Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne Adaylari Yaz Aylarinda Daha Dikkatli Olmali!

Yaz mevsimin gelmesiyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sicakliklari hamile bayanlari çok fazla etkiliyor.

Yaz mevsimi hamileligin en zor geçtigi dönemdir. Sicak ve nemli havalar özellikle son aylarinda anne adaylarina sikintili günler yasatabilir.

Gebelerde yaz döneminde görülen sikintilar; sicak basmalari, el ve ayak tabanlarinda yanmalar, alerjik problemler, bulanti ve kusmalarda artis, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darligi olarak karsimiza çikiyor. Bu dönemde anne beslenmesine, giyimine, temizligine daha çok dikkat etmeli diyor Sema Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Gülnihal Bülbül.

Gebelerin direkt günes altinda kalmalari ise önerilmiyor. Gebelikte salgilanan bazi hormonlar günes isinlarina karsi cildin duyarliligini arttirarak özellikle yüz, karin bölgelerinde kahverengi lekelenmelere neden olabilir. Günes isinlarinin dik oldugu 11.00–15.00 saatleri arasinda günese çikilmamasi önemle vurgulaniyor. Günün diger saatlerinde15 koruma faktörlü kremlerle günese çikilmasi öneriliyor.

Sicak havalar nedeniyle terle kaybedilen sivi miktari arttigi için günde en az 2,5 litre sivi alinmasi gerekiyor. Su, taze meyve sulari ve ayran sivi alimini karsilamak için tercih edilmeli.

Gebelikte vücut direnci düstügü için bazi enfeksiyonlara yatkin olabiliyor. Özellikle genital bölgenin nemli kalmasi mantar enfeksiyonu için zemin hazirlamakta. Bu yüzden anne adaylarinin pamuklu çamasirlari tercih etmelerinde fayda var. Yazin ter emici, rahat, hafif, kolay degistirilebilir ve yikanabilir giysilerin tercih edilmesi gerekir.

Gebelikte yaz döneminde yapilacak en iyi sporlar yürüyüs ve yüzmedir. Özellikle yüzme karin kaslarini çalistirdigi için dogumu kolaylastirici özelligi bulunuyor. Anne adayinin mayosunun çok siki olmamasi ve yüzme sonrasinda islak mayo ile kalinmamasi önemle tavsiye ediliyor. Enfeksiyon ihtimaline karsi havuz yerine denize girme tercih edilmesi öneriliyor.

Yaz döneminde en çok sorulan sorulardan biri de seyahattir. Ilk 3 ay ve son 3 ay genellikle seyahat yapilmasi önerilmez. Hamilelikte uçak yolculugu güvenlidir. Uzun süreli yolculuklarda bacak ve ayak bileklerinde sismeler olabilir, bu nedenle 1,5–2 saatte bir mola vererek kisa yürüyüsler yapilmali ve kan dolasimi uyarilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası