Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Çocuga Her Istedigini Vermeyin

Çukurova Üniversitesi Tip Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dali Ögretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ünal, her insanin yasaminda her istedigini yerine getiremeyebilecegini ifade ederek, çocuklarin, hayatin bu gerçeklerine erken yaslardan itibaren hazirlanmasi gerektigini anlatti. Ünal, hayatin gerçeklerine hazirlanmayan çocugun ise sorumsuz yetismesinin kaçinilmaz bir sonuç olacagini savundu. Çocuklarin, dogalari geregi taleplerinde sinir olmadigini ve istedikleri herseyin yapilmasinda israrli davrandiklarini ifade eden Ünal, ailelerin de anne ya da babalik duygulari agir basip bu talepleri yerine getirdiklerinde, aslinda onlara kötülük yaptiklarinin farkinda olamadiklarini bildirdi.

Prof. Dr. Mehmet Ünal, çocuklarin birbirlerinden çok farkli karekterlere sahip oldugunu, bazi çocuklarin para biriktirme, bazilarinin ise eline geçen parayi son kurusuna kadar harcamaya egilimli oldugunu belirterek, çocuk savurgan bir yapiya sahipse günlük, degilse haftalik para verilmesini önerdi. Ailelerin, çocuklarinin karakterine göre parayi nasil verecegini kendilerinin tespit etmesi gerektigine dikkati çeken Ünal, “Çocuga belirli araliklarla sinirli ölçülerde para verilmeli. Maddi durumu iyi olan aileler bile para verirken bir sinir belirlemeli” dedi. Prof. Dr. Ünal, anne-babalarin, çocuklarin paralarini istedikleri gibi harcamalarina engel olmamalari gerektigini, böylece çocuklarin deneme yanilma yoluyla basarili bir harcama modeli gelistirebilecegini kaydetti.

Ünal, günümüzde hala pek çok anne-baba için ailenin ekonomik sorunu ve varlik durumunun çocuklarin yaninda konusulmayan konular arasinda görüldügünü belirterek, “Oysa bu durum, çocuklarin, paranin gerçek degerini yeterince anlayamamalarina yol açmaktadir” dedi. Ünal, söyle konustu:

“Çocuklarin, aileyi geçindirme ve ay sonunu getirmenin anlamini kavramalarinda, anne-babalarin ekonomik durumlarini konusabilmelerinin önemi büyüktür. Aksi halde çocuklar, gerçek disi beklentiler, belki de kendi çocuklarina aktaracaklari yanlis davranislarla büyüyeceklerdir.”

Prof. Dr. Ünal, bazi çocuklarin ailelerinin zayif noktalarini kesfedip, arkadaslarinin aldigi para miktari ve sahip olduklari esyalari örnek göstererek duygu sömürüsü yapabileceklerini de animsatti. Ünal, söyle devam etti:

“Son günlerde lise, hatta ilkögretim çagindaki çocuklarin elinde dahi cep telefonu var. Oysa bir çocuga, üniversiteye baslamadan cep telefonu alinmasi, yapilabilecek en büyük yanlistir. Zaten hemen hemen her evde telefon varken, cep telefonu ile ne isi olabilir? Bunun yani sira arabayi iyi kullaniyor diye 16-17 yasindaki bir çocuga araba vermek, bisiklet almak dururken motosikletle ödüllendirmek ya da lüks sayilabilecek esyalara sahip olmasini saglamak son derece yanlis. Her istedigini elde etmeye alisan çocuklar, yarin sartlar degistiginde ve ailesi ayni talepleri yerine getiremedigide bunalima sürüklenebilir.”


www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
ANKARA TOBB ETÜ HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 5432921579

15.11.2019 Cuma günü ameliyat olacak babam için iki ünite AB RH+ kana ihtiyacımız var. Gönüllü kan verebilecek kişilerin iletişime geçmelerini rica ediyorum.

Tarih: 11/12/2019 1:15:21 AM
Buket Nur Palabıyık
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası