Acil Kan Bankası
 SAĞLIK EĞİTİMİ

Sağlık Platformu'nu Twitter'da takip et

SAĞLIK platformu >> Sağlık Haberleri


YAZIN DIS KULAK ENFEKSIYONLARINA DIKKAT!

Yaz aylarinin gelmesi ve deniz mevsiminin baslamasiyla yüzücü kulagi denilen dis kulak yolu iltihaplarinda artis görülmektedir.

Kulaginizda dayanilmaz bir agri mi oluyor? Bu agri zaman zaman günlük aktivitelerinizi mi etkiliyor? Kulaginizda kasinti ve akma oluyor mu? Bütün bunlar dis kulak enfeksiyonunun habercisi olabilir.

DIS KULAK ENFEKSIYONU NEDIR, NASIL KORUNULUR?

Kulak Burun Bogaz Uzmani Op. Dr. Irfan Aksoy, dis kulak iltihabinin zaman zaman çene eklemine ve bogaza bile vuran agrilar yaptigini, hatta kimi zaman hastanin agzini açmakta bile zorlandigini belirtiyor.

Dustan veya yüzmeden sonra kulakta kalan suyun basi saga ve sola sallayarak çikartilmasi gerektigini ifade eden Op. Dr. Irfan Aksoy, kulaga koruyucu amaçli düsük yogunluklu alkol (% 25), mineral yagi damlatilabilecegini söylüyor.

Dus veya yüzmeden sonra, kulagin, saç kurutma makinesinin ilik moduyla belli bir mesafeden kurutulabilecegini de ifade eden Op. Dr. Aksoy, kulak kanalinin giris kisminin pamuklu çubukla asiriya kaçmadan nazikçe temizlenmesinin de önemli oldugunu vurguluyor.

Bu tip hastaliklardan korunmak için öncelikli olarak girilmesi sakincali görülen sahil ve hijyeni kötü yüzme havuzlarina girilmemesi gerektigini belirten Op. Dr. Aksoy,dis kulak problemi olan kisilerin dusta, kulak yoluna sabunlu su veya köpük kaçirmamaya özen göstermesi gerektigini dile getiriyor.

KULAK TEMIZLEME ÇUBUKLARI ZARARLI MI ? NASIL KULLANILMALI?

Op. Dr. Irfan Aksoy, kulak kanali enfeksiyonlarinin olusmasinda özellikle kulak temizleyici olarak kullanilan pamuklu çubuklarin yanlis kullanilmasinin önemli etken oldugunu belirtiyor;

“Genelde kulak kasintisini gidermek veya kulak tikandiginda açmak amaciyla abartili kullanilmasi bu hastalikta baslica etkendir. Kulak kiri varsa, bunu daha da ileri iterek kulagin tikanmasina ve enfeksiyon olusmasi için uygun ortamin olusmasina neden olmaktadir. Ayrica kulagin kendini temizleme mekanizmasini ve kulak cildini zedeleyerek bakteri ve mantarlarin enfeksiyon olusturmasina karsi olan savunma mekanizmalarini bozmaktadir.”

Yüzücü kulagi denilen durum nedir? Neden yaz aylarinda sik görülür? Belirtileri nasil olusur?

Yüzme veya banyo sonrasi dis kulak yoluna kaçan su normal sartlarda disari çikar ve kalan su vücut isisiyla buharlasarak kulak kanalimizin kuru kalmasi saglanmis olur. Geçici olarak suya maruz kalmak zararsizdir.

Yüzücü kulagi, isminden de anlasilacagi gibi yüzme sporlariyla ugrasanlarda sik görülen bir dis kulak yolu iltihabidir. Normal insanlara göre 5 kat daha fazla görülür. Bu kadar fazla görünmesi, dis kulak yolunun suyla sürekli temas etmesinden dolayi olmaktadir. Yaz aylarinda deniz, yüzme havuzu gibi ortamlarda yüzme ve dalma sporlarinin yaygin yapilmasiyla normal kisilerde de görülür.

Dis kulak yolu dedigimizde ne anliyoruz? Nasil bir yapisi vardir?

Dis kulak kanali düz bir kanal degildir; hafif 'S' seklindedir, yaklasik 3 cm uzunlugundadir ve kanalin sonunda kulak zari bulunmaktadir. Kulak kanali dis ortamdaki seslerin iç kulaga iletilmesinde, seslerin güçlendirilmesinde rol oynar. 2/3 dis kismi daha kalindir, burada cilt altinda kulak kiri dedigimiz serumeni olusturan bezler ve kil folikulleri (kil olusumunu saglayan yapilar) bulunur ,1/3 kulak zarina yakin olan kismidir, daha incedir. Dis kulak yolu ph'i hafif asidiktir. Bu enfeksiyonlarin gelismemesi açisindan önemlidir. Kulak kiri, dis ortamdan gelen toz ve benzeri yabanci cisimleri zamk gibi tutarak daha içeri gitmesini önler. Kulak kiri ve kulak cildinden dökülen artiklar kulak kanalinin kendini temizleme mekanizmasiyla sürekli olarak disari dogru atilirlar
www.saglikplatformu.com  


Web Sitesi Olanlara Özel
Günlük Sağlık Haberlerini Sizde Sitenizde yayınlayabilirsiniz

Diğer Güncel Haber Başlıkları
ACİL KAN DUYURULARI
  Aranan Kan: B RH +
Serpil AKdag kan merkezi- AÜ cebeci kampusu'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05069475386

B Rh (+) TROMBOSİT İHTİYACİMİZ VARDİR.

Tarih: 8/18/2019 7:29:58 AM
GuLUsAn ozkan
  Aranan Kan: AB RH +
Antalya Medikalpark Hastanesi'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05538595394

Acil Gelmeden önce lütfen arayınız. Lütfen destek. AB RH POZİTİF TROMBOSİT.

Tarih: 8/12/2019 1:30:58 AM
NURŞENAY HANIM
  Aranan Kan: B RH +
Koşuyolu Hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil B RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 0536 357 64 23

YARDIMCI OLALIM. B RH + POZİTİF İLETİŞİM Selma Hanım 0536 357 64 23

Tarih: 8/6/2019 12:59:34 PM
Selma Hanım
  Aranan Kan: AB RH +
Yedikule göğüs hastalıkları hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH + kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05388923628

Yedikule göğüs hastalıkları hastanesinde yatmakta bulunan ENDER ÖZAY’ın ab rh pozitif kana ihtiyacı vardır. Aynı gruba sahip olanların ÇAPA KIZILAY KAN MERKEZİNE gitmeleri rica olunur. Yardımsever vatandaşlarımızın ilgisi ve bilgisine.

Tarih: 7/5/2019 4:10:58 AM
Sebahat aslan
  Aranan Kan: AB RH -
Haydarpaşa numune eğitim ve araştırma hastanesi 'sinde Yatmakta olan hastamız için acil AB RH - kana ihtiyaç vardır...
Telefon: 05412856000

Hastanede yatmakta olan anneciğime acil trombosit kana ihtiyacımız vardir.Lutfen yardım edin bir evlat olarak caresizligime çare olun Allah rızasi için... Kan grubu AB Rh negatif 0541 285 6000 bu numaradan ulasirsaniz çok sevinirim.

Tarih: 6/8/2019 8:00:13 AM
Ercan Özdemir
EN SON EKLENEN LİNK

SİTE İÇİ ARAMA

Acil Kan Bankası