Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerin günese ihtiyaci var

Ondokuzmayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, bebeklerin saglikli gelisimi için aldigi gidalar kadar günes isiginin da önemli oldugunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçüködük, yaptigi açiklamada, D vitamininin kemik gelisimi için önemli olduguna isaret etti.

D vitamini eksikliginde rasitizm hastaliginin gelistigini belirten Prof. Dr. Küçüködük, rasitizmli bebeklerin bingildaginin geç kapandigini, dislerinin geç çiktigini, oturmasinin ve yürümesinin geciktigini, kemik gelisiminin ise bozuldugunu söyledi.

''Bebegin saglikli gelisimi için aldigi gida ne kadar önemli ise günes isigi da o kadar önemlidir'' diyen Prof. Dr. Küçüködük, çocuklarin çok sicak ve çok soguk olmayan havalarda, günde en az 2 saat kadar disari çikarilarak günes isigindan yararlandirilmasi gerektigini söyledi.

Yaz aylarinda 2-3 aylik bebeklerin günes isigindan yararlandirilabilmeleri için rüzgarsiz havalarda çiplak olarak güneste tutulmaya baslanabilecegini bildiren Prof. Dr. Küçüködük, çocuklara günes banyosu yaptirilirken dikkat edilmesi gerekenleri ise söyle siraladi:

''Bebek günese çikarilirken bas ve gözleri korumak için günes basligi giydirilmelidir. Yazin günes isinlarinin dik geldigi 11.00 ile 15.00 saatleri arasinda çocuklara günes banyosu yaptirilmamalidir. Günes banyosuna ilk gün 2 dakika ile baslanmali her gün 2'ser dakika artirilmak sureti ile 30 dakikayi geçmemek kaydi ile günes banyosu yaptirilmalidir. Günes banyosu yaptirilirken fanila ve sapka giydirilmeli ve çocuklar günesin altinda kesinlikle uyutulmamalidir.''

Prof. Dr. Küçüködük, daha büyük çocuklarin ise yaz aylarinda çiplak olarak günes banyosunun 45 dakikayi geçmemesi gerektigini vurguladi.

GÜNES ÇARPMALARINA DIKKAT

Günesin yararli oldugu kadar zararli olabilecegine de dikkati çeken Prof. Dr. Küçüködük, yaz aylarinda çocuklarda günes çarpmalarina karsi dikkatli olunmasini istedi.

Çocugun uzun süre güneslendirilmesinin deride kizarikliga, aci hissi olusmasina, fazla etkilenmis bölgelerde cildin su toplamasina, bas agrisi, kusma, ates ile seyreden günes çarpmasina yol açabilecegini ifade eden Prof. Dr. Küçüködük, bu durumda acilen doktora basvurulmasi gerektigini bildirdi.

Günes çarpmalarinda çocugun cildi soguk ve nemli ise gölge ve serin bir yere yatirilip bacaklarinin yüksekte tutulmasi gerektigini kaydeden Prof. Dr. Küçüködük, deri kirmizi bir renk almis, sicak ve kuru ise soguk su altinda tutulduktan sonra çocugun serin ve gölge bir yere yatirilip atesi düsünceye kadar soguk suya batirilmis bir bezle vücuda kompres uygulanmasi gerektigini belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası