalidir. Bu sistemi kullanacak ve bu tip hastalari tedavi edebilecek ekibin, yogunbakim ve ameliyathanenin olmasi yapilanmanin önemli bir bölümüdür. Kaza yerinden hastayi alabilecek ve hastanede uygun bir yere hastayi indirebilecek ambulans helikopter ve bu bölgede hastanelerin uygun hastane mimarisine sahip olmasi bir diger gerekliliktir. Bu halkalardan biri eksik kalirsa basarili sona ulasilmasi mümkün degildir.

Çagimizda, milyar dolarlarin telaffuz edildigi bir turizm dünyasinda pay sahibi olabilmek, sadece oteller, kayak pistleri, alisveris merkezleri yapmakla degil, insan sagligi ve güvenligine vereceginiz oranla mümkün olabilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası