Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Bebeklerin günese ihtiyaci var

Ondokuzmayis Üniversitesi (OMÜ) Tip Fakültesi Çocuk Sagligi ve Hastaliklari Uzmani Prof. Dr. Sükrü Küçüködük, bebeklerin saglikli gelisimi için aldigi gidalar kadar günes isiginin da önemli oldugunu bildirdi.

Prof. Dr. Küçüködük, yaptigi açiklamada, D vitamininin kemik gelisimi için önemli olduguna isaret etti.

D vitamini eksikliginde rasitizm hastaliginin gelistigini belirten Prof. Dr. Küçüködük, rasitizmli bebeklerin bingildaginin geç kapandigini, dislerinin geç çiktigini, oturmasinin ve yürümesinin geciktigini, kemik gelisiminin ise bozuldugunu söyledi.

''Bebegin saglikli gelisimi için aldigi gida ne kadar önemli ise günes isigi da o kadar önemlidir'' diyen Prof. Dr. Küçüködük, çocuklarin çok sicak ve çok soguk olmayan havalarda, günde en az 2 saat kadar disari çikarilarak günes isigindan yararlandirilmasi gerektigini söyledi.

Yaz aylarinda 2-3 aylik bebeklerin günes isigindan yararlandirilabilmeleri için rüzgarsiz havalarda çiplak olarak güneste tutulmaya baslanabilecegini bildiren Prof. Dr. Küçüködük, çocuklara günes banyosu yaptirilirken dikkat edilmesi gerekenleri ise söyle siraladi:

''Bebek günese çikarilirken bas ve gözleri korumak için günes basligi giydirilmelidir. Yazin günes isinlarinin dik geldigi 11.00 ile 15.00 saatleri arasinda çocuklara günes banyosu yaptirilmamalidir. Günes banyosuna ilk gün 2 dakika ile baslanmali her gün 2'ser dakika artirilmak sureti ile 30 dakikayi geçmemek kaydi ile günes banyosu yaptirilmalidir. Günes banyosu yaptirilirken fanila ve sapka giydirilmeli ve çocuklar günesin altinda kesinlikle uyutulmamalidir.''

Prof. Dr. Küçüködük, daha büyük çocuklarin ise yaz aylarinda çiplak olarak günes banyosunun 45 dakikayi geçmemesi gerektigini vurguladi.

GÜNES ÇARPMALARINA DIKKAT

Günesin yararli oldugu kadar zararli olabilecegine de dikkati çeken Prof. Dr. Küçüködük, yaz aylarinda çocuklarda günes çarpmalarina karsi dikkatli olunmasini istedi.

Çocugun uzun süre güneslendirilmesinin deride kizarikliga, aci hissi olusmasina, fazla etkilenmis bölgelerde cildin su toplamasina, bas agrisi, kusma, ates ile seyreden günes çarpmasina yol açabilecegini ifade eden Prof. Dr. Küçüködük, bu durumda acilen doktora basvurulmasi gerektigini bildirdi.

Günes çarpmalarinda çocugun cildi soguk ve nemli ise gölge ve serin bir yere yatirilip bacaklarinin yüksekte tutulmasi gerektigini kaydeden Prof. Dr. Küçüködük, deri kirmizi bir renk almis, sicak ve kuru ise soguk su altinda tutulduktan sonra çocugun serin ve gölge bir yere yatirilip atesi düsünceye kadar soguk suya batirilmis bir bezle vücuda kompres uygulanmasi gerektigini belirtti.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: A RH +
Bezmialem Vakıf Hastanesi - Aksaray'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05346673021

12 Kasim Pazartesi riskli bir bypass ameliyati olacak babam için, ameliyat günü sıcak kan lazim olmasi halinde ameliyat bitene kadar kan verebilecek k A RH POZİTİF (a rh+) kan grubuna ait kisiler aranmaktadir.

Tarih: 11/10/2018 1:34:48 PM
Emin Bilge
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege üniversitesi hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05075536676

Ege üniversitesinde yatan hastaya Ayşe Kaymak acil 0 negatif kana ihtiyaç vardır. İrtibat İsmail kaymak tel 05075536676

Tarih: 10/8/2018 5:17:19 AM
Ayşe kaymak
  Aranan Kan: A RH -
şelçuklu tıp fakültesi konya'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05385732670

acil böbrek hastası için gülten demirci için

Tarih: 9/3/2018 6:42:55 AM
fatih demirci
  Aranan Kan: AB RH -
NP BEYİN HASTANESİ 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05312342646

Ümraniye Np Beyin hastanesinde yatmakta olan Nihat DURAN İÇİN acil AB RH (-) kana ihtiyaç vardır. Yardımcı olun allah rızası için ...

Tarih: 8/13/2018 1:26:30 PM
Halil Akkuş
  Aranan Kan: B RH +
Ozelkoru hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05443420869

Acil brh+pozitif kana ihtiyaç vardır ankara cukur anbar özel koru hastanesi irtibat 05443420869 hasta adı celalettin caba

Tarih: 8/10/2018 12:05:31 AM
Celalettin caba
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası