Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Anne Adaylari Yaz Aylarinda Daha Dikkatli Olmali!

Yaz mevsimin gelmesiyle mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sicakliklari hamile bayanlari çok fazla etkiliyor.

Yaz mevsimi hamileligin en zor geçtigi dönemdir. Sicak ve nemli havalar özellikle son aylarinda anne adaylarina sikintili günler yasatabilir.

Gebelerde yaz döneminde görülen sikintilar; sicak basmalari, el ve ayak tabanlarinda yanmalar, alerjik problemler, bulanti ve kusmalarda artis, halsizlik, uykusuzluk ve nefes darligi olarak karsimiza çikiyor. Bu dönemde anne beslenmesine, giyimine, temizligine daha çok dikkat etmeli diyor Sema Hastanesi Kadin Hastaliklari ve Dogum Uzmani Op. Dr. Gülnihal Bülbül.

Gebelerin direkt günes altinda kalmalari ise önerilmiyor. Gebelikte salgilanan bazi hormonlar günes isinlarina karsi cildin duyarliligini arttirarak özellikle yüz, karin bölgelerinde kahverengi lekelenmelere neden olabilir. Günes isinlarinin dik oldugu 11.00–15.00 saatleri arasinda günese çikilmamasi önemle vurgulaniyor. Günün diger saatlerinde15 koruma faktörlü kremlerle günese çikilmasi öneriliyor.

Sicak havalar nedeniyle terle kaybedilen sivi miktari arttigi için günde en az 2,5 litre sivi alinmasi gerekiyor. Su, taze meyve sulari ve ayran sivi alimini karsilamak için tercih edilmeli.

Gebelikte vücut direnci düstügü için bazi enfeksiyonlara yatkin olabiliyor. Özellikle genital bölgenin nemli kalmasi mantar enfeksiyonu için zemin hazirlamakta. Bu yüzden anne adaylarinin pamuklu çamasirlari tercih etmelerinde fayda var. Yazin ter emici, rahat, hafif, kolay degistirilebilir ve yikanabilir giysilerin tercih edilmesi gerekir.

Gebelikte yaz döneminde yapilacak en iyi sporlar yürüyüs ve yüzmedir. Özellikle yüzme karin kaslarini çalistirdigi için dogumu kolaylastirici özelligi bulunuyor. Anne adayinin mayosunun çok siki olmamasi ve yüzme sonrasinda islak mayo ile kalinmamasi önemle tavsiye ediliyor. Enfeksiyon ihtimaline karsi havuz yerine denize girme tercih edilmesi öneriliyor.

Yaz döneminde en çok sorulan sorulardan biri de seyahattir. Ilk 3 ay ve son 3 ay genellikle seyahat yapilmasi önerilmez. Hamilelikte uçak yolculugu güvenlidir. Uzun süreli yolculuklarda bacak ve ayak bileklerinde sismeler olabilir, bu nedenle 1,5–2 saatte bir mola vererek kisa yürüyüsler yapilmali ve kan dolasimi uyarilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası