Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


Sinav kaygisi bunaltmasin!

Ögrenci olmak çok zor… Ögrencilerin hayatlarinin her döneminde karsilarina çikan sinavlar beraberinde sinav kaygisini da getiriyor. Okul sinavlari, OKS, ÖSS derken ögrenciler sinav stresinin bunaltici etkise giriyor. Sinav kaygisi ve etkileri ve sinav kaygisi ile bas etmenin yollari…

Kaygi, kisinin bir uyaranla karsi karsiya kaldiginda yasadigi, bedensel, duygusal ve zihinsel degisimlerle kendini gösteren bir uyarilmislik durumudur. Sinav kaygisi ise sinav öncesi ögrenilen bilginin sinav sirasinda kullanilmasina engel olan ve basarinin düsmesine yol açan yogun duygu halidir diyor Sema Hastanesi’nden psikolog Zeynep Elif Özkan.

Sinav Kaygisinin Nedenleri

Ailenin beklenti düzeyinin yüksek olmasi,

Hedefi gözünde büyütme

Basarisizlik ve sinav sonuçlari hakkinda saplantili düsünceler

Çalisma zamanini daginik ve plansiz kullanma

Verimsiz çalisma aliskanliklari

Sinavin kötü geçecegine inanma
Sinav esnasinda yanlis kodlama ve hata yapma düsüncesi

Sorumluluklari erteleme

Basarisiz degerlendirilme korkusu

Dikkati toplayamama

Asiri heyecanli olma korkusu

Sinav kaygisinin, fiziksel ve duygusal belirtiler verebilecegini söyleyen Psikolog Zeynep Elif Özkan, belirtileri anlatti.

Fiziksel belirtiler: Kayginin olusturdugu fizyolojik uyarim sonucu bedenden gelen ve bedenin olagan isleyis dengesinin disina çiktigi mesajini veren sinyallerdir. Karin agrisi, bagirsak hareketlerinde degisme (ishal, kabizlik), mide sikayetleri, nefes darligi, kalp çarpintisi, hizli nefes alip verme, terleme, titreme, bas agrisi, bas dönmesi, huzursuz uyku, kabus görme, asiri uyku, ya da uykusuzluk, yorgunluk belirtileri, yeme aliskanliklarinda degisme (istahsizlik ya da asiri yeme) organize olamama ve konsantrasyon bozukluklaridir.

Duygusal belirtiler: Endise ve performansa yönelik zihinsel bir süreçtir. Sinav sonucuna iliskin olumsuz düsünce, inanç ve beklentilerden olusur. Sinirlilik, karamsarlik, hayal kirikligi, korku, mutsuzluk, tedirginlik, beklentilere cevap verememekten kaynaklanan huzursuzluktur.

Sinav kaygisiyla basa çikma önerileri

Düsünce ve buna bagli olarak duygu ve davranis biçiminizin objektif gerçeklere dayandirilmasi gerekir. Kendi kaliplasmis düsüncelerinizin farkina varip bu düsüncelerin alternatiflerini gelistirme sinav kaygisiyla basa çikmanin önemli bir bölümüdür.

Degerlendirmeleriniz ve yaklasim biçiminiz problemi çözmenize dolayisiyla size yardimci olmalidir. Duygusal ve davranissal tepkileriniz eger problemi çözmenize yardimci olmuyorsa yaklasim ve yorumlayis biçiminiz gerçekçi degildir. Saglikli bir yaklasim biçiminin çatisma ve gerginlik yaratmayan türden olmasi gerekir.

Yapani degil yapilani degerlendirmek gerekir. Yani kendi kisiliginizin degil, o dersteki bilgi birikiminizin degerlendirildigini gözden kaçirmamak gerekir.

Gereklilikler –meli, - malilar, kanunlar yerine tercihleriniz olmalidir. Aksaklik ya da hatalar arzu edilmez. Ancak bu eksiklikler ve hatalar elinizi kolunuzu baglayip kilitlenmeyi degil olumlu bir sekilde yaklasarak, akilci bir sekilde ögrenmemizi saglayan araçlardir.

Çevrenizin sizinle ilgili degerlendirme ve elestirileri elbette ki önemlidir. Ancak yaptiklarinizdan hareketle kisiliginizle ilgili degerlendirme ve yargilara variliyorsa bu onlarin hatasidir.

Etkili ders çalisma tekniklerini ögrenerek uygulamalisiniz.

Zamani etkili kullanma yöntemlerini uygulayarak, kisisel gereksinimlerinize önem verin

Stresten uzaklasacak sosyal aktivitelere zaman ayirin.

Sikintilarinizi paylasacak insanlarla birlikte olun.

Fiziksel egzersizler yapin. Bu egzersizler adrenalin tükenmesini ve seratonin üretilmesini saglar.

Düzenli beslenin, uyku düzeninize dikkat edin.

Sinavin yasamin ve ögrenmenin bir parçasi olarak görün. Sinavi ölüm kalim meselesi olarak algilamayin.

Tüm bunlari gerçeklestirmek için çaba harciyor ancak kendi kendinize sinav kayginizla basa çikamiyorsaniz bir uzman destegi almaniz gerekebilir. Bu konuda destek alin.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
  Aranan Kan: B RH +
Çapa Tıp fakultesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05444052639

Çapa tıp fakültesinde kana ihtiyacı olan teyzem için kana ihtiyacımız bulunmaktadır. Tel 0544 405 26 39 Ümit Tekkün

Tarih: 6/6/2019 6:49:00 AM
ÜMİT TEKKÜN
  Aranan Kan: 0 RH +
TRABZON KTÜ FARABİ HASTANESI 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05419537748

Ktü farabi hastanesi onkoloji bölümünde yatmakta olan TEMEL TOPÇU isimli hastza ACİLLL bu 0 Rh + ( pozitif) TROMBOSİTE ihtiyaç vardır. Lütfen duyarlı olup ya hastaneye ya da en yakın kızılaya TEMEL TOPÇU adına trombosit vermeniz önemle rica olunur. ❗❗

Tarih: 5/14/2019 2:17:52 PM
Eda günaydın
  Aranan Kan: AB RH +
Acıbadem Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05416488134

Berat tedavi oluyormuş. Daha çok küçük, minicik Berat. Her gün kana ihtiyacı var. Lütfen yardım em. AB RH + POZİTİF TROMBOSİT Her gün kan ihtiyacı var. HALKALI ACIBADEM HASTAHANESİ

Tarih: 4/15/2019 4:45:51 AM
Berat Şahin
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası