Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


OSTEOPOROZDAN SÜT IÇEREK KORUNUN

Özellikle kadinlar için yaslilik döneminin korkulu rüyasi olan osteoporoz, bir baska deyisle kemik erimesi hastaligindan korunmak için, çocukluktan itibaren düzenli olarak, yeterli miktarda süt içmek önem tasiyor. Ülkemizde genelde 50 yasindan sonra süt içmeye baslanmasina karsin, süt içme aliskanliginin çocuk yasta kazanilmasi ve yasam boyu sürdürülmesi gerekiyor. Diyetisyen Aysen Arican, büyüme çaginda yeterli kalsiyum aliminin kemik kütlesinin artmasini ve ileri yaslarda kemik erimesi riskinin önemli oranda azalmasini sagladigina dikkat çekiyor.

29 Mayis 2007, Istanbul; “Kemiklerden kalsiyum kaybinin artmasi sonucunda, kemik mineral yogunlugunun azalmasiyla kemiklerin kolaylikla kirilmasi” seklinde tanimlanabilen osteoporoz, kemik erimesi hastaligi, ileri yaslarda insanlarin yasam kalitesini tehdit ediyor. Osteoporozdan korunmanin en etkili yollarindan biri, beslenme yoluyla alinan kalsiyumun yeterli olmasidir.

Süt ve süt ürünleri, kalsiyum açisindan zengin ve en rahat ulasilabilecek besin maddeleri arasinda yer aliyor. 100 ml tam yagli süt 118 mg, yarim yagli süt 120 mg, yagsiz süt ise 122 mg kalsiyum içeriyor*. Bu nedenle çocukluktan itibaren düzenli ve yeterli süt içme aliskanligini kazanmak ve sürdürmek önem tasiyor.

“Süt içmeye 50 yasindan sonra basliyoruz”

Beslenmenin ve süt tüketiminin özellikle kemik sagligi üzerindeki olumlu etkilerinin çocukluk ve gençlik dönemlerinde, yasliliktan çok daha önemli oldugunu belirten Diyetisyen Aysen Arican, buna karsin ülkemizde genellikle 50 yasindan sonra süt içilmeye baslandigina dikkat çekti. Arican sunlari söyledi:

“Kemik yapisinin 2/3’ü mineral, bu mineralin %40’i da kalsiyumdan olusuyor. Vücutta bulunan toplam kalsiyumun yüzde 90-99’u iskelet sistemi ve dislerde bulunuyor. Büyüme çaginda yeterli kalsiyum alimi, kemik kütlesinin artmasini ve ileri yaslarda kemik erimesi riskinin önemli oranda azalmasini sagliyor. Beslenmenin ve süt tüketiminin özellikle kemik sagligi üzerindeki olumlu etkileri, çocukluk ve gençlik dönemlerinde yaslilikta daha önemlidir. Birçok insan 50 yasindan sonra süt içmeye basliyor. Oysa bu aliskanlik çocuklukta kazanilmali ve yasam boyu sürdürülmelidir.”

Osteoporoz mutlu bir yasliligi tehdit ediyor

Kemik olusumu 30 yasa kadar devam ediyor. 30 yasindan sonra yeterli kalsiyum kaynagi besin alinmamasi, bazi hormonal degisiklikler, bagirsaklarda kalsiyumun emiliminin azalmasi kemikten kalsiyum çekilmesini kisaca kemik kaybini baslatiyor. Kalitim, cinsiyet, yas, östrojen hormonunun azalmasi, yetersiz ve dengesiz beslenme osteoporoz riskinde artisa neden oluyor.

Genelde kadinlarin kemik mineral yogunlugu erkeklerden düsüktür. 70 yasindaki kadin bedeninde, 20 yastaki kalsiyumun %60’i kalirken, erkekte bu oran %76’dir. Kadinlarda kemik kaybi, menopozda önemli ölçüde hizlaniyor. Menopozdan sonraki kemik kaybinin esas nedenini östrojen yetersizligi olusturuyor.

Kemik ve kaslardaki kayiplar; boy kisalmasi, kemiklerin kirilganliginda artis, deri alti yag tabakasinin incelmesi, dis kayiplari, bacaklarda egrilik, sekil bozukluklari ve kamburluk gibi durus bozukluklarina neden oluyor. Kaslarin belirli hareketleri yapabilme yetenekleri azaliyor.

Osteoporozu önlemek için diger altin kurallar

Günes isinlarindan düzenli olarak yararlanmak, deride D vitamini sentezlenmesi için gereklidir. D vitamini bagirsaklarda kalsiyumun emilmesini kolaylastiran CA BP’i (kalsiyum baglayici protein) uyararak, kemik ve eklem sagliginda önemli rol oynar. Bu nedenle her mevsim günesten yeteri kadar yararlanmak gerekir. Günesle direk temas ile eller, kollar ve yüzden 15 dakikada yeterli D vitamini sentezlenmektedir.

Kalsiyumun emilimini engellediginden asiri posa alimi önerilmemektedir. Besinlerin içinde dogal olarak bulunan posa günlük gereksinimi karsilar.

Asiri protein ve fosfor tüketiminden kaçinmak gerekir. Yüksek proteinli diyet idrarla kalsiyum atimini artirir ve osteoporoz için önemli bir risk faktörüdür.

Asiri tuz alimi, idrarla kalsiyum atimini artirir. Bu nedenle yemeklere asiri tuz eklemekten ve tuzlanmis salamura besinleri asiri tüketmekten kaçinmak gerekir.

Fiziksel aktivite gençlikte kemik kütlesini artirir, yaslilikta ise kemik kaybini önler. Her yas döneminde haftada en az 3- 4 kez 45- 60 dakika yürüyüs gereklidir.

Asiri kafein tüketilmemelidir. Kafein içeren çay, kahve türleri, gazli ve kolali içeceklerin tüketimi sinirlandirilmalidir.
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: 0 RH -
Antalya Medikal Park Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05333819859

Bebek hastaya acil LÜTFEN DESTEK VERELİM. 0 RH NEGATİF TROMBOSİT İHTİYACI VARDIR.

Tarih: 11/7/2019 3:47:48 PM
Dönmez Ailesi
  Aranan Kan: 0 RH -
Ege Üniversitesi Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05453276137

Lütfen destek. 0 Rh- negatif Sağolun.

Tarih: 10/29/2019 7:02:15 AM
Hanım Hanım
  Aranan Kan: 0 RH +
Bahçelievler Medikalpark Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil 0 RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05332510231

Destek olalım. Acildir. SAĞOLUN. 0 Rh POZİTİF TROMBOSİT

Tarih: 10/22/2019 7:45:37 AM
Orhan Bafralı
  Aranan Kan: A RH +
Altunizade Acıbadem Kit Bölümü 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil A RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05326140733

Her gün kan ihtiyacı var. A RH POZİTİF TROMBOSİT Sağolun

Tarih: 10/11/2019 3:22:00 AM
Didem Hanım
  Aranan Kan: B RH +
Adana Yüreğir Başkent Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412217231

Çok acil. B B Rh + Pozitif TROMBOSİT ihtiyacı var. Lütfen destek olalım. Gelmeden önce lütfen arayınız. SAĞOLUN.

Tarih: 10/9/2019 6:01:07 AM
Dürdane Yıldız
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası