Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuga Her Istedigini Vermeyin

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, her insanin yasaminda her istedigini yerine getiremeyebilecegini ifade ederek, çocuklarin, hayatin bu gerçeklerine erken yaslardan itibaren hazirlanmasi gerektigini anlatti. Ünal, hayatin gerçeklerine hazirlanmayan çocugun ise sorumsuz yetismesinin kaçinilmaz bir sonuç olacagini savundu. Çocuklarin, dogalari geregi taleplerinde sinir olmadigini ve istedikleri herseyin yapilmasinda israrli davrandiklarini ifade eden Ünal, ailelerin de anne ya da babalik duygulari agir basip bu talepleri yerine getirdiklerinde, aslinda onlara kötülük yaptiklarinin farkinda olamadiklarini bildirdi.

Prof. Dr. Mehmet Ünal, çocuklarin birbirlerinden çok farkli karekterlere sahip oldugunu, bazi çocuklarin para biriktirme, bazilarinin ise eline geçen parayi son kurusuna kadar harcamaya egilimli oldugunu belirterek, çocuk savurgan bir yapiya sahipse günlük, degilse haftalik para verilmesini önerdi. Ailelerin, çocuklarinin karakterine göre parayi nasil verecegini kendilerinin tespit etmesi gerektigine dikkati çeken Ünal, “Çocuga belirli araliklarla sinirli ölçülerde para verilmeli. Maddi durumu iyi olan aileler bile para verirken bir sinir belirlemeli” dedi. Prof. Dr. Ünal, anne-babalarin, çocuklarin paralarini istedikleri gibi harcamalarina engel olmamalari gerektigini, böylece çocuklarin deneme yanilma yoluyla basarili bir harcama modeli gelistirebilecegini kaydetti.

Ünal, günümüzde hala pek çok anne-baba için ailenin ekonomik sorunu ve varlik durumunun çocuklarin yaninda konusulmayan konular arasinda görüldügünü belirterek, “Oysa bu durum, çocuklarin, paranin gerçek degerini yeterince anlayamamalarina yol açmaktadir” dedi. Ünal, söyle konustu:

“Çocuklarin, aileyi geçindirme ve ay sonunu getirmenin anlamini kavramalarinda, anne-babalarin ekonomik durumlarini konusabilmelerinin önemi büyüktür. Aksi halde çocuklar, gerçek disi beklentiler, belki de kendi çocuklarina aktaracaklari yanlis davranislarla büyüyeceklerdir.”

Prof. Dr. Ünal, bazi çocuklarin ailelerinin zayif noktalarini kesfedip, arkadaslarinin aldigi para miktari ve sahip olduklari esyalari örnek göstererek duygu sömürüsü yapabileceklerini de animsatti. Ünal, söyle devam etti:

“Son günlerde lise, hatta ilkögretim çagindaki çocuklarin elinde dahi cep telefonu var. Oysa bir çocuga, üniversiteye baslamadan cep telefonu alinmasi, yapilabilecek en büyük yanlistir. Zaten hemen hemen her evde telefon varken, cep telefonu ile ne isi olabilir? Bunun yani sira arabayi iyi kullaniyor diye 16-17 yasindaki bir çocuga araba vermek, bisiklet almak dururken motosikletle ödüllendirmek ya da lüks sayilabilecek esyalara sahip olmasini saglamak son derece yanlis. Her istedigini elde etmeye alisan çocuklar, yarin sartlar degistiginde ve ailesi ayni talepleri yerine getiremedigide bunalima sürüklenebilir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH -
Karabük eğitim ve araştırma hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05435997959

yoğum bakımda yatmakta olan hastz için acil kana ihitiyaç vardır

Tarih: 9/10/2019 8:46:26 PM
Hacer Işık
  Aranan Kan: B RH -
Malatya Turgut Özal tıp merkezi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05541363389

İlik nakli olan 6 çocuk annesi şadiye Eroğlu'nun acil B rh(_) ve 0 rh(_) kana ihtiyaç vardır lütfen yardımcı olur musunuz

Tarih: 9/7/2019 1:45:03 AM
Şadiye Eroğlu
  Aranan Kan: AB RH +
KARTAL KOSUYOLU Kalp Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05052053665

ACİL KAN LAZIM AB RH POZİTİF GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/31/2019 6:13:02 AM
MUSTAFA Turhan
  Aranan Kan: A RH +
EGE ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05414005451

Acildir. DESTEK OLALIM. A RH POZİTİF GRANÜLOSİT KAN.

Tarih: 8/29/2019 8:01:27 AM
YAĞMUR BEYHAN DAYANIR
  Aranan Kan: AB RH -
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05382315179

ACİL AB RH NEGATİF TROMBOSİT LAZIMDIR. GELMEDEN ÖNCE ARAYINIZ.

Tarih: 8/25/2019 9:10:34 AM
YUSUF DEMIR
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası