Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


HALIBUT VE COD, SINIR SISTEMINI GÜÇLENDIREN VE SINIR HÜCRELERINI KORUYAN BALIKLAR

Dünyanin gözde baliklari arasinda olan Halibut ve Cod Alarko-Leröy tarafindan taze olarak ithal ediliyor. Iki yildir Türkiye pazarinda yer alan Halibut ve Cod son dönemlerde daha fazla talep görmeye basladi.

Yillarca Kuzey ülkelerinde denizlerde yakalanan bu baliklar, artik Norveç’teki çiftliklerde üretiliyor. Çiftlik üretimi denizlerden çok daha kaliteli oluyor. Çünkü baliklar çiftliklerde AR&GE çalismalari paralelinde kontrollü büyüyor. Çiftlik baligi haline gelen Cod ve Halibut toplam 17 bin ton civarinda üretiliyor. Balik sektöründe kültür balikçiliginin önemi artiyor. Denizden balik yakalama oranlari düsüyor. Deniz avlanmalari azaliyor.

Halibut ve Cod baligi Alarko ve Leröy tarafindan Türkiye’ye taze olarak getirilmesi ve diger baliklara göre B12 ve D vitaminleri açisindan oldukça zengin ve lezzetli olmasi sebebiyle tüketiciler tarafindan tercih sebebi oluyor. Her iki baligin da kiliçlarinin az olmasi ve bol et içermesi nedeniyle fileto olarak tüketimi daha yaygin. Ayrica Izmit Sapanca’daki Alarko-Leröy tesislerinde islenen Halibut Baligi fümesi de damak tadina uygun.

Halibut ve Cod baligi Türkiye de Migros, Metro ve Carrefoursa ile balik hallerinden bulunuyor. Swissotel de Halibut menüleri sik tercih edilen yemekler listesinde yer aliyor.

Halibut Baliginin Özellikleri;

Halibut baliginin Atlantik ve Grönland Halibut’u olmak üzere iki türü mevcut.

Atlantik Halibut; Serin ve bol oksijenli sularda yetisen Halibut baligi yassi beyaz etli bir baliktir. Grimsi gözlere sahip. Norveç kiyilarinda bulunan, nadiren de sigi sularda yasayan Halibut, olgunlastiginda genellikle derin sularda yaklasik 300 ile 2000 metre arasinda yasiyor. Yumurtalarini 300 ile 700 metre de, derin çukurlara, sahil kenarlarina ve fiyortlara birakiyor. Norveç kiyilarinin yani sira, Faeroe Adasi, Grönland, Izlanda, Iskoçya, Danimarka ve Newfounland kiyilarinda da yasar. Çok yavas büyür ve geç olgunlasir. Bu yüzden minumum boyutlara gelene kadar ag ve trol ile avlanmasi yilin 20 Aralik ve 31 Mart arasi dönemlerinde yasaktir. D vitamini açisindan oldukça zengindir. Taze, dondurulmus veya dilimlenmis olarak satilir. Halibut’un haslamasi, kizartmasi ve izgarasi ile lezzetli menüler olusturulur.

Grönland Halibut; Kuzey Kutbu türüdür. Çok soguk sulari tercih eder. 200 ile 2000 metre derinlik arasinda yasarlar. Bu baliklar hem denizin dibinde hem de açik denizlerin üst sularinda yasayabilirler. Grönland Halibut’u oldukça yagli bir baliktir. Dilimlenmis ve füme olarak satilir. Izgara, haslama, kizartma gibi çesitleri de yapilabilir.

Cod Baliginin Özellikleri;

Cod baligi derin ve soguk sularda yasamayi sever. Az kilçikli ve löp et seklindedir. B12 vitamini, selenium, sodyum ve potasyum açisindan zengin bir baliktir.

Cod baligi Norveç’te yetisen en kolay bulunan ve ekonomik liman baliklarindan biridir. Atlantik okyanusunun kuzey bölümünde yasar. Bu baliklar iki ana farkli kategori altinda toplayabilir. Biri göçmen okyanus baligi digeri de yerli sahil baligidir. Sahil Cod baligi tipik bir derin su baligi iken, göçmen Cod baligi ise uzun mesafeler kat edebilen bir baliktir. 600 metre derinlikte yasamalarina ragmen dogal ortamlara ve sig sulara da alisabilirler.

Cod baligi marketlerde satilan hem tazesinin hem dondurulmusunun, füme ve salamurasinin kolayca bulunabilecegi bir baliktir. Cod baliginin kurutulmus tussuz olani da yapilir. Taze Cod baliginin ise kizartmasi tercih edilir. Füme ve salamurasinin da çorbasi ve güveci önerilir.

Cod ve Halibut Baliklari Vitamin Deposudur;

Halibut ve Cod baliklari sadece lezzetleriyle degil D ve B12 vitamini deposu olmasiyla da tercih sebebi olmaktadir.

B12 ve vitamininin en büyük özelligi sinir hücrelerinin büyümesi ve tüm hücrelerin tamirinde önemli rol oynamasidir. B12 vitamininin az miktarda eksik olmasi uyusukluk, yorgunluk ve unutkanliga sebep olur. Fakat yas ilerledikçe B12’nin eksikligi artar. Bu yaslarda gözüken bazi zihinsel bozukluklar ve depresyonun bu nedenle olusabilecegi düsünülmektedir. Alzheimer hastaligina benzer belirtiler verebilir ve eksiklik uzun yillar sürerse zihinsel bozulma geriye dönüsümsüz hale gelebilir.

D vitamini kemik ve disleri güçlendirir. Hücrelerin büyümesinde ve kas ile sinir sistemlerinin düzenli islevinde önemli rol oynar. Yüksek tansiyonu düsürür. Son yillardaki arastirmalar, D vitaminin kalin bagirsak, kemik, deri, kolon ve meme kanserinden koruyucu etkisi oldugu ve vereme karsi bagisikligi artirdigi ortaya çikmistir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH +
Ankara Yüksek İhtisas Koru Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05530894747

ACİL Girmeden önce lütfen arayınız. 0 RH POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 9/18/2019 5:33:17 AM
Seyhmus Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Ankara Hacettepe Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05372932862

Acil Acil Düzenli kana ihtiyaç var. *Gelmeden önce arayınız. B RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN Sağolun.

Tarih: 9/18/2019 5:21:56 AM
İlayda Özen
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası