Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HALIBUT VE COD, SINIR SISTEMINI GÜÇLENDIREN VE SINIR HÜCRELERINI KORUYAN BALIKLAR

Dünyanin gözde baliklari arasinda olan Halibut ve Cod Alarko-Leröy tarafindan taze olarak ithal ediliyor. Iki yildir Türkiye pazarinda yer alan Halibut ve Cod son dönemlerde daha fazla talep görmeye basladi.

Yillarca Kuzey ülkelerinde denizlerde yakalanan bu baliklar, artik Norveç’teki çiftliklerde üretiliyor. Çiftlik üretimi denizlerden çok daha kaliteli oluyor. Çünkü baliklar çiftliklerde AR&GE çalismalari paralelinde kontrollü büyüyor. Çiftlik baligi haline gelen Cod ve Halibut toplam 17 bin ton civarinda üretiliyor. Balik sektöründe kültür balikçiliginin önemi artiyor. Denizden balik yakalama oranlari düsüyor. Deniz avlanmalari azaliyor.

Halibut ve Cod baligi Alarko ve Leröy tarafindan Türkiye’ye taze olarak getirilmesi ve diger baliklara göre B12 ve D vitaminleri açisindan oldukça zengin ve lezzetli olmasi sebebiyle tüketiciler tarafindan tercih sebebi oluyor. Her iki baligin da kiliçlarinin az olmasi ve bol et içermesi nedeniyle fileto olarak tüketimi daha yaygin. Ayrica Izmit Sapanca’daki Alarko-Leröy tesislerinde islenen Halibut Baligi fümesi de damak tadina uygun.

Halibut ve Cod baligi Türkiye de Migros, Metro ve Carrefoursa ile balik hallerinden bulunuyor. Swissotel de Halibut menüleri sik tercih edilen yemekler listesinde yer aliyor.

Halibut Baliginin Özellikleri;

Halibut baliginin Atlantik ve Grönland Halibut’u olmak üzere iki türü mevcut.

Atlantik Halibut; Serin ve bol oksijenli sularda yetisen Halibut baligi yassi beyaz etli bir baliktir. Grimsi gözlere sahip. Norveç kiyilarinda bulunan, nadiren de sigi sularda yasayan Halibut, olgunlastiginda genellikle derin sularda yaklasik 300 ile 2000 metre arasinda yasiyor. Yumurtalarini 300 ile 700 metre de, derin çukurlara, sahil kenarlarina ve fiyortlara birakiyor. Norveç kiyilarinin yani sira, Faeroe Adasi, Grönland, Izlanda, Iskoçya, Danimarka ve Newfounland kiyilarinda da yasar. Çok yavas büyür ve geç olgunlasir. Bu yüzden minumum boyutlara gelene kadar ag ve trol ile avlanmasi yilin 20 Aralik ve 31 Mart arasi dönemlerinde yasaktir. D vitamini açisindan oldukça zengindir. Taze, dondurulmus veya dilimlenmis olarak satilir. Halibut’un haslamasi, kizartmasi ve izgarasi ile lezzetli menüler olusturulur.

Grönland Halibut; Kuzey Kutbu türüdür. Çok soguk sulari tercih eder. 200 ile 2000 metre derinlik arasinda yasarlar. Bu baliklar hem denizin dibinde hem de açik denizlerin üst sularinda yasayabilirler. Grönland Halibut’u oldukça yagli bir baliktir. Dilimlenmis ve füme olarak satilir. Izgara, haslama, kizartma gibi çesitleri de yapilabilir.

Cod Baliginin Özellikleri;

Cod baligi derin ve soguk sularda yasamayi sever. Az kilçikli ve löp et seklindedir. B12 vitamini, selenium, sodyum ve potasyum açisindan zengin bir baliktir.

Cod baligi Norveç’te yetisen en kolay bulunan ve ekonomik liman baliklarindan biridir. Atlantik okyanusunun kuzey bölümünde yasar. Bu baliklar iki ana farkli kategori altinda toplayabilir. Biri göçmen okyanus baligi digeri de yerli sahil baligidir. Sahil Cod baligi tipik bir derin su baligi iken, göçmen Cod baligi ise uzun mesafeler kat edebilen bir baliktir. 600 metre derinlikte yasamalarina ragmen dogal ortamlara ve sig sulara da alisabilirler.

Cod baligi marketlerde satilan hem tazesinin hem dondurulmusunun, füme ve salamurasinin kolayca bulunabilecegi bir baliktir. Cod baliginin kurutulmus tussuz olani da yapilir. Taze Cod baliginin ise kizartmasi tercih edilir. Füme ve salamurasinin da çorbasi ve güveci önerilir.

Cod ve Halibut Baliklari Vitamin Deposudur;

Halibut ve Cod baliklari sadece lezzetleriyle degil D ve B12 vitamini deposu olmasiyla da tercih sebebi olmaktadir.

B12 ve vitamininin en büyük özelligi sinir hücrelerinin büyümesi ve tüm hücrelerin tamirinde önemli rol oynamasidir. B12 vitamininin az miktarda eksik olmasi uyusukluk, yorgunluk ve unutkanliga sebep olur. Fakat yas ilerledikçe B12’nin eksikligi artar. Bu yaslarda gözüken bazi zihinsel bozukluklar ve depresyonun bu nedenle olusabilecegi düsünülmektedir. Alzheimer hastaligina benzer belirtiler verebilir ve eksiklik uzun yillar sürerse zihinsel bozulma geriye dönüsümsüz hale gelebilir.

D vitamini kemik ve disleri güçlendirir. Hücrelerin büyümesinde ve kas ile sinir sistemlerinin düzenli islevinde önemli rol oynar. Yüksek tansiyonu düsürür. Son yillardaki arastirmalar, D vitaminin kalin bagirsak, kemik, deri, kolon ve meme kanserinden koruyucu etkisi oldugu ve vereme karsi bagisikligi artirdigi ortaya çikmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası