Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


AGIZ HIJYENI NASIL SAGLANIR?

Dis çürügü ve diseti hastaliklarinin en önemli sebebi bakteri plagidir. Bakteri plagi agiz hijyeninin ihmal edilmesiyle disler ve diseti üzerinde biriken bakteri toplulugudur. Dislerimiz, disetlerimiz, dilimiz ve agiz mukozamizda her zaman belirli bir oranda bakteri yasamaktadir. Yeteli bakimin yapilmadigi zamanlarda bu bakterilerin sayilari artar ve hastalik yapici özellik kazanirlar. Oysa bakteri plagi basit gereçler ve kolay yöntemlerle kolayca agizdan uzaklastirilabilmekte; dis çürügü ve diseti hastaligi önlenebilmektedir.

Agiz hijyenini saglayacak en önemli gereçlerden birisi dis firçasidir. Dis firçalama isleminde amaç dis firçasinin her disin tüm yüzeylerine kolayla ulasabilmesidir. Ideal bir firça için ortalama özellikler söyle olmalidir:

Düzgün sapli, 0,2 mm çapli 10,3 mm uzunlukta sentetik killi, uçlari yuvarlatilmis 3 sira kil demeti olan ve her demette 80–85 adet kil olan bir firça ideale yakindir. Çocuklar için daha ince kil çapi olan ve daha kisa killi firça tavsiye edilir. Firça basiyla sapi arasindaki açi ise tüketicinin en rahat kullandigi model olarak tavsiye edilir. Elektrikli dis firçalari ise özellikle el becerisi zayif çocuk veya özürlülerde tavsiye edilmekle birlikte herkes kullanabilir. Ama kullanim esnasinda normal firça kullanimindaki basinç yerine sadece dis yüzeyine temas ettirilmelidir. Dis firçasi ile dislerin ara yüzeylerini temizlemek pek mümkün olamamaktadir. Dislerin ara yüzeyleri ancak dis ipiyle temizlenebilmektedir. Dis ipi iki dis arasina dikey yönde bir hareket ile indirilir. Dis yüzeyine yaslanan ip asagi yukari hareket ettirilir. Kesinlikle testere hareketi yapilmamali ve aliskanlik olusana kadar sabirli davranilmalidir. Agizda yer alan köprü protezlerin altini temizlemek için ise özel olarak sekillendirilmis dis ipleri vardir. Bunlar rahatlikla köprü altlarina yerlestirilebilmekte ve temizlik yapilabilmektedir. Disler arasinda fazlaca bosluk mevcutsa bu bölgelerde kullanilmak üzere dizayn edilmis küçük ara yüz firçalari vardir. Agiz kokusunda etkili bazi bakterilerin özellikle dil üzerinde de yerlestigi tespit edildiginden dislerin firçalamasi bittikten sonra dil üzeride firçalanmalidir. Günümüzde dilin üzerini firçalamak için de özel dil firçalari üretilmistir.

Disler firçalanirken kullanilan dis macunlarinin baslica etkisi kozmetik, profilaktik ve tedavi edici olmak üzere üç ana baslikta toplanabilir. Dis macunlarinin içerisinde %20–45 kadar asindirici madde mevcuttur. Bu asindiricilar sayesinde besin artiklarinin ve bakteri plaginin kolay ve kisa zamanda uzaklastirilmasi saglanir. Ayrica NaF, MFP, NHF, SnF ve KF gibi flour bilesikleri, dis macunlarinin içine konarak florürün disleri güçlendirici ve hassasiyet önleyici etkisinden faydalanilmaya çalisilir. Dis macunlarinin içine konan bir diger madde çesidi ise triklosan, klorhexidin vb. gibi dis macununa plak önleyici ve çürük önleyici özellik kazandiran maddelerdir. Dis macunu firçanin üzerine nohut tanesi büyüklügünden daha fazla konmamali ve dis firçasi kuru olmalidir. Dis firçasinin kuru olmasini temin etmek için sabah ayri aksam ayri bir firça kullanilabilir. Dis macunu bittikçe farkli marka bir dis macunu alinarak her macunun özelliginden faydalanilabilir.

Dis firçalama ve dis ipi kullanimina ek olarak günde bir iki defa agiz gargaralari da kullanilabilir. Genel kullanim için üretilen agiz gargaralari plak önleyici ve çürük önleyici olmak üzere iki çesittir. Hangisinin kullanilmasi gerektigine dis hekimi karar vermelidir.

Agiz dis sagliginiz sizin elinizdedir. Bunu korumak için günde en az iki defa dogru bir biçimde dis firçalamaliyiz. Bu firçalamanin biri mutlaka gece yatmadan önce olmali ve firçalamadan sonra hiç bir sey yenmemelidir. Firçalama bütün dislerin her yüzeyinde 10 dairesel veya süpürme hareketi yapacak sekilde olmali, dis ipi kullanmali ve her 6 ayda bir düzenli olarak dis hekimine kontrole gidilmelidir.

Dt. Mehmet Coskun
Sema Hastanesi
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası