Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


TÜYOD KONGRESINDE MUCIZEVI BIR HIKAYE BILIMSEL UMUTLARI YESERTTI

SEVGININ GÜCÜ YAPAY DESTEK SISTEMIYLE BIR OLUNCA ... BIR HAYAT YENIDEN DOGDU

Yapay Organlar ve Destek Sistemleri Dernegi (TÜYOD), ilk kongresini 15-17 Haziran tarihlerinde Istanbul, Polat Renaissance Hotel’inde düzenledi.

Kongrede, dünyaca ünlü yerli yabanci biliminsanlari, yapay organlar konusunda günümüzde ve geçmiste yapilan klinik uygulamalari meslektaslariyla paylasti.

Bilimsel konular içinde en etkileyici olan da, kendileri de tip hekimi olan olay kahramanlarinin bizzat kongrede olmalari ve kendi agizlarindan yasadiklari bir vakayi anlatmalariydi. Bu konu “kardiyopulmoner isitmanin nadir bir uygulamasi” basligi altinda ele alindi.

Dagci doktor Anna Bagenholm, dagci erkek arkadasi Dr.Torvind Naesheim ile Norveç daglarinda kayak yaparken, iniste hizla düser ve içinden su akmakta olan buz katmaninin altina sikisir. 1 saat sonra kurtarma ekibi gelir, kurtarma ekiplerince 6 dakika içinde ancak, sikismasindan 1 saat 15 dakika sonra Anna buzun altindan çikarilmistir. Vücut isisi 14,4 dereceye kadar düsmüstür. Anna klinik olarak ölüdür; nefes almiyor, nabzi atmiyordur. Torvind o andan itibaren kalp masaji ve suni teneffüse devam eder, ambulans helikopterle hastaneye götürülürken bile bu durum devam eder..

Hastaneye ulasildiginda, Anna Bagenholm, CPB’e (Kardiyo-Pulmoner Bypass cihazi) baglanir, isitilan kan damarlarina tekrar verilir..klinik olarak öldükten tam 3 saat sonra ilk kalp atisi görülür.

TÜYOD Yönetim Kurulu Baskani Prof. Dr. Süha Küçükaksu, bu mucizevi olayi söyle degerlendiriyor: “Anna, saatler süren ve araliksiz kalp masaji sonrasi kalp akciger makinasi, yani yapay kalp ve akciger sayesinde hayata dönmüstür. Buradaki kritik nokta, onu bulur bulmaz isitmaya çalismadan kalp masaji yapmak olmustur. Aksi takdirde vücut isisi arttikça hücrelerin ihtiyaci artacak ve o zaman masajla saglanan dolasim yetersiz kalabilecekti. O nedenle bu tip hastalar kalp akciger makinasina baglanmadan isitilmamalidir.”

Küçükaksu, kis sporlari ve turizminin yayginlastigi ülkemizde, bu tip kazalara yönelik saglik ve ulasim organizasyonlarinin yapilmasinin önemini de vurguladi. “Bu bölgelere yakin hastanelerde kalp-akciger makinasi bulunmalidir. Bu sistemi kullanacak ve bu tip hastalari tedavi edebilecek ekibin, yogunbakim ve ameliyathanenin olmasi yapilanmanin önemli bir bölümüdür. Kaza yerinden hastayi alabilecek ve hastanede uygun bir yere hastayi indirebilecek ambulans helikopter ve bu bölgede hastanelerin uygun hastane mimarisine sahip olmasi bir diger gerekliliktir. Bu halkalardan biri eksik kalirsa basarili sona ulasilmasi mümkün degildir.

Çagimizda, milyar dolarlarin telaffuz edildigi bir turizm dünyasinda pay sahibi olabilmek, sadece oteller, kayak pistleri, alisveris merkezleri yapmakla degil, insan sagligi ve güvenligine vereceginiz oranla mümkün olabilir.”
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası