Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuga Her Istedigini Vermeyin

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, her insanin yasaminda her istedigini yerine getiremeyebilecegini ifade ederek, çocuklarin, hayatin bu gerçeklerine erken yaslardan itibaren hazirlanmasi gerektigini anlatti. Ünal, hayatin gerçeklerine hazirlanmayan çocugun ise sorumsuz yetismesinin kaçinilmaz bir sonuç olacagini savundu. Çocuklarin, dogalari geregi taleplerinde sinir olmadigini ve istedikleri herseyin yapilmasinda israrli davrandiklarini ifade eden Ünal, ailelerin de anne ya da babalik duygulari agir basip bu talepleri yerine getirdiklerinde, aslinda onlara kötülük yaptiklarinin farkinda olamadiklarini bildirdi.

Prof. Dr. Mehmet Ünal, çocuklarin birbirlerinden çok farkli karekterlere sahip oldugunu, bazi çocuklarin para biriktirme, bazilarinin ise eline geçen parayi son kurusuna kadar harcamaya egilimli oldugunu belirterek, çocuk savurgan bir yapiya sahipse günlük, degilse haftalik para verilmesini önerdi. Ailelerin, çocuklarinin karakterine göre parayi nasil verecegini kendilerinin tespit etmesi gerektigine dikkati çeken Ünal, “Çocuga belirli araliklarla sinirli ölçülerde para verilmeli. Maddi durumu iyi olan aileler bile para verirken bir sinir belirlemeli” dedi. Prof. Dr. Ünal, anne-babalarin, çocuklarin paralarini istedikleri gibi harcamalarina engel olmamalari gerektigini, böylece çocuklarin deneme yanilma yoluyla basarili bir harcama modeli gelistirebilecegini kaydetti.

Ünal, günümüzde hala pek çok anne-baba için ailenin ekonomik sorunu ve varlik durumunun çocuklarin yaninda konusulmayan konular arasinda görüldügünü belirterek, “Oysa bu durum, çocuklarin, paranin gerçek degerini yeterince anlayamamalarina yol açmaktadir” dedi. Ünal, söyle konustu:

“Çocuklarin, aileyi geçindirme ve ay sonunu getirmenin anlamini kavramalarinda, anne-babalarin ekonomik durumlarini konusabilmelerinin önemi büyüktür. Aksi halde çocuklar, gerçek disi beklentiler, belki de kendi çocuklarina aktaracaklari yanlis davranislarla büyüyeceklerdir.”

Prof. Dr. Ünal, bazi çocuklarin ailelerinin zayif noktalarini kesfedip, arkadaslarinin aldigi para miktari ve sahip olduklari esyalari örnek göstererek duygu sömürüsü yapabileceklerini de animsatti. Ünal, söyle devam etti:

“Son günlerde lise, hatta ilkögretim çagindaki çocuklarin elinde dahi cep telefonu var. Oysa bir çocuga, üniversiteye baslamadan cep telefonu alinmasi, yapilabilecek en büyük yanlistir. Zaten hemen hemen her evde telefon varken, cep telefonu ile ne isi olabilir? Bunun yani sira arabayi iyi kullaniyor diye 16-17 yasindaki bir çocuga araba vermek, bisiklet almak dururken motosikletle ödüllendirmek ya da lüks sayilabilecek esyalara sahip olmasini saglamak son derece yanlis. Her istedigini elde etmeye alisan çocuklar, yarin sartlar degistiginde ve ailesi ayni talepleri yerine getiremedigide bunalima sürüklenebilir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası