Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuga Her Istedigini Vermeyin

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, her insanin yasaminda her istedigini yerine getiremeyebilecegini ifade ederek, çocuklarin, hayatin bu gerçeklerine erken yaslardan itibaren hazirlanmasi gerektigini anlatti. Ünal, hayatin gerçeklerine hazirlanmayan çocugun ise sorumsuz yetismesinin kaçinilmaz bir sonuç olacagini savundu. Çocuklarin, dogalari geregi taleplerinde sinir olmadigini ve istedikleri herseyin yapilmasinda israrli davrandiklarini ifade eden Ünal, ailelerin de anne ya da babalik duygulari agir basip bu talepleri yerine getirdiklerinde, aslinda onlara kötülük yaptiklarinin farkinda olamadiklarini bildirdi.

Prof. Dr. Mehmet Ünal, çocuklarin birbirlerinden çok farkli karekterlere sahip oldugunu, bazi çocuklarin para biriktirme, bazilarinin ise eline geçen parayi son kurusuna kadar harcamaya egilimli oldugunu belirterek, çocuk savurgan bir yapiya sahipse günlük, degilse haftalik para verilmesini önerdi. Ailelerin, çocuklarinin karakterine göre parayi nasil verecegini kendilerinin tespit etmesi gerektigine dikkati çeken Ünal, “Çocuga belirli araliklarla sinirli ölçülerde para verilmeli. Maddi durumu iyi olan aileler bile para verirken bir sinir belirlemeli” dedi. Prof. Dr. Ünal, anne-babalarin, çocuklarin paralarini istedikleri gibi harcamalarina engel olmamalari gerektigini, böylece çocuklarin deneme yanilma yoluyla basarili bir harcama modeli gelistirebilecegini kaydetti.

Ünal, günümüzde hala pek çok anne-baba için ailenin ekonomik sorunu ve varlik durumunun çocuklarin yaninda konusulmayan konular arasinda görüldügünü belirterek, “Oysa bu durum, çocuklarin, paranin gerçek degerini yeterince anlayamamalarina yol açmaktadir” dedi. Ünal, söyle konustu:

“Çocuklarin, aileyi geçindirme ve ay sonunu getirmenin anlamini kavramalarinda, anne-babalarin ekonomik durumlarini konusabilmelerinin önemi büyüktür. Aksi halde çocuklar, gerçek disi beklentiler, belki de kendi çocuklarina aktaracaklari yanlis davranislarla büyüyeceklerdir.”

Prof. Dr. Ünal, bazi çocuklarin ailelerinin zayif noktalarini kesfedip, arkadaslarinin aldigi para miktari ve sahip olduklari esyalari örnek göstererek duygu sömürüsü yapabileceklerini de animsatti. Ünal, söyle devam etti:

“Son günlerde lise, hatta ilkögretim çagindaki çocuklarin elinde dahi cep telefonu var. Oysa bir çocuga, üniversiteye baslamadan cep telefonu alinmasi, yapilabilecek en büyük yanlistir. Zaten hemen hemen her evde telefon varken, cep telefonu ile ne isi olabilir? Bunun yani sira arabayi iyi kullaniyor diye 16-17 yasindaki bir çocuga araba vermek, bisiklet almak dururken motosikletle ödüllendirmek ya da lüks sayilabilecek esyalara sahip olmasini saglamak son derece yanlis. Her istedigini elde etmeye alisan çocuklar, yarin sartlar degistiginde ve ailesi ayni talepleri yerine getiremedigide bunalima sürüklenebilir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası